logo_eet

هواوی ۱ میلیون دلار به تونی پودستا پرداخت کرد تا با کاخ سفید لابی کند

لابی هواوی که پیش از این بزرگترین سازنده تلکام جهان بود، در سال‌های اخیر از سوی جامعه بین‌الملل به دقت بررسی شده است. مقامات امریکا این شرکت
(Sean Gallup/Getty Images)

افشاهای اخیر فدرال نشان می‌دهد تونی پودستا، لابی‌گر کهنه‌کار حزب دموکرات در نیم سال گذشته ۱ میلیون دلار دریافت کرد تا به درخواست غول فناوری چینی که در لیست سیاه قرار گرفته، با بایدن در کاخ سفید لابی کند.

بر طبق افشای مالیاتی که در عصر ۲۰ ژانویه بایگانی شد، هواوی که در دولت ترامپ تحریم شد، در سه ماهه پایانی سال ۲۰۲۱ مبلغ ۵۰۰۰۰۰ دلار به پودستا پرداخت کرد تا اثرات مخرب تحریم بر کسب‌وکار خود را از بین ببرد. پودستا که ۵۰۰۰۰۰ دلار دیگر نیز در سه ماهه قبلی برای لابی با کاخ سفید دریافت کرده بود، در مجموع ۱ میلیون دلار برای شش ماه تلاش خود در لابی‌گری با کاخ سفید به دست آورد.

این افشا نشان داد جدیدترین کمپین لابی­گری پودستا مربوط به دفتر اجرایی رییس جمهور و حول محور «خدمات ارتباطات دوربرد و مباحث تجاری مربوط به آن» بود.

هواوی که پیش از این بزرگترین سازنده تلکام جهان بود، در سال‌های اخیر از سوی جامعه بین‌الملل به دقت بررسی شده است. مقامات امریکا این شرکت چینی را به عنوان تهدیدی برای امنیت ملی علامت‌گذاری کرده و می‌گویند  پیوندهای نزدیک شرکت با رژیم کمونیست حاکم بر چین و قوانین چین می‌تواند این شرکت را تبدیل به یک ابزار جاسوسی بالقوه برای پکن کند.

جریان تحریم‌های امریکا از سال ۲۰۱۹ – که هواوی را از استفاده از نرم‌افزار و فناوری امریکایی منع کرد و استفاده از تجهیزات آن در زیرساخت‌های امریکا را ممنوع کرد – درآمد سالانه این شرکت را به یک سوم کاهش داده است. رییس جمهور جو بایدن در نوامبر، لایحه‌ای را امضا کرد که تحریم‌های هواوی را سخت‌تر کرده و دریافت مجوزهای جدید تجهیزات از قانونگذاران امریکا توسط این شرکت را محدود کرد.

هواوی که از این محدودیت‌ها به شدت زیان دید، در ماه‌های اخیر، عملیات نفوذ خود در امریکا را افزایش داده است. پودستا یکی از ده‌ها لابی‌گری است که این شرکت از ژوئیه تاکنون به کار گرفته است. بر طبق سوابق افشای مالیاتی، یک عضو سابق کنگره و یک معاون سابق کنگره نیز در بین لابی‌گران حضور دارند.

در آن موقع شرکت تحت فشار بود تا منگ وانژو مدیر ارشد مالی خود را آزاد کند که دختر رن ژنفی موسس هواوی بود و به اتهام کلاهبرداری و قراردادهای تجاری با ایران و دور زدن تحریم‌های امریکا علیه این کشور، در کانادا بازداشت شده بود.

در نهایت به منگ اجازه دادند پس از امضای قرارداد با وزارت دادگستری، به چین بازگردد.

جان پودستا برادر تونی پودستا رییس ستاد بیل کلینتون رییس جمهور سابق امریکا در کاخ سفید و رییس کمپین ریاست جمهوری هیلاری کلینتون در ۲۰۱۶ بود. همچنین مشاور سابق رییس جمهور باراک اوباما بود و بر سیاست‌های اقلیمی و انرژی نظارت داشت.

پرونده‌ها نشان می‌دهد هواوی ۳.۵۹ میلیون دلار برای لابی‌گری در امریکا در سال ۲۰۲۱ خرج کرده است که تقریبا هشت برابر رقمی است که سال پیش برای این منظور هزینه کرده است. ۳.۵۹ میلیون دلار نیم میلیون دلار بیشتر از بالاترین رقمی بود که در ۲۰۱۹ که تحریم‌های این شرکت برای اولین بار وضع شد، خرج شده بود.

کاخ سفید و هواوی پاسخی فوری به تحقیقات اپک تایمز ندادند. تونی پودستا از اظهار نظر خودداری کرده و پاسخ به همه پرسش‌ها را به هواوی سپرد.

مطالب دیگر:

موسیقی شن‌‌‌‏یون: قدمی ورای موسیقی کلاسیک

انگلیس درنظر دارد به تمام گذرنامه‌های کووید و ماسک اجباری پایان دهد

دکتر پیتر مک کالو: واکسن‌‌‌‏ها تاثیری در توقف کووید۱۹ نداشته و محدودیت‌ها باید برداشته شوند

اخبار مرتبط