Search
Asset 2

۳۹ ایالت در رابطه با دادخواست انتخاباتی که تگزاس به دادگاه عالی فرستاد، موضع خود را مشخص کردند.

قانون اساسی ۳۹ ایالت در رابطه با دادخواست انتخاباتی که تگزاس به دادگاه عالی فرستاد، موضع خود را مشخص کردند. رسانه‌های وابسته، پیروزی معاون
(Drew Angerer/Getty Images)

پس از آن‌که تگزاس دادخواستی را به دیوان عالی فرستاد و در آن ادعا کرد که ایالت‌های پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین در برگزاری انتخابات، بر خلاف قانون اساسی ایالات متحده عمل کرده‌اند؛ بیش از سی و چند ایالت و برخی قانونگذاران و اشخاص ثالث، در ۱۰ام دسامبر با ارائه خلاصه دعاوی خود، در رابطه با این‌که آیا دادگاه عالی باید به دادخواست تگزاس رسیدگی کند یا خیر، موضع خود را مشخص کردند.

بیست دادستان کل دمکرات در ۱۰ام دسامبر، خلاصه دعاوی خود برای از حمایت از ایالات‌های مدعی علیه را ارائه کردند. روز قبل، هجده دادستان کل جمهوری‌خواه از ایالت تگزاس حمایت کردند. دیو یوست دادستان جمهوری‌خواه اوهایو از هیچ یک از طرفین حمایت نکرد و با خواسته تگزاس مخالفت کرد. خواسته تگزاس از دیوان عالی، ابطال نتایج انتخاباتی در چهار ایالت مورد مناقشه و اجبار قانون‌گذاران این ایالت‌ها به رأی‌گیری مطابق قانون اساسی بود.

چهار ایالت مدعی علیه و ۲۰ دادستان کل دموکرات (به جز یک نفر) نسبت به این دادخواست موضع گرفتند. تام میلر، دادستان کل آیووا تنها دموکراتی بود که روز ۱۰ام دسامبر در این رابطه موضع نگرفت.

در سمت جمهوری‌خواهان نیز داستان‌های پنج ایالت آیداهو، آلاسکا، وایومینگ، نیوهمپشایر و کنتاکی هیچ اقدامی در این رابطه انجام ندادند.

فرماندار آلاسکا گفت دادستان کل این ایالت، وقت کافی برای بررسی این پرونده، قبل از مهلت قانونی را ندارد.

فرماندار مایک دانلیوی در بیانیه‌ای که به اپک تایمز ایمیل کرد، گفت: «من اولین کسی خواهم بود که به دلیل نبود زمان کافی برای بررسی جزئیات، ابراز ناامیدی می‌کنم. شاید اگر زمان کافی داشتیم، تصمیم دیگری می‌گرفتیم. من فکر می‌کنم که دیوان عالی تا قبل از ۱۴ام دسامبر یک تصمیم شتاب‌زده خواهد گرفت. آلاسکا با توجه به نتیجه، واکنش نشان خواهد داد.»

دادستان کل آیداهو، لارنس واسدن، با ابراز نگرانی در رابطه با دادخواست متقابل گفت که در این پرونده شرکت نخواهد کرد.

او در بیانیه‌ای گفت: «اغلب چنین اتفاقی می‌افتد که یک تصمیم صحیح قانونی، لزوماً از منظر سیاسی تصمیم مناسبی نیست. این تصمیم برای حفظ حاکمیت آیداهو لازم است. من به عنوان دادستان کل، یک توجیه قابل توجه برای عدم حمایت از این منازعه قانونی دارم و آن این است که حمایت از چنین دادخواستی، در آینده می‌تواند منجر به طرح دعوی توسط ایالت‌های دیگر بر علیه تصمیمات قانونی قانونگذاران و فرماندار آیداهو شود.»

تگزاس در ۸ام دسامبر بر علیه چهار ایالت محل مناقشه شکایت کرد و ادعا کرد که مقامات این ایالت‌ها، انتخابات عمومی ۲۰۲۰ را بر خلاف قانون اساسی اجرا کرده‌اند. در این دادخواست ادعا شده است که ایالت‌ها مدعی علیه، قوانین انتخاباتی را به طور غیرقانونی تغییر داده‌اند. این تغییرات منجر به حذف اقدامات لازم برای سنجش صحت آرا و سیل آرای پستی شده است.

ایالت تگزاس ادعا می‌کند که این بی نظمی‌ها، نتیجه نهایی انتخابات را زیر سؤال می‌برند.

ستاد انتخاباتی ترامپ و ایالت‌های میسوری، آرکانزاس، لوئیزیانا، می‌سی‌سی‌پی، کارولینای جنوبی و یوتا برای مشارکت در دادخواست تگزاس، پرونده‌های رسمی تشکیل دادند. هنوز هیچ یک از دادستان‌های کل دموکرات چنین اقدامی نکرده‌اند.

دادستان کل اوهایو، دیو یوست ضمن مخالفت با درخواست تگزاس، استدلال کرد که دیوان عالی باید در درجه اول به یک سؤال اساسی که توسط تگزاس مطرح شده است، پاسخ دهد. آیا قانون اساسی به دادگاه‌ها و مقامات ایالتی اجازه می‌دهد تا قوانین انتخاباتی که توسط قانون‌گذاران ایالتی وضع شده‌اند را تغییر دهند؟

یوست گفت: «مردم هم نیاز به جواب دارند. تا زمانی‌که به آن‌ها جواب داده نشود، در رابطه با این‌که آیا رئیس جمهور بر اساس قانون اساسی انتخاب شده است یا خیر، تردید وجود دارد.»

دادستان‌های کل دموکرات نیز استدلال کردند که بندهای انتخاباتی قانون اساسی که تگزاس ادعا می‌کند نقض شده‌اند، به دادگاه‌ها و مجالس قانونگذاری ایالتی، اجازه تصمیم‌گیری‌های ثانویه را نمی‌دهند. آنان معتقدند که تغییرات قوانین انتخاباتی در سال ۲۰۲۰، نتیجه عقل سلیم و برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا بوده است و منجر به تقلب گسترده نمی‌شوند.

چهار ایالت مدعی علیه، هرکدام در طی گزارشی مخالفت خود با تگزاس را مطرح کرده‌اند.

در گزارش پنسیلوانیا چنین آمده است: «تگزاس تلاش می‌کند نتیجه انتخابات در این چهار ایالت را بی‌اعتبار کند زیرا این نتیجه به دلخواه آن نبوده است. درخواست تگزاس از این دادگاه برای استفاده از مشروعیت خود و روی کار آوردن نامزد انتخاباتی که مطلوب تگزاس است، از نظر حقوقی غیرقابل دفاع است و اصول اولیه مردم‌سالاری را زیر سؤال می‌برد.»

شهروندان در ۲۰ام اکتبر ۲۰۲۰، برگه‌های رأی خود را در یک صندوق رأی در بیرون از یکی از کتابخانه‌های تیپکانو در میلواکی می‌اندازند. (Scott Olson/Getty Images)

علاوه بر ایالت‌ها، سایر اشخاص ثالث نیز در حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر (که مهلت زمانی تعیین‌شده توسط دادگاه بود)، خلاصه‌های دعاوی خود را تحویل دادگاه دادند. گروهی متشکل از ۱۰۶ نماینده جمهوری‌خواه، از تگزاس حمایت کردند.

در خلاصه دعوی جمهوری‌خواهان آمده است: «قانونگذاران ایالت‌های مدعی علیه، قوانین دقیقی را برای انتخاب ریاست جمهوری وضع کرده بودند اما در ماه‌های قبل از انتخابات سال ۲۰۲۰، این قوانین به عمد توسط دست اندر کاران ایالتی و غیرایالتی تغییر داده شدند.»

«فرمانداران، دبیران، مقامات انتخاباتی این ایالت‌ها، دادگاه‌های ایالتی، دادگاه‌های فدرال و احزاب خصوصی، بارها و در زمان‌های مختلف اختیارات بدیهی قانون‌گذاران ایالتی در تعیین قوانین انتخاباتی را نقض کردند.»

رسانه‌های وابسته، پیروزی معاون رئیس‌جمهور سابق، جو بایدن را در ایالت‌های پنسیلوانیا، جورجیا، میشیگان و ویسکانسین اعلام کردند. رئیس جمهور دونالد ترامپ این نتیجه را نپذیرفته و هم‌چنان به دنبال چالش‌های قانونی در رابطه با برگزاری انتخابات در این چهار ایالات و هم‌چنین ایالت‌های آریزونا و نوادا است.

مطالب دیگر:

مدیر اطلاعات ملی ایالات متحده: چین کمونیست تهدید شماره یک امنیتی است

۱۰۶ نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان از دادخواست حقوقی تگزاس در دادگاه عالی حمایت کردند

مایک کلی نماینده جمهوری‌خواه مجلس نمایندگان ایالات متحده آمریکا گفت: «علی‌رغم آن‌که فوریت پرونده ما در دیوان عالی رد شد، اما هنوز در جریان است و پیگیری می‌شود.»

 

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی