Asset 2

چگونه یک «دوست قدیمیِ» حزب کمونیست چین، سیاست ایالات متحده را شکل داد (بخش دوم)

كیسینجر حدود ۹۰درصد مشتریان آن شرکت‌های آمریکایی یا اروپایی هستند، از جمله جی‌پی‌مورگان چیس، امریکن اکسپرس، بادویزر، اِی‌آی‌جی گروه بین‌الملل
(Nicolas Asouri-Pool Getty Images)

بخش اول را در اینجا بخوانید

انحراف از اصول به‌خاطر پول

در سال ۲۰۱۲، یک دستیار معاون وزیر امنیت دولت چین تعداد زیادی سند مخفی حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) را در اختیار سی‌آی‌اِی قرار داد. او فاش کرد که رژیم کمونیستی چین در حال خرید مقامات عالی‌رتبه بازنشسته در بسیاری از کشورها است تا برای پکن لابی‌گری کنند و کیسینجر معمول‌ترین نمونه آن است.

کیسینجر اداره امور عمومی را در سال ۱۹۷۷ ترک کرد. او به‌عنوان مشاور ارشد در چند شرکت از جمله بانک چیس (بانکی کشوری و از بانک‌های مصرفی و بانکداری تجاری شرکت چندملیتی جی‌پی مورگان چیس) و رند کورپوریشن (اندیشکده سیاستگذاری جهانی غیرانتفاعی آمریکایی) خدمت کرد.

او در سال ۱۹۸۲ شرکت مشاوره خود، شرکت کیسینجر اسوشیتز، را تأسیس کرد و گروهی از شخصیت‌های سیاسی از ایالات متحده و انگلیس و کارآفرینان چندملیتی را به‌عنوان رؤسا استخدام کرد. کار اصلی کیسینجر اسوشیتز کمک به شرکت‌ها برای توسعه بازار چین است.

حدود ۹۰درصد مشتریان آن شرکت‌های آمریکایی یا اروپایی هستند، از جمله جی‌پی‌مورگان چیس، امریکن اکسپرس، بادویزر، اِی‌آی‌جی (گروه بین‌المللی آمریکایی)، کوکاکولا، شرکت مخابرات جی‌تی‌ای، هاینز فود، بوئینگ، دوو، مرک، وُلوو، فیات، بوئینگ و رِولون.

در سال ۱۹۸۷، سود این شرکت‌ ۵میلیون دلار بود و این میزان در دهه ۱۹۹۰ دو برابر شد. حقوق کیسینجر بالغ بر ۸ میلیون دلار در سال بود. درآمد این شرکت در سال ۲۰۰۱ بیش از ۱۰۰میلیون دلار بود.

روی دیوار دفتر کیسینجر تصاویر زیادی از رهبران کشورهای مختلف به نمایش گذاشته شده است، از جمله تصاویری از او با پنج رئیس حزب کمونیست چین: مائو زدونگ، دنگ شیائوپینگ، جیانگ زمین، هو جینتائو و شی جین‌پینگ.

ارتباط صمیمی کیسینجر با حزب کمونیست چین سود بسیار زیادی هم به ح‌ک‌چ و هم به خود کیسینجر رسانده است. رژیم کمونیستی حاکم بر چین به کیسینجر اجازه داد کسب‌وکار مشاوره خود را به‌راحتی در چین اداره کند، در حالی که کیسینجر به ح‌ک‌چ کمک کرد برای برخی سیاست‌های ایالات متحده لابی کند.

کیسینجر در ۲۸ژوئن۲۰۱۱، در ۸۸سالگی، از چونگ‌چینگ دیدن کرد، در حالی که بوشیلای رئیس حزب کمونیست در چونگ‌چینگ بود. کیسینجر بوشیلای را به‌عنوان یک شخص افسانه‌ای در چین آشکارا تحسین کرد. او به‌طور خصوصی در یک مهمانی «ترانه‌های سرخ» (خواندن ترانه‌های ح‌ک‌چ برای تحسین حزب) شرکت کرد و درباره کمپین بو «(ترانه‌های) سرخ را بخوانید و به (مافیای) سیاه‌پوستان حمله کنید» نظرات بسیار تأیید‌آمیزی داد. رسانه‌های چونگ‌چینگ گزارش‌های پرسروصدایی دربارۀ سفر او منتشر کردند.

به‌گفته خودی‌های حزب کمونیست چین، بوشیلای از پیروانش می‌خواست در ازای تحسین «مدل چونگ‌چینگ» از سوی کیسینجر که بو سابقاً برای پیشرفت سیاسی پیشنهاد می‌کرد، منافع تجاری خود را فدای کیسینجر کنند. کیسینجر حدود ۱۶۰میلیون دلار از چونگ‌چینگ دریافت کرد. بوشیلای، فرماندار سابق استان لیائونینگ، یکی از عاملان اصلی برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌کنندگان فالون گونگ در چین بود. او در سال ۲۰۱۳ به‌جرم فساد مالی متهم و به حبس ابد محکوم شد.

فالون گونگ یا همان فالون دافا، یک روش تزکیه ذهن و جسم بر اساس اصول حقیقت، نیک‌خواهی و بردباری است. از زمان معرفی این روش به مردم در سال ۱۹۹۲، تعداد بی‌شماری از مردم جذب اصول عمیق و مزایای سلامتی این روش شده‌اند. ۲۱ سال پیش چین کمونیست از ترس محبوبیت روزافزون این روش معنوی و صلح‌آمیز، یک کمپین سراسری را برای آزار و شکنجه و سرکوب آن آغاز کرد که تاکنون ادامه دارد.

وقتی شی جین‌پینگ در سال ۲۰۱۳ به بالاترین مقام رهبری رسید، درباره «رؤیای چین» خیلی صحبت کرد. کیسینجر تأکید کرد که رؤیای چینی و رؤیای آمریکایی یکی هستند. هم مردم چین و هم مردم ایالات متحده می‌پرسیدند: « حزب کمونیست چین چقدر به کیسینجر پرداخت می‌کند؟»

کمیته امور نظامی سنای ایالات متحده در سال ۲۰۱۸ یک جلسه دادرسی برگزار کرد. کیسینجرِ ۹۵ساله بار دیگر بر «ظهور چین» به‌عنوان یک ضرورت سیاست و تاریخ تأکید کرد.

او در آوریل سال ۲۰۲۰ مقاله‌ای در وال استریت ژورنال نوشت و اظهار کرد پاندمی ویروس کرونا باعث تغییر نظم جهانی برای همیشه خواهد شد و خواستار دفاع از اصول نظم جهانی آزاد، یعنی جهانی از نظر سیاسی و اقتصادی یکپارچه، شد. کیسینجر بدون اینکه اصلاً به تبلیغات دروغین حزب کمونیست چین و نقش آن در این فاجعه بلای جهانی اشاره کند، از مقامات آمریکا خواست وظیفه فوری ایجاد یک شرکت موازی برای انتقال به نظم پساویروس‌کرونا را نادیده نگیرند.

درخواست او از دولت ایالات متحده، به‌عنوان حمایت از نظم جدید جهانی تفسیر شد که در آن ح‌ک‌چ از سلطه جهانی برخوردار خواهد شد.

وقتی دولت ترامپ به‌شدت در تلاش بود با متحدان خود برای مهار حزب کمونیست چین متحد شود، کیسینجر در جلسه افتتاحیه وب‌کنفرانس «مجمع جدید اقتصاد سال ۲۰۲۰» در ۱۶نوامبر۲۰۲۰ از دولت بعدی ایالات متحده خواست در اسرع وقت با مقامات ح‌ک‌چ وارد گفتگو شوند.

دوره جدیدی آغاز می‌شود

از کیسینجر به‌عنوان «طراح ارشد» سیاست حامی حزب کمونیست چین یاد می‌شود.

دموکراسی، آزادی و حقوق بشر بنیان ایالات متحده و نیز پرچم اخلاقی ایالات متحده در جهان است، اما فلسفه کیسینجر این است که برای وضعیت حال زندگی کنیم و «همه چیز برای پول است» تا جایی که با یک رژیم توتالیتر و نیروهای افراطی آنها سازش یا همکاری کند.

اگرچه این فلسفه ممکن است به یک گروه نخبه کوچک‌تر کمک کند مقدار زیادی پول به دست آورند، برای ایالات متحده و مردم آمریکا ضرر دارد، چراکه آن از منافع ملی و ارزش‌های سنتی منحرف شده است.

اینکه وزارت دفاع کیسینجر را برکنار کرد، نشان داد که ایالات متحده اصول بنیانگذارش، آزادی و ارزش‌های جهانی‌اش را گرامی می‌دارد. این برکنارکردن یک رویداد تغییردهنده بازی است. این دوره که رهبران کمونیست و کیسینجر ایجادش کردند، به پایان رسیده است. دوره جدیدی که آغاز می‌شود، دوره بازگشت مردم به سنت، عدالت و اعتقاد درست است.

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان‌شده در این مقاله، نظرات این نویسنده بوده و لزوما منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

چگونه یک «دوست قدیمیِ» حزب کمونیست چین، سیاست ایالات متحده را شکل داد (بخش اول)

۴۵ سناتور جمهوری‌خواه با برگزاری دادگاه استیضاح ترامپ مخالفت کردند و گفتند این خلاف قانون اساسی است

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۳: ربودن رسانه‌ها

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی