Asset 2

مخالفت مانچین با لایحه تبدیل واشنگتن به ایالت، «آن را برای مردم آمریکا به رای بگذارید»

مانچین روز جمعه گفت از لایحه تبدیل واشنگتن دی. سی به ۵۱مین ایالت کشور حمایت نمی‌کند و با این کار خود، به طرحی که جمهوری‌خواهان آن را
(Timothy A. Clary/AFP via Getty Images)

سناتور جو مانچین (دموکرات، ویرجینیای غربی) روز جمعه گفت از لایحه تبدیل واشنگتن دی. سی به ۵۱مین ایالت کشور حمایت نمی‌کند و با این کار خود، به طرحی که جمهوری‌خواهان آن را تلاشی مغایر با قانون اساسی برای تصاحب قدرت می‌نامند لطمه‌ای جدی وارد می‌کند.

مانچین روز جمعه در مصاحبه‌ای رادیویی با شبکه مترونیوز از ویرجینیای غربی گفت: «اگر کنگره می‌خواهد واشنگتن دی. سی را به ایالت تبدیل کند، باید آن را به صورت یک متمم قانون اساسی مطرح کند. باید آن را به شکل متمم قانون اساسی مطرح کرده و آن را برای مردم آمریکا به رای بگذارند».

مجلس نمایندگان هفته گذشته قانون H.R. 51، یعنی لایحه پذیرش واشنگتن دی. سی را با نتیجه ۲۱۶ به ۲۰۸ تصویب نمود و این‌گونه از برداشت نمایندگان دموکرات از شعار «نفی مالیات بدون نمایندگی» پشتیبانی کرد. اما در نظر جمهوری‌خواهان، این قانون نقشه‌ای ضد قانون ‌اساسی به منظور افزودن دو سناتور دموکرات به کنگره است.

این لایحه که از حمایت پرزیدنت بایدن نیز برخوردار است، برای تصویب در سنا که به طور تقریباً برابر در اختیار دو حزب است، شانس چندانی ندارد؛ زیرا پروسه اطاله بررسی حتی با فرض موافقت تمامی دموکرات‌ها، به موافقت حداقل ده سناتور جمهوری‌خواه نیز نیاز خواهد داشت. اعلام مخالفت مانچین با این لایحه، تردید درباره سرنوشت این لایحه را دو چندان کرده است.

مانچین در این مصاحبه گفت خود او و کارمندانش درباره این لایحه و تاریخچه آن «بررسی موشکافانه‌ای» انجام داده‌اند از جمله این‌که تصمیمات وزارت دادگستری در دولت‌های پیشین را نیز مجدداً بررسی کرده‌اند. او گفت نتایج تجزیه و تحلیل این مسئله نشان می‌دهد که تبدیل واشنگتن به ایالت باید به صورت یک متمم قانون اساسی باشد و افزود که از نظر او، متمم ۲۳ قانون اساسی ایالات متحده بزرگترین مانع این راه است.

مانچین درباره این متمم قانون اساسی گفت: «همگی کارشناسان قضایی نیز این مورد را به ما گوشزد کرده‌اند، پس چرا همین الان این کار را انجام ندهیم و اجازه دهیم مردم خودشان در یک رای‌گیری درباره این تغییر تصمیم‌گیری کنند؟».

مانچین در مصاحبه خود به ابطال متمم ۲۳ قانون اساسی اشاره‌ای نکرد اما قانون H.R. 51 که در گذشته سه آرای الکترال انتخابات ریاست جمهوری را به واشنگتن دی. سی اعطا کرده است، امکان ایجاد فوری یک قطعنامه مشترک برای ابطال متمم ۲۳ قانون اساسی را میسر می‌سازد.

الِنور هولمز نورتون (نماینده دموکرات، دی. سی)، استاد پیشین قانون اساسی و یکی از حامیان دیرینه تبدیل واشنگتن به ایالت، در بیانیه‌ای در روز جمعه گفت تبدیل واشنگتن به ۵۱مین ایالت آمریکا نیازی به ابطال متمم ۲۳ قانون اساسی ندارد.

او گفت: «علی‌رغم این‌که تبدیل واشنگتن به ایالت به ابطال متمم ۲۳ قانون اساسی نیازی ندارد، برخی از کارشناسان می‌گویند متمم ۲۳ قانون اساسی توسط لایحه تبدیل واشنگتن به ایالت باطل می‌گردد زیرا این لایحه یا منجر به ابطال اختیارات متمم ۲۳ می‌شود یا در نتیجه‌ای کاملاً غیرمنطقی، به این حوزه فدرال اجازه خواهد داد در کالج الکترال شرکت کند».

نورتون همچنین گفت انتظار دارد کنگره به منظور ممانعت از شرکت این حوزه فدرال در کالج الکترال، سریعاً برای ابطال متمم ۲۳ قانون دست بکار شود.

تلاش برای تبدیل واشنگتن به ایالت، که به شهروندان آن اجازه می‌دهد به طور تمام و کمال از حق نمایندگی در کنگره برخوردار شوند و کنترل مسائل مربوط به این حوزه را در اختیار خود بگیرند، توسط سناتور تام کارپر (دموکرات، دلاوِر) در سال ۲۰۱۳  آغاز گردید و همواره از حمایت نورتون در مجلس برخوردار بوده است.

کارپر و همتایان دموکرات او می‌‌گویند این کار با آینده‌ای که پدران بنیان‌گذار آمریکا برای کشور و بهره‌مندی عادلانه از حق نمایندگی متصور شده بودند کاملاً همسو و سازگار است.

کارپر در بیانیه‌ای در ماه ژانویه گفت: «این مسئله مربوط به تنها دموکرات‌ها یا جمهوری‌خواهان نیست؛ این مسئله به تمام آمریکا مربوط است زیرا عدم بهره‌مندی شهروندان واشنگتن از حق نمایندگیِ عادلانه مغایر با ارزش‌هاییست که این کشور بر آن پایه‌گذاری شده‌اند».

اواسط ماه می، نماینده جیمز کومر (جمهوری‌خواه، کنتاکی)، عضو ارشد کمیته نظارت و اصلاحات، پیش از جلسه دادرسی قانون H.R. 51 دیدگاه جمهوری‌خواهان درباره این لایحه را عنوان کرد و آن را ضد قانون اساسی و اقدامی برای سنگین کردن کفه ترازو به نفع دموکرات‌ها خواند.

کومر در یک بیانیه مطبوعاتی گفت: «تبدیل واشنگتن به ایالت چیزی جز تلاش‌های پلوسی و دموکرات‌های لیبرال برای افزایش قدرتشان به منظور اعمال سیاست‌های رادیکال در سطح کشور همچون معامله جدید سبز، انتخاب قضات دیوان عالی و حذف پروسه اطاله بررسی نیست».

کومر افزود: «لایحه دموکرات‌ها ضد قانون اساسی است و هیچ شهادتی نمی‌تواند این واقعیت ساده را تغییر دهد. در این لایحه از مسئولیت‌های مالی یا سایر پیامدهای سیاسی که در صورت ایالت شدن این حوزه بر آن تحمیل می‌شود حرفی زده نمی‌شود. اعمال قانون H.R. 51 یک سیاست غیرعقلانی و یک تلاش خطرناک برای تصاحب قدرت است که باعث گسترش دخالت دولت در زندگی روزمره مردم آمریکا می‌شود».

مطالب دیگر:

دادستان تگزاس: از دولت بایدن به خاطر بحران مرزی شکایت‌های بیشتری مطرح خواهیم کرد

رهبر اقلیت مجلس، برنامه‌های گسترده مالیاتی و هزینه‌ای بایدن را طرح‌های سوسیالیستی می‌داند

پمپئو: بایدن در مراسم سخنرانی ۱۰۰ روز اول ریاست جمهوری‌اش، برنامه‌ای سوسیالیستی و رادیکال را ترسیم کرد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی