logo_eet

ناراحتی لیگ برتر بیس‌بال از اصلاحات انتخاباتی جورجیا، یک روز پس از توسعه قراردادش با چین

لیگ برتر آمریکا قرارداد خود را با یک غول مخابراتی چینی توسعه و گسترش داده‌است؛ آن هم مدت کوتاهی پیش از آن که این لیگ، ایالت جورجیا را ب
(Todd Kirkland/Getty Images)

لیگ برتر بیس‌بال آمریکا (MLB) قرارداد خود را با یک غول مخابراتی چینی توسعه و گسترش داده‌است؛ آن هم مدت کوتاهی پیش از آن که این لیگ، ایالت جورجیا را به دلیل اصلاحات انتخاباتی که اخیرا با تلاش فرماندار و جمعی از قانونگذاران جمهوری‌خواه تصویب شده‌است، تحریم کند.

 به موجب این لایحه افرادی که تمایل دارند آرای خود را از طریق پُست ارسال کنند می‌بایست گواهینامه رانندگی ایالت جورجیا یا کارت شناسایی مورد تایید مقامات این ایالت را ارائه کنند.

رسانه دولتی چین در روز ۱۱ آوریل گزارش داد که لیگ برتر بیس‌بال آمریکا به پخش زنده خود بر بستر فراهم شده توسط تنسنت، غول تکنولوژی چینی که روابط برجسته‌ای با حزب کمونیست چین دارد، ادامه خواهد داد. تنسنت یکی از شرکت‌های چینی است که به صورت موقت پخش بازی‌های اتحادیه ملی بسکتبال (NBA) را پس از صحبت‌های داریل موری، سرمربی تیم هاستون راکتز، در حمایت از معترضین دموکراسی‌طلب هنگ‌کنگی، لغو کرده‌است.

در دوم آوریل، یک روز پس از اعلام قرارداد با چین؛ لیگ برتر بیس‌بال آمریکا در واکنش به امضای برخی اصلاحات انتخاباتی توسط برایان کمپ، فرماندار جورجیا در ماه قبل، تصمیم گرفت بازی پر ستاره و سالیانه خود را از آتلانتای ایالت جورجیا به مکان دیگری منتقل کند. رابرت مانفرد، سرپرست لیگ برتر بیسبال، در بیانیه‌ای اعلام کرد که این انتقال، «ارزش‌های ما را به عنوان یک وزرش به نمایش می‌گذارد».

این لیگ پاسخی به ایمیل درخواست تایید جزئیات قرارداد با چین نداد و همچنین به این سوال که چگونه تداوم همکاری با چین، ارزش‌های او را به نمایش می‌گذارد؛ به ویژه پس از آنکه ایالات متحده اخیرا رخ دادن نسل‌کشی مسلمانان ایغور توسط دولت چین را تایید کرده‌است. حزب کمونیست چین مسئول حدود ۱۰۰ میلیون مرگ غیرطبیعی از زمان قدرت‌گیری این حزب در سال ۱۹۴۹ بوده‌است.

سناتور مارکو رابیو (اهل فلوریدا) با اشاره به هم‌زمانی قرارداد چین و لیگ برتر بیسبال با تحریم جورجیا، در توییتر نوشت «در همان هفته‌ای که آن‌ها قرارداد خود را با شرکت پشتیبانی شده توسط حزب آدمکش کمونیست چین، اعلام کردند» با انتقال دادن مسابقه مهم خود [نشان دادند که] در برابر فشارها کوتاه آمده‌اند.

او نوشت: «چرا ما هنوز به حرف این ریاکاران و شرکت‌های سودجو از عواطف اجتماعی در مورد قضایای مالیاتی، مقررات و قوانین ضدانحصار گوش می‌دهیم».

لیگ برتر بیسبال آمریکا از معافیت دولتی قوانین ضدانحصار برخوردار است.

جف دانکن، جمهوری‌خواه و عضو کمیته مطالعات جمهوری‌خواهان در روز ۲ آوریل به کارکنان خود دستور داد در پاسخ به تحریم ایالت جورجیا، پیش‌نویس لایحه‌ای را برای حذف آن معافیت آماده کنند.

دانکن در توییتر نوشت: «اکثریتی فراحزبی و بزرگ از آمریکایی‌ها طرفدار اجباری شدن کارت شناسایی برای رای دادن هستند و هر سازمانی که از قدرت خود برای مقابله با انتخابات‌های امن سواستفاده کند، طبق قانون مستحق بازرسی روزافزون است».

برایان کمپ، فرماندار جمهوری‌خواه، ماه گذشته مجموعه‌ای از اصلاحات انتخاباتی را برای به تصویب رسیدن امضا کرد؛ اصلاحاتی که ساعات رای‌گیری و دسترسی به رای‌گیری زودهنگام را افزایش می‌دهند. این قانون جدید همچنین از رای‌دهنگان پستی می‌خواهد که یک کپی از کارت شناسایی خود را به همراه رای خود بفرستند؛ کاری که از قبل برای رای‌دهندگان حضوری در این ایالت انجام می‌شد.

این اصلاحات آماج انتقادات جریانات چپ شده‌است از جمله ادعاهای غلط رئیس جمهور جو بایدن درباره اینکه این قانون می‌خواهد که رای‌گیری در ساعت ۵ بعد از ظهر متوقف شود. ولی این لایحه در حقیقت ساعات رای‌گیری را به ۷ صبح تا ۷ شب گسترش داده‌است.

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما- فصل ۱۸، قسمت دوم: جاه‌طلبی‌های جهانی حزب کمونیست چین

واقعیت پنهان در پشت اقتصاد قوی چین

فیلم‌سازان ایرانی: سند همکاری ایران و چین در راستای منافع ملی نیست

ویدئو: بلای حزب کمونیست چین بر سر ایران

اخبار مرتبط