Search
Asset 2

امتناع شهر ماریکوپا از تحویل روترها به بازرسان انتخابات

قانونی سنای ایالت آریزونا دستور بازشماری دستی ۲.۱ میلیون برگه رای از انتخابات ریاست جمهوری  ۲۰۲۰ را صادر کرد رأی‌دهندگان ما انتظار این ممیز
(Olivier Touron/AFP via Getty Images)

شهر ماریکوپا از ایالت آریزونا با سرپیچی از حکم دادگاه، از تحویل روترها یا اطلاعات‌شان به بازرسان انتخابات امتناع می‌ورزد.

همین هفته دفتر دادستانی شهر ماریکوپا، کِن بِنِت، وزیر امور خارچه ایالت را از این تصمیم مطلع ساخت. بنت مسئول هماهنگی سنای آریزونا در پروسه بازرسی است.

اواخر ماه گذشته که شهر ماریکوپا اسناد و مدارک احضارشده را تحویل سنای ایالت آریزونا می‌داد به آن‌ها هشدار داده بودند که تحویل روترها یا اطلاعات‌شان «یک تهدید امنیتی جدی برای اطلاعات نهادهای مجری قانون است که کلانتری شهر ماریکوپا و برخی دیگر از سازمان‌های فدرال نیز از آن‌ها استفاده می‌کنند».

جوزف لارو، معاون دادستانی شهر ماریکوپا در نامه‌ای مکتوب به بنت که به دست اپک تایمز نیز رسیده است گفته بود: «پیش‌تر تصورمان بر این بود که با ویرایش اطلاعات پلیس و عدم بازتولید آن می‌توانیم تهدید امنیتی یادشده را از بین ببریم. اما متوجه شدیم که ویرایش اطلاعات، تهدیدات مذبور را از بی‌اثر نمی‌کند».

یکی از سخنگویان شهر ماریکوپا در ایمیلی به اپک تایمز نوشت به گفته کارشناسان فناوری «دیگران می‌توانند از اطلاعات موجود در روترهای شهر ماریکوپا به عنوان نقشه‌ای برای سرقت اطلاعات حساس این شهر استفاده کنند».

او در ادامه افزود: «شهر ماریکوپا بیش از ۵۰ اداره دولتی دارد و روترهایی که احضاریه سنا از شهر خواسته تحویل دهد نه فقط به سازمان‌های انتخاباتی، بلکه به تمام این ادارات متصل‌ هستند. این اطلاعات شامل اطلاعات مهم نهادهای مجری قانون، اطلاعات محرمانه وضعیت سلامت و شماره ملی شهروندان ماریکوپاست که طبق قانون نباید فاش شوند

تحویل روترها یا حتی اطلاعاتشان باعث به خطر افتادن اطلاعات حساس یا زندگی نیروهای مجری قانون می‌شود. شهر هم‌اکنون در حال بررسی مشکل یادشده است و در حال حاضر، این روترها در اختیار شهر باقی خواهند ماند».

بنت و کارن فان، رئیس سنا که فردی جمهوری‌خواه است به درخواست برای اظهار نظر پاسخی ندادند.

در احضاریه‌ای که سنای آریزونا سال گذشته صادر کرد گفته شده است بازرسان برای «جمع‌آوری گزارشات سیستم» باید به تمام روترها، دستگاه‌های رای‌شمار یا ترکیبی از این دو دسترسی داشته باشند.

احضاریه مذبور برای تحویل ماشین‌آلات الکترونیکی استفاد‌شده در انتخابات صادر شده است. هر ماشین دارای یک تاریخچه یا گزارش است.

شهر ماریکوپا در گذشته تلاش کرده بود احضاریه‌های یادشده را لغو کند اما بر اساس رای دادگاهی که در ماه فوریه صادر شد، شهر باید از این احضاریه‌ها پیروی کند.

مقامات شهر بازرسان را مجبور کردند شمارش آرا و بازرسی تجهیزات را خارج از محل تعیین‌شده انجام دهند اما اسناد و تجهیزات را اواخر ماه قبل به تیم‌های بازرسی تحویل دادند. عدم تحویل روترها تا پیش از هفته حاضر گزارش نشده بود.

مقامات شهر ماریکوپا روز چهارشنبه به صورت جداگانه گفتند تجهیزات رای‌گیری قبلاً در ماه فوریه توسط دو آزمایشگاه تست شده‌اند و هیچ مدرکی مبنی بر اتصال ماشین‌های انتخاباتی به اینترنت یافت نشده است.

اما بنت روز دوشنبه در گفتگو با رادیو KFYI گفت بازرسان تا زمانی که به گزارش‌های سیستم دسترسی نداشته باشند نمی‌توانند صحت این ادعا را تایید کنند.

او گفت: «هم‌‌اکنون چندین هفته از آغاز بازرسی گذشته و هنوز هم شهر ماریکوپا برخی از اطلاعات احضارشده توسط سنا را تحویل نداده است».

بنت در ادامه افزود: «آن‌ها چند هفته پیش شخصاً به من گفتند تمام روترها، اتصالات و هاب‌های اینترنت را از ساختمان خارج کرده‌اند تا برایمان ارسال کنند و زمانی که دستگاه‌ها به دستمان برسد به گزارش‌ها دسترسی خواهیم داشت و می‌توانیم با چشم خود ببینیم که هیچ یک از دستگاه‌ها حین انتخابات به اینترنت متصل نبوده است. اما دست مریزاد، روترها را در تجهیزاتی که گفتند برایمان می‌فرستند نگذاشته بودند».

مطالب دیگر:

هشدار یکی از ژنرال‌های عالی مقام ایالات متحده درباره «بی‌ثباتی احتمالی در سطح بین‌الملل»

دیدگاه: اف‌بی‌آی را تعطیل کنید (بخش ۲)

دیدگاه: اف‌بی‌آی را تعطیل کنید (بخش ۱)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی