Search
Asset 2

مایک پومپئو : وضعیت منطقه مسلمان نشین چین، یادآور رمان ۱۹۸۴ اورول است

(Erin Scott/Reuters)
(Erin Scott/Reuters)
(Erin Scott/Reuters)

وزیر امور خارجه ایالات متحده، روز ۱۱ اکتبر، رفتار چین با بیش از یک میلیون مسلمان اویغور را به رمان « ۱۹۸۴ »، اثر جورج اوروِل تشبیه کرد، و گفت حزب کمونیست چین در اردوگاه‌های و مراکز بازداشت مسلمانان را حبس می‌کند و مورد سوءاستفاده قرار می‌دهد.

هفته گذشته، مدیر تیم بسکتبال «هیوستن راکتس» آمریکا طی یک توئیت از هزاران معترضی که در اعتراض به نفوذ حزب کمونیست چین، در هنگ کنگ، به خیابان‌های این شهر آمده‌اند حمایت کرد و نوشت « برای آزادی بجنگید. از هنگ کنگی‌ها حمایت کنید »؛ اما مدتی بعد آن را برداشت.

پس از آن مایک پومپئو طی یک سخنرانی، گفت که امیدوار است که انجمن ملی بسکتبال آمریکا ( NBA )، اوضاع منطقه مسلمان نشین سین کیانگ در چین را هم مورد توجه قرار دهد.

پمپئو گفت « حزب کمونیست چین بیش از یک میلیون مسلمان اویغور را در اردوگاه‌های کارآموزی در سین کیانگ، در شمال غرب  چین بازداشت کرده و مورد سوء استفاده قرار می‌دهد. »

چین یکی از بازارهای سودآور بسکتبال آمریکا محسوب می‌شود، که برآورد می‌شود ارزشی بالغ بر ۴ میلیارد دلار برای NBA داشته باشد. به همین دلیل توئیت مدیر تیم بسکتبال « هیوستن راکتس »، علیه سیاست‌های استبدادی حزب کمونیست چین، اعتراض چین را در پی داشت و متعاقب آن این توئیت حذف شد و چین اعلام کرد برنامه پخش بازی‌های تدارکاتی لیگ برتر بسکتبال آمریکا را لغو کرده و مجازات‌های بیشتری را هدف گرفته است.

نهادهای بین‌المللی و نیز وزارت امور خارجه ایالات متحده تخمین زده‌اند که بیش از یک میلیون مسلمان در منطقه شین‌جیانگ، در اردوگاه‌های بازآموزی حبس هستند و مورد آزار و شکنجه قرار می‌گیرند. اردوگاه‌هایی که در راستای تلاش‌های حکومت کمونیستی چین جهت « چینی کردن » معتقدین مذهبی تأسیس شده است.

حزب کمونیست، صدها هزار نفر از اعضای خود را در میان مسلمانان اویغور گمارده است، و آنان موظف هستند تا هرگونه رفتاری به اصطلاح « افراطی گرایانه مذهبی » نظیر گذاشتن ریش بلند، داشتن حجاب، یا دسترسی به مطالب آنلاین مذهبی را به حکومت گزارش کنند.

طی گزارش سال ۲۰۱۸ سازمان ملل در خصوص گروه‌هایی که هدف تبعیض نژادی قرار گرفته‌اند، به گزارش‌های معتبری در خصوص آزار و شکنجه گسترده گروه‌ها و قومیت‌های چینی اشاره شده است.

در نوامبر سال گذشته میلادی، طی بیانیه‌ای که توسط ۲۷۸ پژوهشگر، متخصص و استاد دانشگاه از ۲۶ کشور دنیا به امضا رسیده است، از پکن خواسته ‌شد که بازداشتگاه‌های گسترده خود در منطقه مسلمان نشین اویغور که با هدف سرکوب‌های مذهبی و قومی تأسیس شده است را تعطیل کند.

این بیانیه تشریح می‌کند که چگونه بیش از یک میلیون نفر در اردوگاه‌ها، بدون محاکمه بازداشت شده‌اند و تحت شکنجه، فشارهای روانی و تجاوز قرار گرفتند تا به این طریق زبان مادری، باورهای مذهبی و شیوه‌های فرهنگی خود را رها کنند.

وزیر امور خارجه آمریکا در سخنرانی خود افزود « صفحه‌های رمان ۱۹۸۴ جورج اورول در چین زنده می شوند.»

۱۹۸۴ نام کتاب مشهوری از جورج اورول است که در سال ۱۹۴۹ منتشر شد. این کتاب اثری در رد نظام‌های تمامیت‌خواه و استبدادی (توتالیتر) شمرده می‌شود.

جرج اورول در این کتاب، آینده‌ای را برای جامعه به تصویر می‌کشد که در آن خصوصیاتی همچون تنفر نسبت به دشمن و علاقهٔ شدید نسبت به برادر بزرگ (ناظر کبیر) (رهبر حزب با شخصیت دیکتاتوری فرهمند) وجود دارد.

در جامعهٔ تصویر شده گناه‌کاران به راحتی اعدام می‌شوند و آزادی‌های فردی و حریم خصوصی افراد به‌شدت توسط قوانین حکومتی پایمال می‌شوند، به نحوی که حتی صفحات نمایش در خانه‌ها از شهروندان جاسوسی می‌کنند و شهروندان مجبورند همیشه با چهره‌ای سرشار از خوش‌بینی و لبخند به این صفحات نمایش نگاه کنند؛ تا کوچکترین شک و تصور نادرستی که نشان‌دهندهٔ هرگونه نارضایتی فرد باشد، برای نمایندگان حکمرانان پشت صفحات نمایش ایجاد نشود، چرا که در غیر اینصورت مورد غضب حکمرانان قرار می‌گیرند.

مطالب دیگر:

مطرح شدن جنایت برداشت اعضای بدن در چین، در شورای حقوق بشر سازمان ملل

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۸ : کمونیسم چگونه بذر هرج و مرج را در سیاست می‌کارد (قسمت دوم)

چین : سرکوب مخالفان همزمان با هفتادمین سالگرد حاکمیت حزب کمونیست

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی