Search
Asset 2

«قلدری» چین در مقابل استرالیا همچنان ادامه دارد: پکن واردات گوشت از ششمین تامین کننده استرالیایی را ­هم متوقف کرد

(Greg Baker/AFP via Getty Images)
(Greg Baker/AFP via Getty Images)

بر اساس یک اطلاعیه منتشر شده در روز دوشنبه، پکن اقدام به تعلیق واردات گوشت گاو از ششمین صادر کننده استرالیایی کرد. اداره کل گمرک هیچ دلیلی برای تصمیم خود در جلوگیری از واردات گوشت گاو از استرالیا ارائه نکرد، و در نتیجه از روز دوشنبه، درخواست‌ها و ثبت محموله‌های گوشت گاو از ایالت کویینزلند هم به مقصد چین متوقف شد.

پیش از این وزیر تجارت استرالیا، سایمون بیرمنگام اظهار کرده بود که به نظر می‌رسد این تعلیق‌ها موضوعاتی کاملاً فنی را هدف قرار داده است. دولت استرالیا هنوز پاسخی به درخواست اپک تایمز برای اظهار نظر نداده است.

آخرین تعلیق اعمال شده در پی یک هفته تنش شدید تبلیغاتی ناشی از تحریک‌های دیپلماتیک اعمال شده توسط پکن از جمله تعرفه‌های  ۱۰۰ تا ۲۰۰ درصدی برای واردات شراب استرالیا انجام می‌شود، و نیز پُست تحریک‌آمیز سخنگوی وزارت امور خارجه چین، ژائو لیجیان در توییتر که حاوی تصویری از یک سرباز استرالیایی بود که در دست یک چاقو زیر گلوی یک کودک افغان داشت.

از ماه آوریل، به دنبال درخواست وزیر امور خارجه استرالیا، ماریس پین برای تحقیق در مورد ریشه‌های بیماری همه گیر کووید۱۹، حزب کمونیست چین یک سری ممنوعیت‌ها و تعلیق‌ها را برای واردات از استرالیا اعمال کرد.

تاکنون اقدامات تجاری شامل واردات گوشت گاو، جو، شراب، ذغال سنگ، پنبه، خرچنگ دریایی و الوار استرالیا بوده است.

در اوایل ماه دسامبر، یک اتحاد جهانی به نمایندگی از ۲۰۰ نماینده مجلس از سراسر جهان کمپینی را در حمایت از شراب استرالیایی و در مخالفت با افزایش «قلدری» پکن از طریق ممنوعیت تجارت آغاز کرد.

این اتحاد در تاریخ یک دسامبر ویدئویی را در توییتر خود راه اندازی کرد که اعضای اتحادیه بین پارلمانی در مورد چین (IPAC) از شهروندان کشورهای متبوع خود می‌خواهند که نوشیدنی‌های ملی خود را در طول ماه دسامبر کنار بگذارند و در عوض شراب استرالیایی خریداری کنند.

در این فیلم، سناتور استرالیایی کیمبرلی کیچینگ حادثه‌ای مربوط به ماه نوامبر را توصیف کرد که در آن سفارت چین در کانبرا پرونده ۱۴ شکایت را به رسانه‌ها تحویل داد و خواستار عقب نشینی دولت استرالیا از تلاش‌های خود برای حفظ حاکمیت خود شد.

کیچینگ گفت «این حمله به استرالیا نیست، بلکه حمله به کشورهای آزاد در همه جا است.»

مطالب دیگر:

ریچارد گرینل: فهرست بلندی از حوادث‌ نگران‌کننده انتخابات

ترامپ: در صورت از دست دادن دور دوم انتخابات سنا، سه مقام جمهوری خواه مقصر خواهند بود

اقتصاد کشور چین در آستانه فروپاشی

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی