Asset 2

ادامه اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران در دانشگاه‌ها، مدارس و خیابان‌ها

(Getty Images)
(Getty Images)

اعتراضات ضد حکومتی مردم ایران برای هجدهمین شب متوالی در شهرهای مختلف از جمله تهران، کرج، مشهد و شیراز و لرستان ادامه داشته است، و شهر خرّم‌آباد، مرکز استان لرستان شاهد اعتراضات مردمی گسترده‌ای در مراسم خاکسپاری «نیکا شاکرمی» بود.

نیکا شاکرمی، دانش‌آموز  ۱۷ساله‌ای بود که در جریان اعتراض‌های روز ۲۹ شهریور ۱۴۰۱ در بلوار کشاورز شهر تهران مفقود شد و نهادهای امنیتی جمهوری اسلامی ۱۱ روز پس از این تاریخ پیکر بی‌جان او را به خانواده‌اش تحویل دادند.

مراسم تشییع پیکر این دختر نوجوان با حضور پر تعداد مردم لرستان برگزار شده و به‌رغم حضور ماموران سرکوب و اقدام آنها به تیراندازی به سوی تشییع کنندگان با سر دادن شعارهای تندی علیه سران جمهوری اسلامی ادامه یافت.

اعتراضات در دانشگاه‌ها، مدارس و خیابان‌ها

 روز یکشنبه پس از برگزاری تجمع اعتراضی توسط دانشجویان دانشگاه شریف در حمایت از تظاهرات سراسری مردم ایران و محکومیت سرکوب اعتراضات توسط حکومت، ده‌ها تن از دانشجویان دانشگاه شریف تهران بازداشت شدند. شماری از دانشجویان‌ این دانشگاه با انتشار بیانیه‌ای، خواستار اعتصاب دانشجویان و‌ اساتید دانشگاهی در سراسر کشور شده ‌و از معترضین تهرانی خواستند تا در میدان «انقلاب» این شهر تحصن کنند.

انجمن اسلامی این دانشگاه از خواندن «فاتحه دانشگاه، وزارت علوم و دولت» خبر داده و اعلام کرد که دانشجویان به اعتراضات خود ادامه می‌دهند. همزمان ۶۵ استاد این دانشگاه در بیانیه‌ای خطاب به حکومت ایران نوشتند که تا ابد نمی‌شود با زور بر اکثریت مردم حکمرانی کرد. یک‌شنبه شب برخی از اساتید دانشگاه شریف با ایجاد زنجیره انسانی سعی کرده بودند از بازداشت گسترده دانشجویان خود جلوگیری کنند که با برخورد خشن و تیراندازی ماموران امنیتی مواجه شدند.

همزمان گزارش‌هایی نیز از برگزاری تجمع‌های اعتراضی و سرکوب دانشجویان در دانشگاه‌های تبریز، شهید مدنی تبریز، علوم‌پزشکی بندرعباس، صنعتی اصفهان، مشهد و علوم پزشکی کُردستان نیز منتشر شده است.

از سوی دیگر بر اساس ویدئوهای منتشر شده، دانش‌آموزان برخی مدارس دخترانه ایران، از جمله تهران، کرج و شیراز، با حضور در خیابان‌ها حجاب از سر برداشتند و از مردم حاضر در صحنه دعوت کردند تا به آنها بپیوندند.

در یکی از این ویدئوها، که از سوی حساب توییتری «۱۵۰۰ تصویر» منتشر شده است، گروهی از دانش‌آموزان مدرسه‌ای دخترانه در کرج دیده می‌شوند که، ضمن سر دادن شعار «نه روسری، نه تو سری»، یکی از مسئولان آموزش‌وپرورش را دوره می‌کنند و، با پرتاب بطری آب و اشیای دیگر، او را از مدرسه بیرون می‌اندازند.

علاوه بر دانشگاه‌ها که به نظر می‌رسد نقطه شروع اعتراضات هر روزه مردم ایران هستند، اخباری مبنی بر تداوم تجمعات در شهرهای مختلف ایران نیز مخابره شده است. در اقلیم بلوچستان ایران، شاهدان عینی از ادامه یافتن اعتراضات تا سحرگاه دوشنبه در برخی شهرهای این منطقه چون شیرآباد خبر داده‌اند.

سازمان‌های حقوق‌بشری بلوچستان دوشنبه اعلام کردند که شمار کشته شدگان چند روز اخیر در زاهدان و سایر شهرهای این استان که احراز هویت شده‌اند، به ۶۷ نفر رسیده است و بیش از ۳۰۰ نفر نیز زخمی هستند که حال برخی از آن ها وخیم است.

به‌رغم قطعی اینترنت در بسیاری از مناطق ویدیوهایی رسیده از تهران دوشنبه ۱۱مهر همچنین نشان می‌دهد شماری از معترضان در خیابان شریعتی تهران، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر داده‌اند و در سنندج نیز شماری از زنان روسری از سر برداشته و در خیابان به‌منظور نشان دادن اتحاد، همدلی و همبستگی میان مردم، رقص کُردی می‌کنند.

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، بعد از هفده روز با حضور در یک مراسم نظامی، درباره اعتراضات جاری ایران که تاکنون بزرگ‌ترین اعتراضات در تاریخ جمهوری اسلامی بوده است، واکنش نشان داد.

خامنه‌ای اعتراضات سراسری مردم ایران را «اغتشاشات» خواند و گفت طراح آن، آمریکا و اسرائیل هستند. خامنه‌ای طبق معمول گذشته مدعی شد همه اعتراضات در ایران توطئه خارجی است.

محکومیت و اعمال تحریم‌ها علیه حکومت ایران از سوی جامعه بین‌المللی

کانادا از تحریم‌های این کشور علیه ۲۵ فرد و ۹ نهاد جمهوری اسلامی به دلیل نقش مستقیم آنان در اقدامات سرکوبگرانه، نقض حقوق بشر و انتشار تبلیغات و اطلاعات نادرست از سوی حکومت ایران خبر داد.

جاستین ترودو، نخست‌وزیر کانادا: «برای اینکه ایران را به دلیل نقض حقوق بشر و بی‌توجهی آشکار به جان انسان‌ها پاسخگو کنیم، مقام‌های ارشد ایرانی و نهادهایی که مستقیما اقدامات سرکوبگرانه را اجرا می‌کنند، حقوق بشر را نقض می‌کنند و اطلاعات نادرست رژیم ایران را منتشر می‌کنند تحریم می‌کنیم.»

یک منبع در وزارت خارجه آلمان اعلام کرد این کشور به همراه فرانسه، دانمارک، اسپانیا، ایتالیا و جمهوری چک پیشنهادهایی را برای تحریم‌های جدید اتحادیه اروپا علیه جمهوری اسلامی به دلیل سرکوب اعتراضات ایران ارائه کرده‌اند.

دولت بریتانیا نیز به دلیل برخورد خشونت‌آمیز نیروهای امنیتی علیه معترضان در ایران، کاردار جمهوری اسلامی در لندن را فراخوانده است.

مطالب دیگر:

ده‌‌‌‏ها هزار نفر در تورنتو و شهرهای دیگر دنیا به سرکوب اعتراضات در ایران اعتراض کردند

ادامه اعتراضات مردمی در ایران؛ ده‌‎ها تن از مردم معترض زاهدان کشته و زخمی شدند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی