Search
Asset 2

قیمت خودرو ترمز برید؛ طی سه ماه آینده خودرو ۶۰ درصد گران‌تر می‌شود

(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)
(ATTA KENARE/AFP via Getty Images)

با اینکه طی یک ماه گذشته قیمت خودرو در مدار افزایش قرار گرفته و نرخ انواع خودرو تولید داخل حدود ۴۰ درصد افزایش یافته اما بر اساس پیش‌بینی کارشناسان افزایش قیمت خودرو تا آخر سال همچنان ادامه پیدا خواهد کرد.

امیرحسن کاکایی، کارشناس صنعت خودرو در این خصوص عنوان کرد: «به طور میانگین قیمت‌ها از آبان سال گذشته تا آبان امسال ۳۰ درصد افزایش داشته است. آمار رسمی نیز وجود تورم ۴۰ درصدی در بخش صنعت را تأیید می‌کنند. با نگاهی به این آمار می‌توان پی برد حدود ۲۰ درصد از افزایش قیمت خودرو به دلیل بروز این اتفاقات است.»

وی همچنین با پیش‌بینی افزایش قیمت خودرو تأکید کرد: «اقتصاددانان در ابتدای سال پیش‌بینی تورم بین ۴۰ تا ۶۰ درصدی را داشتند. اکنون که در نهمین ماه سال هستیم، شاهد تورم ۴۰ درصدی در صنعت و بازار خودرو بوده‌ایم و اگر اقتصاددانان درست پیش‌بینی کرده باشند، تا پایان سال قیمت خودرو مجدداً با افزایش بیشتری همراه می‌شود.»

از سوی دیگر رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تبریز نیز پیش‌بینی کرد که قیمت خودرو تا پایان سال رشد ۶۰ درصدی را تجربه کند

 ابراهیم مددیان گفت: «به نظر می‌رسد بازار در ۳ ماه آینده حدود ۱۰۰ درصد افزایش نرخ را تجربه کند؛ تا به امروز ۴۰ درصد آن محقق شده است و ۶۰ درصد دیگر به قیمت خودرو در ماه‌های آینده اضافه خواهد شد.»

او همچنین قیمت برخی از خودروها را طی روزهای گذشته مقایسه کرد و گفت: «کوئیک ۲۰ روز گذشته حدود ۲۰۰ میلیون تومان عرضه می‌شد؛ اما امروز نرخ آن ۲۸۰ میلیون تومان شده است، تیبا صندوق‌دار از ۱۹۸ میلیون تومان به حدود ۲۸۲ میلیون رسید. همچنین نرخ پژو ۲۰۶ تیپ ۲ که در کارخانه ۱۶۰ میلیون تومان فروخته می‌شد امروز در بورس کالا ۳۵۰ میلیون تومان عرضه می‌شود.»

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودرو تبریز با بیان اینکه خودروسازان با این افزایش نرخ از زیان‌دهی خارج می‌شوند، گفت: «اگر قیمت خودرو از ۲۰۰ میلیون تومان به ۴۰۰ میلیون تومان برسد؛ اما خودروسازان نتوانند نسبت به تقاضای بازار خودرو عرضه کنند تردید نداشته باشید باز هم شاهد افزایش نرخ خودرو خواهیم بود.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی