Asset 2

بایدن شش فرمان اجرایی دوران ترامپ از جمله طرح ساخت مجسمه‌های قهرمانان آمریکا را لغو کرد

قهرمانان آمریکا ترسیم داس و چکش کمونیسم شوروی بر بنای یادبود کهنه‌سربازان جنگ جهانی دوم مایه اهانت به جنگجویان شجاعیست که آزادی را از
(Nicholas Kamm/AFP via Getty Images)

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز جمعه تعدادی از فرمان‌های اجرایی صادرشده توسط رئیس‌جمهور پیشین کشور، دونالد ترامپ را لغو کرد که در میان آن‌ها، فرمان اجرایی مربوط به سیاست‌های نظارتی شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی، فرمان اجرایی حفاظت از شهروندان آمریکا در برابر «جرم‌انگاری افراطی» از طریق اصلاح قانون و فرمان ساخت بنای یادبودی تاریخی به نام «باغ ملی قهرمانان آمریکا» نیز قرار داشتند.

فرمان اجرائی بایدن ضمن لغو شش مورد از اقدامات رئیس‌جمهور پیشین، رؤسای سازمان‌ها و وزارتخانه‌های کشور را ملزم می‌کند «بدون فوت وقت تمهیدات لازم» برای لغو تمام سیاست‌های اعمال‌شده به دستور ترامپ را اتخاذ کنند.

پروژه «باغ ملی قهرمانان آمریکا» یکی از فرمان‌های اجرایی ترامپ است که تحت فرمان بایدن کنسل خواهد شد؛ ترامپ قصد داشت این پروژه را در روزهای رو به افول دوران ریاست ‌جمهوری خود با فرمان اجرائی ۱۸ ژانویه احداث کند. در فرمان مذبور آمده است این بنا باید «به منظور تجلی شکوه جاودان استثناگرایی آمریکا ساخته شود».

ترامپ در فرمان اجرایی خود ضمن اشاره به «حمله» به «ایمان به عظمت و نیکوکاری آمریکا» به دست «افراطی‌گرایی ضدآمریکایی خطرناکی که می‌خواهد تاریخ، بنیان و هویت کشورمان را از بین ببرد» گفت: «این بنا مکانی خواهد بود که همه شهروندان اعم از پیر و جوان می‌توانند در آن، دیدگاه خود از شکوه و عظمت را تجدید کنند و چالشی که در اولین سخنرانی‌ام در کنگره مطرح کردم را پذیرا باشند؛ این‌که به خودتان ایمان داشته باشید، به آینده‌تان ایمان داشته باشید و یک بار دیگر، به آمریکا ایمان داشته باشید».

سیل گسترده تخریب یادبودها در سال گذشته یکی از دلایل اصلی ترامپ برای صدور این فرمان بود.

ترامپ در ادامه متن فرمان اجرایی مذبور نوشته بود: «آسیب و تخریب مجسمه‌های جورج واشنگتن، توماس جفرسون و بنجامین فرانکلین توهینی به قهرمانان ۱۷۷۶ است. ترسیم داس و چکش کمونیسم شوروی بر بنای یادبود کهنه‌سربازان جنگ جهانی دوم مایه اهانت به جنگجویان شجاعیست که آزادی را از چنگال فاشیسم نازی‌ها نجات دادند».

فرمان ترامپ مستلزم تشکیل کارگروهی برای ساخت «باغ ملی قهرمانان آمریکا» بود؛ این پروژه قرار بود «پارک سرباز بزرگی باشد که در آن مجسمه برجسته‌ترین آمریکایی‌هایی که تا کنون زیسته‌اند به نمایش در آید»، و تندیس ده‌ها تن از شخصیت‌های تاریخی آمریکا از جمله رؤسای جمهور، ورزشکاران و چهره‌های برجسته فرهنگ پاپ نیز در آن ساخته شوند.

فرمان ژوئن ۲۰۲۰ ترامپ یکی دیگر از فرمان‌های لغو شده است. این فرمان دولت فدرال را ملزم می‌کرد افراد خاطی در آسیب و تخریب مجسمه‌های تحت مالکیت دولت فدرال را «تا حدود مجاز قانون فدرال به اشد مجازات محکوم کنند»؛ فرمان مذبور در واکنش به تخریب مجسمه‌ها در بحبوحه اعتراضات سراسری پیرامون مرگ جورج فلوید در بازداشت پلیس صادر گردید.

یکی دیگر از فرمان‌های لغوشده ترامپ فرمانیست که وزارت دادگستری و کمیسیون بازرگانی فدرال را ملزم می‌کرد درباره نقش شرکت‌های رسانه‌های اجتماعی در برچسب‌گذاری یا حذف مطالب یا حذف کلی حساب‌های کاربری تحقیق کنند که به گفته ترامپ بخشی از تلاش آنان برای پایمال کردن آزادی بیان و خفه کردن صدای محافظه‌کاران است.

فرمان بایدن دو مورد دیگر از فرمان‌های ترامپ را نیز لغو می‌کند؛ یکی فرمان ترامپ برای برچسب‌گذاری تمامی بسته‌های کمکی ایالات متحده با «نمادی که ارزش‌ها و سخاوتمندی مردم آمریکا را نشان دهد»؛ و دیگری، فرمانی که به منظور حمایت از افراد در برابر مجازات‌های کیفری ناعادلانه به جرم نقض غیرعامدانه قوانین، خواهان شفاف‌سازی مجازات برخی قوانین خاص بود.

مطالب دیگر:

شرکت دومینیون و مقامات شهر ماریکوپا از تحویل رمز عبور دستگاه‌های شمارش آراء به بازرسان آریزونا امتناع ورزیدند

بلینکن: ایالات متحده استرالیا را در رویارویی با تهدیدات پکن «تنها نمی‌گذارد»

جمهوری‌خواهان مجلس به اِلیس استفانیک به‌عنوان جایگزینی برای لیز چینی رأی دادند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی