Search
Asset 2

ماهی نگون بخت! آنچه زباله‌‌‌‌‌‏های ما بر سرش آوردند

ماهی نگون بختی که تکه پلاستیک مانع از رشدش شده است (Adam Turnbull)
ماهی نگون بختی که تکه پلاستیک مانع از رشدش شده است (Adam Turnbull)
ماهی نگون بختی که تکه پلاستیک مانع از رشدش شده است (Adam Turnbull)

«آدام ترنبال» مشغول ماهی‌‌‌‌‌‏گیری در رودخانه ساسکاچوآن کانادا بود که با آن صحنه‌‌‌‌‌‏ غم‌‌‌‌‌‏انگیز روبه رو شد.

در دامش ماهی‌‌‌‌‌‏ بزرگی افتاده بود که درحالی‌‌‌‌‌‏که درمیان لفاف پلاستیکی مخصوص بسته‌‌‌‌‌‏بندی ظروف گیر کرده بود، بدنش رشد خود را ادامه داده و تغییر شکل یافته بود.

آدام که از مشاهده این صحنه بسیار خشمگین شده بود، با انتشار عکسی از آن در شبکه‌‌‌‌‌‏های اجتماعی، اعتراض خود را نسبت به زباله‌‌‌‌‌‏هایی که در محیط زیست ریخته می‌‌‌‌‌‏شوند، اعلام کرد؛ عکسی که واکنش‌‌‌‌‌‏های احساسی بسیاری از مردم را برانگیخت.

آدام در صفحه فیسبوکش نوشت: «این تکه پلاستیک بسته‌‌‌‌‌‏بندی نوشیدنی تا زمانی که به سطل زباله برسید، هیچ جایی در جیب‌‌‌‌‌‏تان اشغال نمی‌‌‌‌‌‏کند. لطفا این پست را به اشتراک بگذارید!»

بیش‌‌‌‌‌‏از ۱۸ هزار نفر پست او را در صفحات دیگر به اشتراک گذاشتند.

آدام گفت: «هرگز فکر نمی‌‌‌‌‌‏کردم که پستم ۱۰ هزار بار به اشتراک گذاشته شود. از همه کسانی که این مطلب را دیدند تشکر می‌‌‌‌‌‏کنم. این به معنای افزایش آگاهی نسبت به این موضوع است.»

مطلب دیگر: نامه‌ای سرگشاده برای ترامپ در آستانه سفر به چین

(Adam Turnbull/Facebook)

این تصاویر به‌‌‌‌‌‏طور روشنی آسیبی را که زباله‌‌‌‌‌‏های ما به حیات موجودات دریا و آب‌‌‌‌‌‏های سیاره‌‌‌‌‌‏مان می‌‌‌‌‌‏زنند، نشان می‌‌‌‌‌‏دهد.

مطلب دیگر: دانشمندان کانادایی : ماهی می‌‌‏تواند چهره انسان را تشخیص دهد

(Adam Turnbull/Facebook)

آدام افزود: « وقتی تکه پلاستیک را از روی بدن اردک ماهی برداشتم، مانند تیری که از کمان می‌‌‌‌‌‏پرد، جهش کرد. زمانی‌‌‌‌‌‏که آن را در رودخانه رها می‌‌‌‌‌‏کردم، بسیار سرزنده بود. اکنون اطمینان دارم که می‎‌‌‌‌‌‏تواند بهتر رشد کند.»

پس‌‌‌‌‌‏از ماجرای اردک ماهی، آدام از مردم خواست که ضایعات پلاستیک‌‌‌‌‌‏شان را غفلت‌‌‌‌‌‏کارانه و بی‌‌‌‌‌‏توجه دور نیاندازند.

او اظهار داشت: «این تکه پلاستیک شاید درجاده پرتاب شده و بعد به سمت رودخانه رفته است. آشغال ریختن به هر شکلی غیرقابل قبول است. فقط می‌‌‌‌‌‏خواهم مردم بدانند که هر چیزی هراندازه کوچک، می‌‌‌‌‌‏تواند اثرات ویرانگری بر محیط زیست داشته باشد.»

پلاستیک دور بدن ماهی (Adam Turnbull)

این تصاویر هم صحنه‌‌‌‌‌‏های وحشتناکی از انبوه ضایعات پلاستیکی در آب‌‌‌‌‌‏های نزدیک جزایر کارائیب است که چندی پیش «کارولین پاور» از آن عکاسی کرد.

مطالب دیگر:

زبان فارسی در جایگاه دوم رشد زبان‌‌‌‌‏های غیر رسمی در کانادا

درخواست دختر شایسته کانادا برای پایان دادن به برداشت اجباری اعضای بدن در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی