logo_eet

جمهوری‌خواهان قصد دارند درباره ماجرای لپ تاپ هانتر بایدن تحقیق کنند

احضاریه هانتر یک معدن کبالت ایالات متحده را به یک شرکت چینی فروخت. کبالت برای تولید خودروهای الکتریکی ضروری است. تخصص هانتر بسیار ا
(Brendan Smialowski/AFP via Getty Images)

نماینده دارل عیسی (جمهوری‌خواه کالیفرنیا) گفت که اگر جمهوری خواهان در اواخر سال جاری مجلس نمایندگان را به دست آورند، او تلاشی را برای تحقیق در مورد سرکوب پوشش خبری مربوط به لپ تاپ هانتر بایدن و محتوای آن در انتخابات ۲۰۲۰ رهبری خواهد کرد.

عیسی هفته گذشته در بیانیه‌ای به خبرگزاری‌ها گفت: «شرکت‌های بزرگ فناوری مانند همیشه در برابر مسئولیت‌پذیری مقاومت می‌کنند – اما ما مصمم‌تر از همیشه هستیم تا مطمئن شویم که به حقیقت تبانی که می‌دانیم رخ داده است، دست می‌یابیم. ما باید این تعهد را با خود داشته باشیم تا از این طریق به نتیجه برسیم.»

این قانونگذار به  روزنامه هیل گفت که قبلاً درخواست‌های حفظ سوابق و اسناد را برای چندین تن از مدیران شرکت فناوری، دستیاران کاخ سفید و مقامات اطلاعاتی سابق در رابطه با مقاله منتشر شده در نیویورک پُست در خصوص  لپ تاپ بایدن جوان ارسال کرده است.

تنها چند روز مانده به انتخابات ۲۰۲۰، فیس بوک و توییتر هر دو برای جلوگیری از انتشار ماجرای اشاره شده در مقاله نیویورک پُست اقدام کردند و سردبیران این روزنامه و مقامات منتخب جمهوری‌خواه را محکوم کردند. به‌عنوان مثال، توییتر هر کسی را از ارسال یا به‌اشتراک گذاری این مقاله منع کرد، به این دلیل که این مقاله حاوی «مطالب هک شده» است و حساب نیویورک پست را به مدت دو هفته مسدود کرد.

جک دورسی، مدیرعامل وقت توییتر، بعداً اذعان کرد که سرکوب این گزارش توسط توییتر یک «کاملاً اشتباه» بود، اگرچه او نگفت چه کسی این تصمیم را گرفته است.

گزارش نیویورک پست که در اکتبر ۲۰۲۰ منتشر شد، می‌گوید که ایمیل‌های به‌دست‌آمده از لپ‌تاپ هانتر بایدن نشان می‌دهد که ملاقاتی بین جو بایدن، هانتر بایدن و رهبران تجاری اوکراین وجود داشته است. بیش از یک سال بعد، اوایل این ماه، نیویورک تایمز و سایر رسانه‌های قدیمی گفتند که محتویات لپ تاپ معتبر است. اما پیش از این، این رسانه‌ها و برخی از مقامات اطلاعاتی سابق ادعا کردند که این اطلاعات نادرستی است که برای تحت تأثیر قرار دادن انتخابات طراحی شده است.

در طول یکی از مناظرات ریاست جمهوری، دونالد ترامپ، رئیس جمهور سابق، بارها موضوع لپ تاپ هانتر بایدن را مطرح کرد و اشاره کرد که بایدن بزرگتر در معاملات مشکوک خارج از کشور دست داشته است. تونی بوبولینسکی، شریک تجاری سابق هانتر بایدن، سپس در اکتبر ۲۰۲۰ قدم پیش گذاشت و گفت که جو بایدن همان «مرد بزرگ» است که در بسته‌های پرداخت پیشنهادی و سهام در یک سرمایه‌گذاری بایدن با یک شرکت انرژی چینی به آن اشاره شده است.

به گزارش هیل، عیسی نوشت: «تحقیقات اساسی برای کنگره ضروری است تا یک تحقیق جامع و حقیقت‌یاب درباره اقدامات شرکت‌های فناوری، سازمان‌های رسانه‌ای و متحدان سیاسی برای سرکوب اطلاعات و جلوگیری از آگاهی عمومی از مسائل مربوط به خانواده بایدن انجام دهد.»

کاخ سفید اغلب از اظهار نظر درباره تحولات مربوط به هانتر بایدن خودداری می‌کند و می‌گوید که او برای دولت فدرال کار نمی‌کند.

مطالب دیگر:

شهردار فرانسوی: مایه تاسف است که شن‌‌‌‏یون نمی‌تواند به چین برود

دیدگاه: چگونه افکار عمومی از مسئله کووید رد شد و به موضوع بعدی پرداخت

دیدگاه: کودتا نامیدن کاروان آزادی کانادا «بیش از حد مسخره» است

اخبار مرتبط