logo_eet

 وزیر خزانه‌داری آمریکا از افزایش مالیات‌ها برای شرکت‌ها و ثروتمندان خبر داد

مالیات جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت كه دولت بایدن در حال افزایش مالیات برای افراد ثروتمند آمریكایی و شركت‌ها است، و ممكن است برای
جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا  (Drew Angerer/Getty Image)

جانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا گفت که دولت بایدن در حال افزایش مالیات برای افراد ثروتمند آمریکایی و شرکت‌ها است، و ممکن است برای تأمین هزینه‌های دولت، مالیات بر کل ثروت را نیز در نظر بگیرد.

یلن این اظهارات را در مصاحبه روز چهاردهم مارس با ای‌بی‌سی بیان کرد و خواستار تداوم پرداخت هزینه‌های کوتاه مدت کسری بودجه برای کمک به رفع مشکلات اقتصادی ناشی از پاندمی و هم‌زمان توجه به انضباط مالی بلندمدت شد.

یلن، ضمن تأکید بر لزوم نرخ بهره پایین، گفت که مهمترین خطر برای اقتصاد بیکاری طولانی‌مدت نیروی کار است.

اقتصاد ایالات متحده در مقایسه با دوره قبل از همه‌گیری هنوز نزدیک به ۱۰ میلیون شغل از دست رفته دارد، در حالی که گزارش منتشر شده هفته پیش در مورد بیکاری نشان داد که ۷۱۲ هزار آمریکایی دیگر بیکاری هفتگی خود را ثبت کرده‌اند.

در این مصاحبه از یلن درباره برنامه‌های اقتصادی امدادی دولت بایدن در زمینه اقتصاد پرسیده شد و به طرح مالیاتی اخیر مطرح شده سناتور الیزابت وارن برای اخذ مالیات بیشتر از مولتی‌میلیونرها اشاره شد. ایده‌ای که تقریباً همان طرحی است که وارن در حین تلاش ناموفق خود برای ریاست جمهوری سال ۲۰۲۰ مطرح کرد، یعنی وضع یک درصد مالیات بیشتر بر ثروت نیم الی یک میلیارد دلار، و یک درصد اضافی برای بیشتر از یک میلیارد دلار.

بلن در پاسخ گفت که او مالیات بر ثروت را پیشنهاد نداده است. اما او پیشنهاد کرده است که شرکت‌های بزرگ و افراد ثروتمند برای تأمین نیازهای اقتصادی، هزینه بیشتری بپردازند و افزود که با گذشت زمان انتظار می‌رود که پیشنهادهایی برای کنترل کسری‌ها ارائه شود.

او در خصوص مالیات بر ثروت گفت «این چیزی است که ما هنوز تصمیم نگرفته‌ایم و می‌توان به آن فکر کرد.» «بایدن در طول مبارزات انتخاباتی نرخ مالیات بالاتری را برای شرکت‌ها و افراد و سودهای سرمایه‌ای و سودهای دریافتی پیشنهاد کرد و اینها گزینه‌هایی هستند که به آنها باید پرداخته شود که از نظر تأثیرگذاری، مشابه مالیات بر ثروت هستند.»

در حالی که بایدن هنوز پیشنهاد خاص مالیاتی را اعلام نکرده است، اما هرگز مالیات بر ارزش خالص را تأیید نکرده است. دبیر مطبوعاتی کاخ سفید جن پساکی و جان گارامندی از نمایندگان، اخیراً تأیید کرده‌اند که بایدن در حال بررسی افزایش مالیات‌ها برای تأمین مخارج یک برنامه‌ زیرساختی است.

در حالی که هنوز برنامه زیرساخت وی فاش نشده است، تحلیلگران چیزی را در حدود ۲ تریلیون تا ۴ تریلیون دلار در این خصوص پیش‌بینی کرده‌اند.

مدل‌سازی افزایش مالیات شرکت‌ها توسط بنیاد مالیات، که یک موسسه پژوهشی است، نشان داد که افزایش نرخ مالیات شرکت‌ها به ۲۸ درصد باعث کاهش تولید اقتصادی طولانی مدت در حدود ۰.۸ درصد، و حذف ۱۵۹ هزار شغل تمام وقت و کاهش ۰.۷ درصدی حقوق می‌شود.

گرت واتسون، تحلیلگر ارشد سیاست در بنیاد مالیات به اپک‌تایمز گفت «این آخرین کاری است که ما می‌خواهیم برای بهبود و بازسازی اقتصادی ایالات متحده به علیت رکود ناشی از پاندمی انجام دهیم.»

او گفت که افزایش مرحله به مرحله مالیات شرکت‌ها، به جای افزایش ناگهانی، از برخی جهات بدتر است، زیرا شرکت‌ها تصمیمات سرمایه‌گذاری خود را به تأخیر می‌اندازند. او گفت «این امر همچنین باعث جذابیت کمتر در دراز مدت خواهد شد.»

در مصاحبه ای‌بی‌سی با جانت یلن، از او در خصوص نگرانی‌ها درباره افزایش تورم سوال شد،  که او پاسخ داد «فکر می‌کنم یک خطر کوچک وجود دارد، ولی به نظر من قابل کنترل است، در بهار سال گذشته، هنگامی که همه‌گیری افزایش یافت، قیمت‌ها بسیار کاهش یافت. من انتظار دارم با بهبود اقتصاد در بهار و تابستان، برخی از این قیمت‌ها دوباره افزایش یابد. اما این یک حرکت موقتی در در قیمت‌ها است.»

یلن نگرانی در مورد تورم پایدار را رد کرد و افزود که برای مقابله با آن ابزارهایی در اختیار دارد که احتمالاً به اقدامات بانک مرکزی در افزایش نرخ بهره اشاره داشت.

مطالب دیگر:

بازرس پیشین وزارت امور خارجه: شاید کرونا در اثر درز یک سلاح بیولوژیکی به بیرون آزمایشگاهی در چین پدید آمده باشد

ادعای رژیم چین مبنی بر «ریشه‌کن‌کردن فقر» شکوهی ساخته‌شده برپایه دروغ است

افشای راز پشت نمایشگاه‌های اجساد

اخبار مرتبط