logo_eet

پخش غیرقانونی پول و هدایا بین مردم در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا

قرعه کشی پخش غیرقانونی پول و هدایا بین مردم در انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا سام در ویدئو گفت سوار اتوبوس انتخاباتی بایدن-هریس شوید و بروید رأی دهید.
(سمت چپ)، لاکری مک‌کلود، برندگان قرعه کشی کارت‌های ۵۰ دلاری، مربوط به پروژه جمع‌آوری رای نوادا را اعلام می‌کند. (سمت راست) بتانی سام، مسئول روابط عمومی گروه هندی رنو-اسپارک، چهار کارت هدیه ۱۰۰ دلاری را به عنوان بخشی از قرعه کشی برای افرادی که ثابت می‌کنند رأی داده‌اند در دست دارد. (Screenshot/The Epoch Times)

یک پروژه جمع‌آوری رای، به نام پروژه رأی‌گیری بومی نوادا، روی صفحه فیس‌بوک خود، عکس‌هایی را ارسال کرده است که نشان می‌دهد به افرای برای رأی دادن به کاندیدای خاص کارت هدیه ۲۵ دلاری داده شده است. عکس نشان می‌دهد که در روز انتخابات رای‌دهندگانی خندان پس از انداختن برگه‌های رای خود، کارت هدیه ۲۵ دلاری در دست داشتند.

با توجه به اینکه طبق قوانین فدرال، اهدای پول برای خرید رأی جرم است، عکس‌ها از روی صفحه مورد نظر حذف شده، اما عکس‌ها پیش از پاک شدن، توسط محققان ذخیره شده‌‌‌‌‏اند.

در ویدئویی که در ۲۴ نوامبر در فیس بوک قابل مشاهده است، بتانی سام، مسئول روابط عمومی گروهی به نام گروه هندی رنو-اسپارک، مردم را ترغیب کرد تا بیرون بیایند و در ازای رأی خود، هدیه‌های مختلفی بگیرند. سام گفت «ما ۲۵ کارت هدیه ۲۵ دلاری داریم که می‌توانیم قرعه کشی کنیم، اینجا پول نقد زیادی هست.»

وی افزود که رای‌دهندگان باید عکس خود را در محل اخذ رای ارسال کنند و همچنین از چهار کارت هدیه ۱۰۰ دلاری، چهار کارت هدیه ۲۵۰ دلاری برای قرعه کشی، و جایزه بزرگ کارت ۵۰۰ دلاری برای قرعه کشی سخن گفت.

سام در کنار دو فرد مسن ایستاده بود که تی‌شرت‌های رایگان در ازای رای دادن دریافت کرده بودند. وی افزود که علاوه بر آن جاکلیدی، دستبند، گردنبند، گوشواره و استیکر، و پیراهن‌های بیشتری نیز موجود است.

همچنین به مردم این فرصت داده شد تا جایزه‌های نقدی و گران قیمت را در روز انتخابات یا قبل از آن در مکان‌هایی غیر از نوادا برنده شوند. اپک تایمز، عکس‌ها و فیلم‌هایی منتشر شده در خصوص این طرح را در هشت ایالت دیگر از جمله آریزونا، ویسکانسین و مینه سوتا بررسی کرده است.

لوگان چرچول، مدیر ارتباطات با بنیاد حقوقی منافع عمومی، در یک ایمیل به  اپک تایمز گفت «خرید رای یک جرم فدرال است. اینکه آیا عوامل اف‌بی‌آی و دفتر جرایم انتخاباتی دی‌اوجی، تمایل دارند خود را درگیر کنند، مسئله‌ای کاملاً جداگانه است.»

یک فیلم دیگر نشان می‌دهد که سام، قبل از پایان رای گیری اولیه نوادا، وی در حالیکه ماسک بایدن-هریس به صورت داشت، در تاریخ ۳۰ اکتبر، در حال اهدای پاکت‌های هدیه در مقابل اتوبوس بایدن-هریس است. سام در ویدئو گفت سوار اتوبوس انتخاباتی بایدن-هریس شوید و بروید رأی دهید.

سام در ویدئوهای خود، ضمن حمایت از کمپین انتخاباتی بایدن، روی ترغیب قومیت‌ها، و بومی‌ها به انتخاب بایدن تأکید زیادی داشت. وی از مردم خواست با ارسال عکس برگه رأی خود به بایدن، در قرعه کشی جوایز کارت‌های هدیه، تی‌شرت و سایر هدایا شرکت کنند.

صفحه فیس‌بوک نامبرده، توسط برخی سازمان‌ها نظیر اتحاد سازمان دهندگان بومی، صندوق حقوق بومیان آمریکا، پشتیبانی می‌شود. این سازمان‌ها تاکنون به ایمیل‌های اپک تایمز در این خصوص پاسخی نداده‌اند.

در ویدئوی دیگری سام دیده شد که تقریباً در فاصله ۱۵ متری از ورودی رای گیری ایستاده است و دسته‌ای از کارت‌های هدیه را در دست دارد و قرعه کشی را تبلیغ می‌کند و در ویدئویی دیگر تی‌شرت‌‌‌‌‏هایی را در دست دارد.

در ویدئوی ذکر شده، سام هدف خود از این کار را ترغیب مردم شهر واشو به مشارکت در انتخابات دانسته است. سام در ویدئویی دیگر برندگان قرعه‌کشی کارت‌های هدیه را انتخاب می‌کند و از آنان تشکر می‌کند. سام و رئیسش، ملندز، و همینطور وزیر ایالت نوادا، تاکنون به سوالات اپک تایمز که در قالب ایمیل ارسال شده است، جوابی نداده‌اند.

موارد متعدد تخلف انتخاباتی از طریق تبلیغ قرعه‌کشی

سام تنها کسی نبود که اقدام به  قرعه کشی‌های مربوط به جمع‌آوری رای از بومی‌ها کرده است. در ویدئویی که در فیس بوک منتشر شد، لاکارى مک کلود، برای ترغیب مردم اقدام به تبلیغ جوایزی نظیر تی‌شرت، کیسۀ قهوه، ماسک، هات داگ، چیپس و نوشابه کرد. در یک ویدیوی حذف شده دیگر، مک کلود اسامی پنج برنده قرعه کشی ۵۰ دلاری را اعلام کرد.

وی به سوالات اپک تایمز در این خصوص تا کنون جوابی نداده است.

پروژه رای گیری بومی نوادا قرعه کشی سام را در صفحه فیس بوک خود تبلیغ کرد و از شرکت‌کنندگان خواسته است عکسی از خود و برگه رأی خود با تگ «من رأی دادم» را ارسال کنند.

پست‌ها در صفحه فیس بوک پروژه رأی‌گیری بومی نوادا نشان می دهد که قرعه‌کشی‌های مشابهی در ۱۵ جامعه بومی نوادا انجام شده است که در آن، ۱۱۶ رأی دهنده ۶،۶۵۰ دلار جایزه نقدی دریافت کرده‌اند. پست‌‌‌‌‏های آنان به طور مداوم به تبلیغ غذا، قهوه، کلوچه، تی شرت و سایر مزایای رای دهندگان اولیه می‌پردازد. در میان هدایا، کارت بنزین ۲۵ دلاری نیز دیده می‌شود.

در جامعه بومی رود واکر،جوایز قرعه‌کشی شامل یک لپ تاپ و یک اسپیکر نیز بود. در پستی ارسال توسط، رأی دهنده‌ای دیده می‌شود که یک آی‌پد اپل باز نشده در دست دارد. مارتینز در پستی دیگر از مشارکت‌کنندگان تشکر کرد و از حمایت انجمن NCAI سخن گفت.

انجمن NCAI، مخفف کنگره ملی سرخپوستان آمریکا است است، که مطابق وب‌سایت‌شان، تحت حمایت مالی از سوی مالیات‌دهندگان مربوط به نهادهایی مانند وزارت کشاورزی، وزارت دفاع، وزارت بهداشت و خدمات انسانی، وزارت کشور، وزارت دادگستری، آژانس حفاظت از محیط زیست و مدیریت تجارت کوچک هستند. همچنین نام جورج سوروس، میلیاردر مشهور آمرکیایی در میان حامیان این گروه دیده می‌شود.

این انجمن تاکنون پاسخی به ایمیل اپک تایمز نداده است.

موارد متعدد تخلف هدیه دادن در ایالات مختلف

مروری بر شبکه‌های اجتماعی فعالیت‌های مشابه قرعه کشی پول را برای جمع‌آوری رای در حداقل هفت ایالت دیگر را نشان می‌دهد.

گروهی در ویسکانسین به نام Menikanaehkem یک مسابقه تلویزیونی هوشمند را برای رای دهندگانی که عکس با تگ «من رأی دادم» یا شماره رأی خود را ارسال کردند تبلیغ کردند. این گروه چهار برنده خود را در روز انتخابات اعلام کرد و جوایز بیشتری را تبلیغ کرد.

انجمن جنگل شهر پاتاوومی نیز در ویسکانسین، یک قرعه کشی ۵۰ دلاری کارت بنزین و تی‌شرت‌هایی با نشان Native Vote  را به شکل مشالهی تبلیغ کرد.

رید مگنی، مسئول اطلاعات عمومی کمیسیون انتخابات ویسکانسین در نامه‌ای به اپک تایمز نوشت «رشوه در انتخابات در ویسکانسین غیرقانونی است. هر کسی که شواهدی در رابطه با جرم انتخاباتی داشته باشد باید شکایت کند.» «قانون ایالتی، کمیسیون انتخابات ویسکانسین را ملزم به دریافت شکایت تأیید شده برای صدور دستور تحقیق یا ارجاع به مراجع قانون می‌کند. من از هیچ شکایت تأیید شده‌ای مطلع نیستم.»

میشیگان

گروه کویر لاک ویوکس، از سرخپوستان میشیگان، کارت ۲۰ دلاری بنزین به هر کسی که تصاویر خود از رای دادن را ارسال کند، ارائه داده است.

وزارت امور داخلی میشیگان در پاسخ به اپک تایمز گفت «در حال حاضر، هیچ مدرکی از فعالیت گسترده غیرقانونی رای گیری در میشیگان گزارش نشده است. وزارت امور داخلی میشیگان تحمل فعالیت‌های غیرقانونی را ندارد و از هرکسی که مدرکی دارد می‌خواهد این موضوع را گزارش دهد.»

آریزونا

گروه کورازون آریزونا، برای افرادی که تصویری از خود را با رای داده شده ارسال می‌کردند، یک قرعه کشی نقدی را تبلیغ کرد.

«مردم! این تمام کاری است که برای ورود به قرعه کشی باید انجام دهید! ارسال سلفی رای گیری… برای برنده شدن پول! فراموش نکنید که قبل از ۳ نوامبر، ۷ عصر رأی دهید! »

این گروه و  دفتر وزیر امور داخلی آریزونا به درخواست اپک تایمز در خصوص ارائه توضیح، تا کنون جوابی نداده است.

واشنگتن

ویدئویی از واشنگتن نشان می‌دهد که «تیم رای دهندگان بومی» در مقابل تابلوی بایدن در حال تبلیغ قرعه کشی کارت هدیه ۲۰۰ دلاری و جوایزی دیگر هستند. یک پست فیس بوکی از همان گروه گفت که قرعه کشی شامل کارت‌های بنزین ۲۵ دلاری نیز هست.

گروه دیگر به نام «لومی نیتیو ووت ۲۰۲۰»، نیز با تصاویری از جو بایدن و کامالا هریس را در صفحه وب خود، اقدام به تبلیغات قرعه‌کشی کردند.

دفتر وزیر امور داخله واشنگتن تاکنون به ایمیل اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

آیداهو

گروه بومی «نِز پِرس» در آیداهو نیز قرعه‌کشی کارت‌های هدیه به ارزش ۵۰ تا ۵۰۰ دلار، تلویزیون هوشمند و آی‌پد اپل، را برای رأی دهندگانی با شرایط خاص در نظر گرفت. این گروه به ایمیل اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

تگزاس

گروه سرخپوستان آمریکایی در تگزاس نیز در فیس بوک کارت های هدیه تا ۲۵۰ دلار و یک تلویزیون ۵۸ اینچی را قرعه کشی کردند. دفتر وزیر امور داخله تگزاس تاکنون به ایمیل اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

اوهایو

شایلا دیویس، عضو شورای مشاور از ارتفاعات گارفیلد اوهایو، در یک پست فیس بوک  ۲۵ دلار کارت هدیه، تی شرت و ماسک برای رای‌دهندگان مورد نظر در نظر گرفت. دیویس و دفتر وزیر امور داخله اوهایو تاکنون به ایمیل اپک تایمز برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

مطالب دیگر:

تیم ترامپ به اظهارنظر ویلیام بار، دادستان کل پاسخ می‌دهد

کارشناس داده: بی‌نظمی در رأی‌گیری در پنسیلوانیا و جورجیا

مدیر پروژه آمیستاد: نزدیک به ۲۸۰هزار رای در مسیر نیویورک به پنسیلوانیا «ناپدید شده است»

شواهد به دستکاری سیستم رأی‌گیری دومینیون از سوی نیروهای خارجی، برای مداخله با انتخابات ایالات متحده اشاره دارند

اخبار مرتبط