Search
Asset 2

از دیوار برلین تا قانون امنیت ملی هنگ کنگ

قانون امنیت ملی هنگ کنگ و دیوار برلین مظهر مرز جداکننده مشخصی بین کمونیسم و جهان آزاد، اما پایان جنگ سرد، کمونیسم و آسیبش به بشریت را کاملاً ازبین نبرد
تظاهرات طرفداران دموکراسی در هنگ کنگ، در 12 ژوئن 2020 (Anthony Wallace/AFP via Getty Images)

در نوامبر۱۹۸۹ دیوار برلین، مظهر مرز جداکننده مشخصی بین کمونیسم و جهان آزاد، تخریب شد. دو سال بعد، اثر دومینوی آن، یا همان تأثیر یک رویداد بر زنجیره‌ای از رویدادهای مرتبط، همراه با سایر عوامل نهایتاً منجر به انحلال اتحاد جماهیر شوروی شد.

اما پایان جنگ سرد، کمونیسم و آسیبش به بشریت را به‌طور کامل ازبین نبرد. پس از دهه‌ها سبعیت خشن، حزب کمونیست چین به توسعه نفوذش ادامه داد و با کمک جامعه غربی به دومین اقتصاد بزرگ جهان رشد پیدا کرده است.

اگر قتل‌عام میدان تیان‌آن‌من و ۲۰ سال آزار و شکنجه فالون گونگ به‌اندازه کافی به جهان هشدار نداد، پنهان‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص شیوع ویروس کرونا و اجرای اخیر قانون امنیت ملی در هنگ کنگ به‌عنوان اخطار دیگری برای جهان بود که از کابوس صد‌ساله کمونیسم خارج شود.

فالون گونگ یا همان فالون دافا یک تمرین تزکیه باستانی برای پالایش و پرورش بدن و ذهن مبتنی براصول حقیقت، نیک‌خواهی، بردباری است که از سال ۱۹۹۹ توسط رژیم کمونیستی چین تحت آزار و شکنجه بی‌رحمانه قرارگرفته است.

دیوار برلین

پس از جنگ جهانی دوم، آلمان به طرق مختلف جدا و دگرگون شد. بازسازی سریع و توسعه مجدد آلمان غربی و اتریش حیرت‌انگیز بود، که به آن معجزه راین اطلاق می‌شود. والت اولبریخت، یکی از دنباله‌روهای وفادار جوزف استالین، کمونیسم را در آلمان شرقی انتخاب کرد که در پی آن سرکوب و قحطی ایجاد شد.

در دهه ۱۹۵۰ مهاجرت گسترده به سمت غرب روی داد به‌طوری‌که فقط در شش ماه اول سال ۱۹۵۳ صدهاهزار نفر به‌خاطر ترس از اینکه مانند شوروی شوند فرار کردند. آلمان شرقی کمونیست، مانند معمول، محدودیت‌های شدیدی وضع کرد تا خروج کارگران ماهر و افراد تحصیل‌کرده را متوقف کند، پدیده‌ای که فرار مغزها نامیده شد.

این تضاد به‌طور واضح در برلین دیده شد، شهری که در آن هیچ مرز فیزیکی بین دو حوزه قضایی وجود نداشت. تا ۱۷اوت۱۹۶۱ که دیوار برلین ساخته شد، حدود ۳.۵میلیون نفر یا تقریباً ۲۰% کل جمعیت آلمان شرقی فرار کرده بودند.

کشورهای غربی مانند ایالات متحده، انگلستان و فرانسه به حمایت از آلمان غربی و برلین غربی که توسط قلمرو آلمان شرقی احاطه شده بود، ادامه دادند. رولاند ریگان، رئیس جمهور ایالات متحده، در سخنرانی خود در ۱۲ژوئن۱۹۸۷ در برلین غربی از میخائیل گورباچوف، دبیر کل وقت حزب کمونیست اتحاد جماهیر شوروی، خواست که دیوار را تخریب کند.

قانون امنیت ملی هنگ کنگ و دیوار برلین مظهر مرز جداکننده مشخصی بین کمونیسم و جهان آزاد، اما پایان جنگ سرد، کمونیسم و آسیبش به بشریت را کاملاً ازبین نبرد
(Gerard Malie/AFP via Getty Images)

در ۹نوامبر۱۹۸۹ درحالی‌که هزاران نفر از آلمان شرقی در پشت دیوار برلین جمع شدند و از نگهبانان خواستند که دروازه‌ها را باز کنند، در ابتدا به مأموران دستور داده شد تا اقامت آنها را فسخ کنند. به‌زودی مشخص شد که هیچ یک از مأموران آلمان شرقی مایل نبودند شخصاً مسئولیت صدور دستور اعمال زور را بپذیرند. دروازه‌ها باز شدند و ساکنین هر دو طرف به یکدیگر ملحق شدند و صلح و اتحادی که مدت‌ها انتظارش را می‌کشیدند را جشن گرفتند.

وضعیت هنگ کنگ

هنگ کنگ که تا اندازه‌ای به برلین غربی شباهت دارد، توسط رژیمی مستبد احاطه شده است و به‌عنوان مظهر جهان آزاد شناخته می‌شود.

قانون امنیت ملی به‌جای باز کردن درها و اجازه عبور به شهروندان آزادیخواه، اساساً هنگ کنگ را تحت فشار حزب کمونیست چین، به منطقه‌ای کمونیستی تبدیل کرده است، موضوعی که هرگز در برلین غربی اتفاق نیفتاده بود.

هنگ کنگ از سال‌های ۱۹۵۰ تاکنون، مشابه آلمان غربی به‌سرعت رشد کرد و تبدیل به اولین اقتصاد در بین چهار ببر آسیایی و همچنین یکی از مراکز اقتصادی در جهان شد. با اینکه در سال ۱۹۸۴ یک بیانیه مشترک بین انگلستان و چین امضاء شد که تضمین می‌کرد که سیستم اقتصادی و سیاسی هنگ کنگ برای مدت ۵۰ سال از سال ۱۹۹۷ بدون تغییر بماند، بیش از نیم‌میلیون نفر بین سال‌های ۱۹۸۷ و ۱۹۹۶ از بیم محرز نبودن این بیانیه از هنگ کنگ مهاجرت کردند.

با اینکه کمتر از نصف این دوره ۵۰ ساله گذشته است، حزب کمونیست چین، چند بار تلاش کرده است تا آزادی هنگ کنگ را تضعیف کند: یک لایحه امنیت ملی ناکام در سال ۲۰۰۳ و در پی آن یک لایحه استرداد مجرم ناکام در سال ۲۰۱۹. و جدیدترین نمونه، قانون امنیت ملی پیشنهادی در ۲۱مه۲۰۲۰.

وحشت کمونیسم

حزب کمونیست چین، علاوه بر ارزیابی‌های قانونی، اشخاص را نیز مورد تهدید و ارعاب قرار داده است. لام وینگ‌که، صاحب یک کتاب‌فروشی در هنگ کنگ، در اکتبر۲۰۱۵ به‌طور مخفیانه حبس شد و به‌خاطر فروش کتاب‌هایی که در چین ممنوع هستند به سرزمین اصلی چین برده شد. پس از اینکه لام در سال۲۰۱۶ آزاد شد، به‌دلیل لایحه استرداد مجرمین هنگ کنگ به تایوان رفت و یک کتاب‌‌فروشی در آنجا باز کرد.

دفتر هنگ کنگ اپک تایمز، یک رسانه خبری مستقل که نقض حقوق بشر و سبعیت حزب کمونیست چین را افشا می‌کند، در ۱۹نوامبر۲۰۱۹ توسط چهار نفر از اراذل و اوباش به آتش کشیده شد که باعث آسیب به کالاها نیز شد.

اما حکومت خشن حزب کمونیست چین ساکنین هنگ کنگ را شکست نداد. هزاران نفر از مردم در ۲۴مه تظاهرات صلح‌آمیزی برگزار کردند. جیمی لای، بنیان‌گذار اَپل دیلی گفت: «تا جایی که بتوانم می‌جنگم. اگر بترسیم، آنگاه هیچ راهی نخواهد بود که بتوانیم کاری انجام دهیم… اکنون زمان محتاط بودن نیست، زمان شجاع بودن است.»

نُه شرح و تفسیر درباره حزب کمونیست که در نوامبر۲۰۰۴ توسط اپک تایمز منتشر شد، به بسیاری از مردم چین کمک کرده است که قساوت و ذات رژیم کمونیستی چین را درک کنند. تا ژوئن۲۰۲۰ نزدیک به ۳۶۰میلیون نفر از عضویت در سازمان‌های حزب کمونیست چین خارج شده‌اند که این شامل سازمان‌های جوانانش، لیگ جوانان و پیشگامان جوان، می‌شود.

بیشتر بخوانید: فصل ۱- حزب کمونیست چیست؟

نوشته: مینگهویی

مطالب دیگر:

دیدگاه: پی‌بردن به فریب حزب کمونیست چین

اسناد جدید به دست آمده درباره اداره ۶۱۰، نشان‌دهنده تشدید آزار و شکنجه فالون‌گونگ است

مردم چین می‌خواهند که پکن به خاطر این بیماری همه‌گیر پاسخگو باشد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی