Search
Asset 2

قانون جدید ایالت جورجیا در خصوص اصلاح قوانین انتخابات انتقاد شدید بایدن و تحسین ترامپ را برانگیخت

(Getty Images)
(Getty Images)

دولت بایدن در نظر دارد با بهره‌گیری از گزینه‌های پیش روی خود، با قانون تازه تصویب شده به‌منظور اصلاحات قوانین انتخاباتی ایالت جورجیا، مقابله یا آن را لغو کند. در مقابل، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق آمریکا، در روز ۲۶ مارس از هم حزبی‌های جمهوری‌خواه خود در ایالت جورجیا، به‌خاطر تصویب این مجموعه از قوانین اصلاحی قدردانی کرد.

این قانون ۹۵ صفحه‌ای، نحوه رای‌گیری از مردم در این ایالت را دستخوش تغییرات فراوانی می‌کند. به عنوان مثال، افراد جهت رای دادن غیابی از طریق پست، می‌بایست گواهینامه رانندگی ایالت جوجیا یا کارت شناسایی خود (که مورد تائید مقامات ایالتی باشد) را نیز ارائه دهند.

بایدن رئیس جمهور آمریکا در روز جمعه در جمع خبرنگاران عنوان کرد که کابینه او و دادگستری آمریکا در حال بررسی این مصوبه هستند. به ادعای او، این مصوبه نوعی «حمله به حق رای» در این ایالت است.

بایدن روز جمعه در بیانیه‌ای جداگانه، اقدامات این ایالت در راستای حفظ اعتبار و حیثیت صندوق‌های آرا را «حمله‌ای آشکار به قانون اساسی این کشور و خلاف وجدان» خواند. او همچنین این مجموعه قوانین را به « قوانین جیم کرو در قرن ۲۱» تشبیه کرد. قوانین «جیم کرو» مجموعه قوانینی بودند که منجر به تفکیک نژادی در جنوب این کشور شدند. (اشاره به دوران جنگ داخلی آمریکا)

ترامپ در بیانیه‌ای که توسط کمیته اقدامات سیاسی خود به نام «آمریکا را نجات دهید» منتشر شد، گفت: «به مردم ایالت جورجیا و قانونگذاران این ایالت بخاطر تغییر قوانین و مقررات رای‌دهندگان تبریک می‌گویم. آن‌ها از انتخابات مضحک ریاست جمهوری ۲۰۲۰ که هیچگاه نباید دوباره تکرار شود، درس گرفته‌اند. افسوس که این تغییرات میبایست پیشتر از این صورت می‌گرفت.»

مطابق «قانون یکپارچگی انتخابات ۲۰۲۱» که امسال در این ایالت به تصویب رسیده، افرادی که تمایل دارند آرای خود را از طریق پُست ارسال کنند میبایست گواهینامه رانندگی ایالت جورجیا  یا کارت شناسایی مورد تایید مقامات این ایالت را در اختیار داشته باشند. این قانون جدید، با فرآیند «تطبیق امضای رای‌دهندگان» که پیش‌تر در این ایالت استفاده می‌شد، جایگزین می‌شود. برایان کمپ، روش تطبیق امضا را «زمان‌بر، پرزحمت و در برخی اوقات ناکارآمد» توصیف کرد.

مطابق قانون جدید، تدابیر امنیتی صندوق‌های آرا افزایش یافته است. یکی از این تدابیر، نظارت مداوم بر صندوق‌های رای توسط احزاب منتخب است.

مطابق این قانون، حوزه‌های انتخاباتی موظف هستند صندوق‌های آرا را در داخل این اماکن قرار داده، بطور مداوم بر آن‌ها نظارت صورت بگیرد و همچنین، امکانات را جهت رای‌گیری پیش از موعد، بطور کامل فراهم کنند.

این قانون همچنین بازه مجاز برای ارسال آرا را از ۹ هفته به ۴ هفته کاهش داده و رای‌دهندگان را موظف می‌کند رای خود را یک هفته زودتر از آغاز روز انتخابات، ارسال کنند. افرادی که علاقه‌مند به ارسال رای خود به صورت غیابی هستند نیز با شروط جدیدی مواجه هستند.

طبق ادعای بایدن، برخی از این تدابیر جدید همچون «کاهش تعداد مراکز رای‌گیری در سراسر ایالت» تاثیر منفی بر محله‌های افراد سیاهپوست داشته و تناسب آرا را بر هم می‌زند. وی توضیح بیشتری در مورد ادعاهای خود و چگونگی بروز چنین تبعیضی ارایه نداد.

بایدن از این فرصت استفاده کرد و از کنگره این کشور خواست تا لایحه مناقشه‌آمیز H.R.1 (که آن را قانون «برای مردم» نیز می‌نامند.) و «لایحه پیشبرد حق رای جان لوییز» را  که به زعم دموکرات‌ها دسترسی مردم جهت ارسال آرا را تسهیل می‌کند، هرچه زودتر به تصویب برساند.

 لایحه H.R.1 بسیار بحث‌برانگیز بوده و در میان جمهوری‌خواهان منتقدان بسیاری دارد. به باور منتقدان، این لایحه تدابیر امنیتی صندوق‌های آرا را زیر سوال می‌برد و مسئولیت نظارت بر انتخابات را از مقامات ایالتی به مقامات دولتی (فدرال) منتقل می‌کند. به اعتقاد این افراد، این لایحه مانع از پیگیری قضایی اتباع غیرآمریکایی می‌شود که بطور غیرقانونی رای داده‌اند.

لایحه H.R.1 توسط اکثریت دموکرات در مجلس نمایندگان این کشور به تصویب رسیده است اما برای تصویب شدن در مجلس سنا، مسیر سختی در پیش دارد.  سناتورهای دموکرات برای اینکه بتوانند این لایحه را به تصویب برسانند، نیاز به موافقت ۱۰ سناتور جهموری‌خواه دارند.

برایان کمپ، فرماندار جورجیا در پاسخ به سخنان بایدن گفت:«اینکه آرای غیابی نیاز به عکس یا کارت شناسایی معتبر از سوی رای دهندگان دارد، ربطی به جیم کرو و قوانینش ندارد.»

او افزود: «پس از اتفاقات نوامبر سال گذشته، من هم مانند بسیاری از شما متوجه شدم که ایالت ما در خصوص قوانین انتخاباتی، نیاز به اصلاحات اساسی دارد. شکی نیست که نحوه چگونگی برگزاری انتخابات سال گذشته، نگرانی‌های اساسی به وجود آورده است. همین نگرانی‌ها منجر به بحران عدم اطمینان مردم به صندوق‌های رای این ایالت شده است.»

مطالب دیگر:

طرح بایدن برای اسکان مهاجران غیرقانونی در هتل‌ها، به ازای هر یک مهاجر ۷۲هزار دلار برای مالیات دهندگان هزینه در پی خواهد داشت

بایدن گفت که به چین اجازه نمی‌دهد از آمریکا به‌عنوان قدرت برتر جهان پیشی بگیرد

 اتحاد آمریکا، اروپا و ناتو برای مقابله با تجاوزگری چین

برگزاری نخستین کنفرانس مطبوعاتی بایدن، و دفاع او از سیاست مهاجرتی‌ دولت

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی