logo_eet

سرکوب هنگ‌کنگ به‌دست حزب کمونیست چین «زنگ خطری» برای جهان آزاد است

لیبرال  به گفته ناتان لاو، کنشگر هنگ‌کنگی در حوزه دموکراسی، خیزش چین کمونیست یک «بحران وجودی» برای دموکراسی‌های لیبرال در سراسر جهان است.
ناتان لاو، فعال حامی دموکراسی از هنگ کنگ (Tiziana Fabi/AFP via Getty Images)

 به گفته ناتان لاو، کنشگر هنگ‌کنگی در حوزه دموکراسی، خیزش چین کمونیست یک «بحران وجودی» برای دموکراسی‌های لیبرال در سراسر جهان است.

لاو، نویسنده کتاب «آزادی؛ چگونه آن را از دست می‌دهیم و چگونه برای آن می‌جنگیم»، در ۱۴ دسامبر در برنامه «رهبران اندیشه آمریکایی» تلویزیون اپک گفت: «هنگ‌کنگ نمونه‌ای بارز از آن است که چگونه یک رژیم اقتدارگرا می‌تواند یک شهر آزاد را به تباهی بکشاند… رهبران جهان باید از این موضوع درس بگیرند».

ناتان لاو که طی تظاهرات دموکراسی‌خواهانه در هنگ‌کنگ موسوم به «جنبش چتر» در سال ۲۰۱۴ تبدیل به فعال سیاسی برجسته‌ای شد و اکنون در تبعیدی اختیاری در لندن به سر می‌برد، سرکوب توسط حزب کمونیست چین را از نزدیک تجربه کرده‌است.

او گفت: «برای من… افول دموکراسی و ظهور اقتدارگرایی یک نظریه انتزاعی نیست، بلکه یک ماجرای دردناک و شخصی است».

لاو افزود: «در هفت سال اخیر، من از یک رهبر اعتراضات دانشجویی تبدیل به جوان‌ترین نماینده منتخب مجلس در هنگ‌کنگ شدم. سپس رد صلاحیت شدم، به زندان افتادم و حالا یک فعال سیاسی تبعیدی‌ام».

زوال دموکراسی

 به گفته لاو، پذیرفتن رژیم چین در سازمان‌های بین‌المللی نظیر سازمان تجارت جهانی، همانند دعوت کردن «یک گرگ به خانه» است؛ زیرا جهان آزاد سازوکاری برای کنترل رفتار این رژیم ایجاد نکرده‌است.

او اضافه کرد که کشورهایی از جهان که با چین تعامل سیاسی و اقتصادی دارند، انتظار دارند که این کشور کمونیست به سوی لیبرال شدن پیش برود. در عوض چین دقیقاً مسیر بالعکس را پیش گرفته‌است.

به عقیده لاو، ورود چین به جامعه بین‌المللی برای رژیم کمونیستی حاکم بر این کشور ثروت و فناوری به بار آورد تا با بهره از آن‌ها بتواند قدرتمندتر، اقتدارگراتر و حتی تمامیت‌گراتر شود.

او گفت: «امروزه حزب کمونیست چین عملاً فناوری پیچیده‌تری نسبت به حکومت استبدادی وصف‌شده در رمان «۱۹۸۴» در اختیار دارد و جهان هیچ سازوکاری برای مسئولیت‌پذیر کردن آن ایجاد نکرده‌است».

لاو گفت که در نتیجه، ما شاهد «زوال دموکراسی» هستیم و باید با رشد اقتدارگرایی مقابله کنیم. او افزود: «ما باید برای توقف گسترش اقتدارگرایی از سوی حزب کمونیست چین با یکدیگر متحد شویم».

ناتان لاو با اشاره به سخنی از بروسلی، اسطوره هنگ‌کنگی هنرهای رزمی،  بیان کرد که کسانی که از دموکراسی دفاع می‌کنند باید «همانند آب» باشند. زیرا آن‌ها باید برای مقابله با تهدیدات و موانع در مواجهه با سرکوب‌گرترین قدرت اقتدارگرای جهان خود را تطبیق دهند.

او افزود: «حقیقت»، نقطه ضعف حزب کمونیست چین است. «آن‌ها در سرزمین چین هر روزنه‌ای برای انتقال حقیقت را می‌پوشانند و احتمالاً به زودی این مسئله گریبان‌گیر هنگ‌کنگ نیز خواهد شد».

هنگامی که از لاو پرسیده شد که چگونه مردم در سرزمین چین می‌توانند در مقابل حزب کمونیست چین مقاومت کنند، او پاسخ داد که آن‌ها نباید «توسط دنیای پروپاگاندای چین بلعیده شوند».

لاو گفت: «اگر می‌خواهید بیشتر بدانید و در عین حال ایمن بمانید، مطمئن شوید که آمادگی داشتن یک زندگی دوگانه را داشته باشید. باید یک گوشی برای وی‌چت، یک گوشی برای توییتر، یک گوشی برای بایدو  و یک گوشی برای گوگل داشته باشید. از خودتان محافظت کنید و خودتان را پرورش دهید و درک بهتری از جهان و آنچه که ما با آن می‌جنگیم پیدا کنید».

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: نتیجه‌‏گیری

کتاب «آنتونی فائوچی واقعی» از تخریب کنترل‌شده دموکراسی پرده‌برداری می‌کند

رئیس سابق گروه شیمی دانشگاه هاروارد به گرفتن ده‌ها هزار دلار از چین اعتراف کرد

اخبار مرتبط