Search
Asset 2

فردی شهادت می‌دهد که حداقل یک جاسوس چینی در شرکت توییتر وجود دارد

مامور سازمان اطلاعاتی چین به‌عنوان یکی از کارمندان توئیتر مشغول کار است یکی از کارمندان سابق این شرکت در کمیته قضایی سنا شهادت داد این امر
لوگوی توییتر در 26 ژوئیه 2018 در نمای بیرونی دفتر مرکزی شرکت در سانفرانسیسکو دیده می‌شود. (Justin Sullivan/Getty Images)

در اوایل سال جاری، دولت ایالات متحده به رئیس سابق امنیت توییتر گفته بود که حداقل یک مامور سازمان اطلاعاتی ارشد چین به‌عنوان کارمند در این شرکت کار می‌کند.

این یکی از افشاگری‌هایی بود که توسط پایتر «ماج» زاتکو، که حدود ۱۴ ماه به‌عنوان رئیس امنیت توییتر خدمت کرد، قبل از اخراجش در اوایل سال جاری، در جریان شهادت در جلسه استماع کمیته قضایی سنا در ۱۳ سپتامبر، انجام شد.

سناتور چاک گراسلی (جمهوری‌خواه آیووا) از زاتکو پرسید: «در افشای خود اشاره کردید که اف‌بی‌آی به توییتر اطلاع داده است که یکی از کارمندان آنها مظنون به داشتن وابستگی خارجی به چین است. آیا شما و دیگران در توییتر اصلاً از این موضوع شگفت زده شدید؟»

زاتکو پاسخ داد که حدود یک هفته قبل از برکناری‌اش از این اطلاعات مطلع شده است.

او گفت: «با تیم امنیتی شرکت تماس گرفته شد و به آنها گفته شد که حداقل یک مامور MSS که یکی از سرویس‌های اطلاعاتی چین است، در لیست حقوق و دستمزد توییتر وجود دارد.»

شهادت زاتکو پس از انبوهی از اتهامات مربوط به نقص‌های امنیتی گسترده که می‌تواند به کاربران این پلتفرم، سهامداران و امنیت ملی ایالات متحده آسیب برساند، ارائه شد. توییتر ادعاهای زاتکو را «روایت نادرست» نامیده است.

افشاگر شهادت داد که وقتی نگرانی خود را در مورد عوامل خارجی در توییتر به یکی از مدیران اجرایی مطرح کرد، نادیده گرفته شده است.

«وقتی گفتم: «اطمینان دارم که ما یک عامل خارجی داریم»، پاسخ [مدیر اجرایی] این بود: «خب چون در حال حاضر یکی داریم، چه اهمیتی دارد که بیشتر داشته باشیم. بیایید به رشد دفتر ادامه دهیم.»

زاتکو گفت که توییتر برای هر آژانس اطلاعاتی خارجی که بتواند یک عامل را در داخل آن قرار دهد، «معدن طلا» خواهد بود.

«اگر شخصی را در توییتر قرار دهید … همانطور که می‌دانیم این اتفاق افتاده است، پیدا کردن آنها برای توییتر بسیار دشوار خواهد بود. آن‌ها احتمالاً می‌توانند برای مدت طولانی در آنجا بمانند و اطلاعات قابل توجهی را در مورد هدف قرار دادن افراد یا اطلاعات مربوط به تصمیم‌گیری‌ها و بحث‌های توییتر و…به دست آورند.»

زاتکو یک هکر معتبر سابق «کلاه سفید» است که قبلا برای گوگل، شرکت پرداخت استرایپ و وزارت دفاع ایالات متحده کار کرده است. او در سال ۲۰۲۰ توسط جک دورسی، مدیرعامل وقت توییتر استخدام شد.

مطالبدیگر:

مرد کانادایی به آسیب‌دیدگان واکسن کمک می‌کند، ماجراهای خود را در رسانه‌های اجتماعی به‌ اشتراک بگذارند

دیدگاه: اروپا در آستانه فروپاشی است

متخصص قلب: پروتئین‌های اسپایک تولید‌شده توسط واکسن‌های کووید۱۹ برای قلب «سمی» هستند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی