Search
Asset 2

لغو گسترده پروازها در چین به گمانه زنی‌ها درباره آشفتگی سیاسی در حزب کمونیست چین دامن زد

یک کارمند خطوط هوایی تلفن خود را در فرودگاه بین‌المللی تیانهه در ووهان، استان هوبی مرکزی چین در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ چک می‌کند. (HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)
یک کارمند خطوط هوایی تلفن خود را در فرودگاه بین‌المللی تیانهه در ووهان، استان هوبی مرکزی چین در ۲۵ اکتبر ۲۰۲۱ چک می‌کند. (HECTOR RETAMAL/AFP via Getty Images)

لغو گسترده اخیر پروازهای داخلی در سراسر چین توجه بین المللی را به خود جلب کرد و بسیاری را متعجب کرد که دلیل آن چه می‌تواند باشد.

لغو پروازها در مقیاس بزرگ، پیش از این، زمانی رخ داده بود که رویدادهای مهمی در سطوح بالای حزب کمونیست چین (ح‌ک‌چ) رخ می‌داد. اکنون به نظر می‌رسد که همین وضعیت در آستانه بیستمین کنگره ملی ح‌ک‌چ (که شروعش از ۱۶ اکتبر است) دوباره اتفاق افتاده است و نگرانی‌های بین‌المللی را در مورد ناآرامی در بالاترین محافل سیاسی پکن برانگیخته است.

در غروب ۲۱ سپتامبر، یک اسکرین شات نشان داد که تابلوهای نمایش فرودگاه در فرودگاه‌های مختلف تعداد زیادی از پروازهای سراسر کشور را لغو می‌کنند که در رسانه‌های اجتماعی چین منتشر شد. بسیاری از کاربران اینترنتی در مورد اینکه چه چیزی ممکن است دلیل آن باشد بحث کردند.

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط کاربران اینترنتی از مناطق مختلف، تا ساعت ۲۲:۳۵ آن شب، ۹۵۸۳ پرواز در چین لغو شد که نرخ لغو آن به ۵۹.۶۶ درصد رسید.

کنسلی‌ها نه تنها در مراکز شلوغ حمل‌ونقل هوایی پکن، شانگهای و شنژن، بلکه در سه فرودگاه در استان‌های غربی چین نیز رخ داده است: ۵۳۹ پرواز در فرودگاه لانگ‌دونگ‌بائو در گوئی‌یانگ، استان گوئیژو لغو شده‌اند که نرخ لغو آن ۹۹ درصد است. ; ۱۵۷ پرواز در فرودگاه گونگگا در لهاسا، تبت با نرخ لغو ۹۸ درصد لغو شد. و ۷۵۲ پرواز در فرودگاه تیانفو در چنگدو، استان سیچوان با نرخ لغو ۸۷ درصد لغو شد.

علاوه بر این، نرخ لغو پرواز فرودگاه ارومچی دیوبائو  در شین جیانگ، فرودگاه تیانجین بینهای، فرودگاه تایپینگ هاربین در استان هیلونگ‌جیانگ و فرودگاه چنگدو شوانگلیو در استان سیچوان بیش از ۵۰ درصد بوده است.

یک کاربر چینی نوشت: «شرط می‌بندم که یک حادثه بزرگ رخ داده است. در غیر این صورت، چگونه ممکن است این تعداد پرواز در زمان صلح لغو شود!»

تاکنون هیچ توضیح رسمی برای لغو پروازها ارائه نشده است، اما رسانه های آنلاین چینی مدعی شده‌اند که نرخ بالای لغو پرواز از زمان شیوع کووید۱۹ یک امر عادی بوده است.

در ۲۱ سپتامبر، ح‌ک‌چ سمیناری در مورد دفاع ملی و اصلاحات نظامی در پکن برگزار کرد. شی جین پینگ، رهبر ح‌ک‌چ و رئیس کمیسیون نظامی مرکزی، از ارتش خواسته بود که «بر آمادگی برای جنگ تمرکز کند»، اما بر اساس ویدئویی که توسط تلویزیون مرکزی چین، سخنگوی رژیم منتشر شد، او شخصاً در جلسه شرکت نکرده بود.

رئیس جمهور چین شی جین پینگ در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای در سمرقند در ۱۶ سپتامبر ۲۰۲۲ شرکت می‌کند. (Sergei Bobylyov/SPUTNIK/AFP via Getty Images)

مفسر چینی آمریکایی چن پوکونگ در ۲۴ سپتامبر در کانال یوتیوب خود گفت که بعید است که پروازها به دلیل همه‌گیری لغو شوند و هیچ نشانه‌ای از حمله فوری به تایوان وجود ندارد. بر اساس این واقعیت که قبل از هجدهمین و نوزدهمین کنگره ملی ح‌ک‌چ، حوادث لغو پروازهای بزرگ نیز رخ داده بود، او گمان می‌برد که این امر در نتیجه مبارزات سیاسی بوده است.

پروازهای شنژن در سال ۲۰۲۰ لغو شد

در ۵ مارس ۲۰۲۰، رسانه‌های چینی گزارش دادند که پروازهای شنژن به پکن، شانگهای، نانجینگ، هانگژو و سایر شهرها لغو شدند و چندین پرواز از گوانگژو به هانگژو نیز به دلایل ایمنی عمومی لغو شدند.

در آن زمان، ویدئویی در اینترنت چین منتشر شد که نشان می‌داد یک هواپیمای نظامی در منطقه ووچینگ، تیانجین در ۵ مارس همان سال سقوط می‌کند. از آنجایی که تیانجین در مجاورت پکن قرار دارد، این حادثه گمانه زنی‌های زیادی را برانگیخت و با لغو پروازها مرتبط بود. برخی حتی گمان می‌کنند که این «تکرار حادثه لین بیائو» بوده است.

به گفته مفسر چن پوکونگ، تصمیم رژیم چین برای تعلیق پروازها این بار بسیار شبیه به وضعیتی است که لین بیائو، وزنه سنگین سابق حزب، تلاش کرد به اتحاد جماهیر شوروی فرار کند.

 تصویری که رهبر سابق چین مائو تسه تونگ (سمت چپ) و جانشین رسماً تعیین شده او لین بیائو را در ۲۹ ژوئیه ۱۹۷۱ در پکن نشان می‌دهد. (AFP via Getty Images)

در ۱۳ سپتامبر ۱۹۷۱، یک هواپیما در وندول خان مغولستان سقوط کرد و همه ۹ سرنشین آن کشته شدند. مقامات مرکزی چین گفتند که لین به همراه همسر و پسرش هنگام فرار به اتحاد جماهیر شوروی قربانی این تصادف مرگبار شدند. بلافاصله پس از آن، مقامات اعلام کردند که لین در حال برنامه ریزی یک کودتای نظامی برای ترور مائو بوده است.

لین در طول جنگ داخلی چین، تخصص نظامی قابل توجهی داشت و بعد از آن که ح‌ک‌چ قدرت را در چین به دست گرفت، به عنوان دست راست مائو نقش مهمی ایفا کرد. در آوریل ۱۹۶۹، زمانی که نهمین کنگره ملی ح‌ک‌چ قانون اساسی جدید حزب را تصویب کرد، لین را به عنوان «رفیق و جانشین صمیمی مائوتسه تونگ» معرفی کرد.

به ۱۲ فرودگاه دستور تعلیق عملیات برای دستگیری ژو یونگ کانگ داده شد

در اواخر ژوئیه ۲۰۱۴، اخباری در اینترنت چین منتشر شد مبنی بر اینکه ۱۲ فرودگاه در شرق و مرکز چین برای یک دوره ۲۶ روزه، از ۲۰ جولای تا ۱۵ اوت، با تاخیر مواجه خواهند شد. پیش از این در ۱۴ جولای، شانگهای قبلاً با تاخیرهای جدی پرواز روبرو شده بود.

یکی از منابع داخلی هوانوردی غیرنظامی چین بعداً به پکن نیوز تأیید کرد که این اطلاعات اساساً درست است، اما افشای دلایل خاص برای او راحت نبود. او فقط فاش کرد که تأخیر عمدتاً بر پروازها در شرق چین و سواحل جنوب شرقی تأثیر می‌گذارد.

در ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۴، اداره هوانوردی غیرنظامی چین (CAAC) اعلام کرد که تاخیر یا لغو موقت پروازها به دلیل ترکیبی از عوامل، از جمله رعد و برق و تمرینات نظامی معمول بوده است.

در پایان ژوئیه ۲۰۱۴، رسانه چینی خارج از کشور Boxun گزارش داد که مانورهای نظامی و لغو پروازها مربوط به اعلام پیگرد قانونی ژو یونگ کانگ، عضو سابق کمیته دائمی دفتر سیاسی ح‌ک‌چ است.

ژو یونگ کانگ
قبل‌‌‏از دستگیری «ژو یونگ کانگ»، ابتدا بسیاری از همکارنش اخراج شدند. (لیو جین/ آ اف پی/ گتی ایمیجز) (Getty Images)

در این مقاله به نقل از منابع آمده است: «از آنجایی که اعلام چنین پرونده بزرگی می‌تواند باعث ضدحمله ژو یونگ‌کانگ و حامیانش شود، تمرین‌های نظامی قرار است از یک کودتای نظامی احتمالی جلوگیری کند، در حالی که لغو هواپیمای غیرنظامی برای جلوگیری از فرار مسئولان  است.»

مینگ پائو، رسانه هنگ‌کنگ نیز در ژانویه سال بعد مقاله‌ای منتشر کرد و گفت که به طور همزمان به ۱۲ فرودگاه دستور تعلیق داده شد تا ژو، «ببر بزرگ» را که قصد فرار داشت دستگیر کنند.

«ببر» استعاره‌ای است که در کمپین مبارزه با فساد شی جین پینگ برای اشاره به مقامات بلندپایه فاسد استفاده می‌شود.

این مقاله می‌گوید که ژو سال‌ها کنترل سیستم امنیتی سیاسی و عمومی ح‌ک‌چ را در دست داشت و تعداد زیادی افراد وابسته به خود در سراسر سیستم داشت.

مقامات چینی اعلام کردند که ژو در ۲۹ ژوئیه ۲۰۱۴ تحت بازجویی قرار گرفته است.

ژو در سال ۲۰۱۵ به اتهام فساد مالی و «افشای اسرار دولتی» به حبس ابد محکوم شد.

مطالب دیگر:

کاخ سفید به روسیه درباره پیامدهای «فاجعه بار» استفاده از سلاح‌های هسته‌ای هشدار داد

ظاهر نشدن طولانی مدت رهبر چین در انظار عمومی و سازمان ملل، شایعاتی را به‌راه انداخته است

رژیم چین در حال مهندسی جامعه‌ای است که در آن اراده شهروندان را از طریق فناوری کنترل کند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی