logo_eet

لهستان جت‌های جنگنده به اوکراین نمی‌فرستد

حملات هوایی جنگنده های آمریکا علیه تأسیسات مورد استفاده گروه‌های وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در سوریه
(Nicolas Tucat/AFP via Getty Images)

معاون وزیر امور خارجه لهستان گفت: «ارتش لهستان برای حمایت از ارتش اوکراین در برابر روسیه هواپیماهای جنگنده به اوکراین نفرستاده و نخواهد فرستاد.»

مارسین پرزیداچ، وزیر، به رادیو زت گفت که «ما فرودگاه‌های خود را باز نخواهیم کرد و هواپیماهای لهستانی بر سر اوکراین وارد جنگ نمی‌شوند… هواپیماهای لهستانی به‌خاطر اوکراین وارد جنگ نمی‌شوند.» اما یکی دیگر از سخنگویان دولت، پیوتر مولر، اشاره کرد که تصمیم نهایی گرفته نشده است، زیرا ارسال جت‌های جنگنده «مسئله ظریفی» است.

روز یکشنبه، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، گفت که لهستان، یکی از اعضای ناتو، «چراغ سبز» برای ارسال هواپیماهای جنگنده برای نیروهای اوکراینی دریافت کرده است.

بلینکن به سی‌بی‌اس نیوز گفت: «در واقع، ما در حال حاضر با دوستان لهستانی خود در مورد اینکه اگر در واقع این جت‌های جنگنده را در اختیار اوکراینی‌ها قرار دهند، می‌توانیم برای تامین نیازهای آنها چه کاری انجام دهیم، صحبت می‌کنیم. چه کاری می‌توانیم بکنیم؟ چگونه می‌توانیم کمک کنیم تا مطمئن شویم که آنها چیزی برای پر کردن جای هواپیماهایی که به اوکراینی‌ها تحویل می‌دهند، دارند؟»

از زمان آغاز درگیری در ۲۴ فوریه، رئیس جمهور اوکراین ولودیمیر زلنسکی و دولت او بارها از ایالات متحده و ناتو خواسته‌اند تا سلاح از جمله هواپیماهای جنگنده برای دفاع از حریم هوایی این کشور در برابر روسیه ارسال کنند.

اوکسانا مارکارووا، سفیر اوکراین در ایالات متحده روز یکشنبه گفت: «ما با آمریکایی‌ها، به‌ویژه دوستان و متحدان خود، در حال کار بر روی تأمین مداوم تمام مهمات، ضدهوایی، ضدتانک و هواپیماها هستیم تا بتوانیم به طور مؤثر از کشورمان دفاع کنیم.»

اما در آخر هفته، وزارت دفاع روسیه هشداری به سایر کشورها درباره ارسال هواپیماهای جنگنده صادر کرد.

ایگور کوناشنکوف، سخنگوی وزارت دفاع روسیه روز یکشنبه به خبرگزاری اینترفکس گفت: «استفاده از شبکه‌های فرودگاهی این کشورها برای استقرار هواپیماهای نظامی اوکراین و استفاده بعدی از آنها علیه نیروهای مسلح روسیه ممکن است به منزله دخالت این کشورها در درگیری مسلحانه تلقی شود.

در همین حال، درخواست‌هایی از سوی دولت زلنسکی برای اعمال منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین وجود داشته است که ناتو و کاخ سفید گفته‌اند که درگیری را تشدید خواهد کرد.

ینس استولتنبرگ، دبیرکل ناتو، در اواخر هفته گذشته به خبرنگاران گفت، منطقه پرواز ممنوع در نظر گرفته نخواهد شد، چراکه این اقدام منجر به حمله ناتو و هواپیماهای نظامی ایالات متحده به دارایی‌های روسیه برای اجرای چنین سیاستی می‌شود.

صبح یکشنبه، سناتور مارکو روبیو نماینده فلوریدا به ای‌بی‌اس نیوز گفت که ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز اوکراین می‌تواند به جنگ جهانی سوم یا احتمالاً درگیری هسته‌ای منجر شود.

مطالب دیگر:

پکن در تبلیغات دولتی خود اوکراین را «پسر ولگرد شوری سابق» توصیف می‌کند

بلینکن: چین باید بایستد و موضع خود را در مورد بحران اوکراین مشخص کند

زلنسکی: روسیه با ۸ موشک کروز به فرودگاه حمله کرد

اخبار مرتبط