Search
Asset 2

رئیس حزب جمهوری‌خواه آریزونا: در مبارزات گزینندگان همه مسئولیت‌ها به عهده مایک پنس، معاون رئیس جمهور است

پنس مایک پنس در سخنرانی روز دوشنبه (۴ ژانویه) خود به چالش‌های انتخاباتی آینده در ۶ ژانویه اشاره کرد و گفت که آن روز، روز موفقیت رئیس جمهور
(Chip Somodevilla/Getty Images)

«کِلی وارد»، رئیس حزب جمهوری‌خواه آریزونا، یکی از شاکیان مشترک دادخواست علیه مایک پنس، معاون رئیس جمهور، این دادخواست را یک دعوی «دوستانه» توصیف کرد.

در روز سه‌شنبه (۲۹ دسامبر)، «وارد» سعی کرد هرگونه تصور غلط درباره دلیل طرح این دادخواست را پاک کند. وی گفت: «ما مایک پنس، معاون رئیس جمهور را دوست داریم، او را دوست داریم» و افزود که این یک «دادخواست دوستانه» است.

در اوایل این هفته، نماینده لویی گومرت (نماینده تگزاس) به منظور اعطای اختیار منحصر به فرد به پنس برای تصمیم‌گیری در مورد شمارش آرای کدام‌یک از گزینندگان در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه، به یک دادگاه فدرال شکایت کرد. همه یازده تن از گزینندگان جمهوری‌خواه آریزونا به همراه دیگر جمهوری خواهان به این دادخواست پیوستند.

دفتر پنس به درخواست برای اظهار نظر پاسخ نداده است.

«وارد» اظهار داشت: «آنچه همه ما در اینجا می‌خواهیم درستی انتخابات است.» طبق گفته وارد، آنچه این دادخواست استدلال می‌کند این است که «قانون اساسی بر حکم [دادگاه] مقدم است.»

«وارد» اظهار داشت: «ما نمی‌توانیم و نمی‌توانستیم اجازه دهیم که در انتخابات ریاست جمهوری، آرای گزینندگانی که به‌طور متقلبانه تأییدیه گرفتند در واشنگتن دی‌سی شمرده شوند.» پنس می‌تواند بگوید که آرای هیچ‌یک از گزینندگان – چه آنهایی که جمهوری‌خواهان برای حفظ پرونده‌های قضایی داده‌اند و چه آرای دموکرات‌هایی که توسط فرمانداران در ایالت‌های مورد اختلاف تصدیق شده‌اند – شمرده نمی‌شوند.

«وارد» گفت که این دادخواست بیشتر تلاش می‌کند تا به‌طور قطع بگوید که «همه این مسئولیت‌ها به دوش مایک پنس معاون رئیس جمهور است» و این تلاشی برای کمک به وی است.

طبق این دادخواست، پنس در جلسه مشترک کنگره در ۶ ژانویه برای شمارش آرای کالج انتخاباتی ۵۰ ایالت نقش کلیدی دارد. در دادخواست گومرت که علیه معاون رئیس جمهور پنس تشکیل شده است، از قاضی فدرال درخواست می‌شود که قانون شمارش الکترال ۱۸۸۷ را لغو کند و از قاضی می‌خواهد به پنس اختیار دهد که نتایج انتخابات را به نفع رئیس جمهور دونالد ترامپ لغو کند.

دادخواست گومرت ادعا می‌کند که هر اقدامی که پنس در تاریخ ۶ ژانویه به‌منظور تأیید نتایج کالج الکترال برای پیروزی جو بایدن انجام دهد، جعلی خواهد بود. گومرت علاوه بر این از قاضی جرمی کرنودل، که توسط ترامپ منصوب شده، می‌خواهد تعیین کند که پنس مجاز است منتخبان حزب جمهوری‌خواه را که در جلسه مشترک کنگره به ترامپ رأی می‌دهند، انتخاب کند.

در این دادخواست آمده است: «پنس، معاون رئیس جمهور تعیین کند که آرای کدامیک از گزینندگان برای آن ایالت شمرده می‌شود یا هیچ کدام»، که از دادگاه فدرال تگزاس نیز برای صدور رأی درخواست می‌کند. «اگر هیچ نامزدی اکثریت ۲۷۰ رأی الکترال را نداشته باشد، مجلس نمایندگان (و فقط مجلس نمایندگان) رئیس جمهور را انتخاب می‌کند،» وی افزود که متمم دوازدهم قانون اساسی «شامل سازوکارهای انحصاری حل اختلاف» انتخابات است

در دادخواست گومرت همچنین آمده است: دادگاه باید قضاوت کند که «معاون رئیس جمهور پنس، به عنوان رئیس سنا و رئیس جلسه مشترک کنگره در تاریخ ۶ ژانویه ۲۰۲۱ ، تحت اصلاحیه دوازدهم، فقط با توجه به الزامات متمم دوازدهم عمل کند، که به موجب آن از اختیارات منحصر به فرد خود، استفاده و تعیین کند که آرای کدام یک از گزینندگان برای یک ایالت شمرده شود. و باید همه مقررات شمارش انتخاباتی را که اختیار منحصر به فرد وی و صلاحدید وی برای تأیید آرای گزینندگان را محدود می‌کند، نادیده بگیرد و ممکن است به آنها تکیه نکند که بدین ترتیب می‌تواند شامل آرای گزینندگان جمهوری‌خواه از ایالت های مورد مناقشه باشد.»

گومرت خاطرنشان کرد که گزینندگان حزب جمهوری‌خواه در چند ایالت مهم که توسط ترامپ مورد مناقشه است، به ترامپ و پنس رای داده‌اند. احزاب جمهوری‌خواه در این ایالت‌ها گفتند که این کار را برای حفظ گزینه‌های دادخواست حقوقی برای رئیس جمهور انجام دادند. رأی‌دهندگانی که از سوی شاخه‌های اجرایی ایالت‌های مهم تأیید صلاحیت شدند، در رأی گیری کالج انتخاباتی ۱۴ دسامبر به جو بایدن ۳۰۶ رأی الکترال به  ترامپ ۲۳۲ رای الکترال دادند.

گومرت روز دوشنبه گفت: «در حقیقت تقلب گسترده و اقدامات ضد قانون اساسی چنان اتفاق افتاده بود که هفت ایالت مورد اختلاف – آریزونا، جورجیا، میشیگان، نیومکزیک، نوادا، پنسیلوانیا و ویسکانسین – همه آرای گزینندگان جایگزین خود را به کنگره فرستادند. این مایک پنس معاون رئیس جمهور را در موقعیتی قرار می‌دهد که برخی معتقدند وی باید بین اخلاقیات و قانون یکی را انتخاب کند. چنین چیزی نیست.»

مطالب دیگر:

گزارش سازمان صلح جهانی‌، به‌طور برجسته‌ای به ‌برداشت اجباری اعضای بدنِ زندانیان عقیدتی در چین اشاره دارد

نامزد سابق مجلس سنا: ترامپ باید برای بررسی دخالت خارجی در انتخابات به دادگاه نظامی متوسل شود

نماینده منتخب کنگره: سوسیالیسم، نابودی و تباهی با خود به‌همراه می‌آورد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی