Search
Asset 2

تأکید نمایندگان مجلس آمریکا به قطع وابستگی از تولیدات چینی

قطع وابستگی از تولیدات چینی امنیت ملی مقابله با تهاجم اقتصادی پکن ساخته چین ۲۰۲۵ رکود ناشی از بیماری همه گیر کرونا کووید 19 ویروس موسسات کنفوسیوس
(Alex Wong/Getty Images)

یک سناتور مجلس نمایندگان آمریکا  با تاکید بر قطع وابستگی از تولیدات چینی می‌گوید ایالات متحده باید برای امنیت ملی خود و مقابله با تهاجم اقتصادی پکن، تلاش کند وابستگی‌اش به محصولاتی حیاتی که دنیا به آن نیازمند است و اکنون در چین تولید می‌شود را قطع کند.

مارشا بلکبرن از ایالت تنسی معتقد است که رشد چین به یک کارخانه عظیم تولیدی در دهه‌های اخیر به بسیاری از رویه‌های ناعادلانه اقتصادی دامن زده است، از جمله یک تهاجم چین برای سرقت از مالکیت معنوی دیگر کشورها از جمله آمریکا.

وی در برنامۀ «رهبران فکری آمریکایی» به اپک تایمز گفت «چین به شما دروغ می‌گوید، آنها از شما دزدی می‌کنند و اگر آنها را گیر بیاندازید، دست به تقلب می‌زنند.»

در سال‌های اخیر، چین تحت سیاست اقتصادی «ساخته چین ۲۰۲۵»، به سرعت در حال توسعه تولید داخلی در صنایع پیشرفته و مهمی نظیر روباتیک، ارتباطات از راه دور و داروسازی است.

این سناتور هشدار داد که چنین تلاش‌‏هایی ایالات متحده و سایر کشورها را در معرض خطر بزرگی قرار داده است و افزود «اساساً آنها این توانایی را دارند که از طریق وابسته کردن و نیازمند کردن کشورهای دنیا به تولیدات خود نظیر داروها، همه دنیا را به گروگان بگیرند.»

این بیماری همه‌گیر آسیب پذیری در زنجیره‌های تأمین جهانی، به ویژه در تجهیزات پزشکی و دارویی را آشکار کرد. چین بزرگترین تولید کننده مواد اولیه‌ای در جهان است که برای ساخت دارو استفاده می‌شود. ایالات متحده به داروهایی که از چین تهیه می‌شوند، یا داروهای ساخته شده از ترکیبات تولید شده در چین وابستگی زیادی دارد.

در ماه مارس سناتور بلکبرن و سناتور، لایحه «قفسه پزشکی آمریکایی (SAM-C)» را طرح کردند که به موجب آن وابستگی آمریکا به چین برای مواد اولیه مورد استفاده در ساخت دارو از طریق تقویت تولید داخلی کاهش می‌یابد. در این لایحه ۱۰۰ میلیون دلار برای توسعه نوآوری‌ها و آموزش نیروی کار اختصاص می یابد.

بلکبرن افزود که این اقدام می‌‏تواند به عنوان راهی برای استفاده از سایر صنایع حساس مانند نیمه هادی‌ها، باتری‌ها و تجهیزات ارتباط از راه دور مورد استفاده قرار گیرد.

این سناتور ضمن تأکید بر لزوم آمادگی در مواقع بحرانی آینده، از پنهانکاری پکن در مورد شیوع ویروس حزب کمونیست چین، که منجر به شیوع جهانی آن شد خبر داد.

دفتر بودجه کنگره تخمین زده است که اقتصاد ایالات متحده به دلیل رکود ناشی از بیماری همه گیر ، در طول ۱۱ سال آینده به میزان ۸ تریلیون دلار کوچک خواهد شد.

خانم مارشا بلکبرن، که یکی از هزاران نفری است که در داخل یا خارج آمریکا خواستار پاسخگویی پکن به دلیل سوء عملکردش در خصوص شیوع ویروس است. ماه گذشته، این نماینده اقدام به حمایت از تصویب قانون «استاپ کووید» کرد، که به آمریکایی‌ها اجازه می‌دهد از حزب کمونیست چین در دادگاه‌ها برای جبران خسارات وارده در نتیجه بیماری همه گیر شکایت کنند.

بلکبرن همچنین از آمریکایی‌ها خواسته‌ است درباره روابط خود با چین، و نفوذ این کشور در آمریکا فکر کنند.

وی از موسسات کنفوسیوس، به عنوان نمونه‌ای از نفوذ چین در آمریکا نام برد. این مؤسسات که در پوشش فرهنگی و گسترش زبان چینی در کشورهای مختلف فعالیت دارند، باعث برانگیختن انتقادات زیادی شده است، چرا که در عمل در حال تبلیغ برای سیاست‌های حزب کمونیست چین و گسترش فرهنگ کمونیسم هستند. حدود ۸۰ مؤسسه کنفوسیوس و بیش از ۵۰۰ کلاس درس کنفوسیوس در سراسر آمریکا وجود دارد.

مطالب دیگر:

درخواست از توییتر، فیس‌بوک و یوتیوب برای حذف اطلاعات دروغینی که حزب کمونیست چین منتشر می‌کند

چگونه اعتقادم به نیک خواهی زندگی زناشویی‌‌‌‏ام را دگرگون ساخت

وقتی ملی‌گرایی در چین کمونیستی به افراط می‌رود

رهبر حزب محافظه‌کار کانادا: زمان بیداری ملت‌های آزادیخواه و همکاری مشترک علیه حزب کمونیست چین رسیده است

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی