logo_eet

نظرسنجی‌ها فیس‌بوک را «بدترین شرکت سال ۲۰۲۱» می‌خوانند

متا که درگذشته تحت عنوان فیس‌بوک خوانده می‌شد، در نظرسنجی مخاطبان یاهو فایننس به عنوان بدترین شرکت سال ۲۰۲۱ شناخته شده است. محافظه‌کاران و
مارک زاکربرگ مدیرعامل فیس بوک (Samira Bouaou/The Epoch Times)

متا پِلت‌فُرمز که درگذشته تحت عنوان فیس‌بوک خوانده می‌شد، در نظرسنجی مخاطبان یاهو فایننس به عنوان بدترین شرکت سال ۲۰۲۱ شناخته شده است.

در این نظرسنجی که از ۱۵۴۱ خواننده انجام شد، ۸% شرکت‌کنندگان فیس‌بوک را به عنوان شرم‌آورترین شرکت انتخاب کردند.

پاسخ‌دهندگان در ارزیابی‌های خود از این شرکت فناوری به دو گروه تقسیم می‌شدند و دلایل متناقضی برای این نظرات منفی خود مطرح کردند. محافظه‌کاران و مخالفان به دلیل سانسور بیش از حد و تبعیض علیه دیدگاه‌هایشان نسبت به این شرکت فناوری ابراز ناامیدی کردند. این در حالی است که، ترقی‌خواهان اغلب شکایت داشتند که این شرکت به اندازه کافی برای ریشه‌کن کردن اطلاعات نادرست تلاش نکرده است؛ بسیاری ادعا کردند این شرکت دیدگاه‌های شک‌برانگیز در مورد همه‌گیری ویروس حزب کمونیست چین و انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ ایالات متحده را به اندازه کافی سرکوب نکرده است.

سپتامبر گذشته، فیس‌بوک به‌خاطر پرونده‌هایی موسوم به پرونده‌های فیس‌بوک تحت بررسی قرار گرفت که مجموعه‌ای از گزارش‌های تحقیقی بودند که بر اساس افشاگری‌های فرانسیس هاوگن در وال‌استریت‌ژورنال منتشر شده بودند. بیشتر تبلیغاتی که بر محور این افشاگری‌ها انجام می‌شد بر تأثیر اینستاگرام (یکی از شرکت‌های زیرمجوعه متا پلت‌فرمز) بر دختران نوجوان و بی‌تفاوتی این شرکت نسبت به این نگرانی‌ها تأکید داشت. به‌علاوه، هاوگن ادعا کرد ظرفیتی که فیس‌بوک در تقویت افراط‌گرایی از خود نشان می‌دهد منجر به نسل‌کشی در میانمار و اتیوپی شده است. در این گزارش‌ها، هزاران دغدغه دیگر نیز مطرح شده‌اند.

علاوه بر این، این شرکت چندین سال است که تحت بررسی مقررات ضدانحصار قرار دارد. سال گذشته، کمیسیون تجارت فدرال و دادستان‌های کل ۴۸ ایالت از فیس‌بوک به اتهام نقض مقررات ضدانحصار شکایت کردند. دادگاه مدارک آن پرونده را از نظر قانونی ناکافی تشخیص داد، اما این دعوی هنوز در حال بررسی است زیرا پرونده هنوز به‌طور کامل رد نشده است.

شاید به دلیل این تبلیغات منفی است که فیس‌بوک به عنوان شرکت مادر این پلت‌فرم‌ها، اکتبر گذشته تصمیم گرفت نام خود را به متا پلت‌فرمز تغییر دهد. نام جدید در راستای تأکید روزافزون زاکربرگ بر مفهوم «متاورس» انتخاب شده است که در آن، اینترنت دنیایی شبیه‌سازی‌شده و سه‌بعدی فراهم می‌آورد که از طریق واقعیت مجازی قابل دسترسی است. متاورس پیشنهادی فیس‌بوک نیز بحث‌برانگیز بود و منتقدان آن را مضحک و پادآرمان‌شهری خواندند.

با این حال، ارزش سهام متا در سال گذشته ۲۲% رشد داشته است، کمی از شاخص اس‌اندپی عقب‌تر است اما به هیچ وجه برای سرمایه‌گذاران بحران محسوب نمی‌شود. از  نظر نگرانی‌های مالی، متا نسبت به دومین شرکت بد سال ۲۰۲۱، وضعیت بسیار بهتری دارد: منظور غول تجارت الکترونیک چینی علی‌بابا است که پس از یک سال پر آزار و اذیت از طرف حزب کمونیست چین، بیش از ۵۰% ارزش سهام خود را از دست داد.

با این حال، فیس‌بوک از همان ابتدای آغاز به کار خود درگیر جنجال‌های مختلفی شده و این امر مانع از آن نشده است که به یک پایگاه اطلاعاتی قوی تبدیل نشود. بنابراین مشخص نیست که چنین تبلیغاتی بتوانند مانع قابل توجهی برای این شرکت محسوب شوند. این شرکت با وجود تبلیغات منفی که علیه‌اش انجام شده است، هم‌چنان یکی از رهبران رسانه‌های اجتماعی باقی مانده است.

فیس‌بوک یا همان متا پلتفرمز به درخواست اظهارنظر ما پاسخی ندادند.

مطالب دیگر:

دکتر بن کارسون: می‌توان با کنار گذاشتن سیاست، همه‌گیری کرونا را به سرعت حل کرد

دیدگاه: هیاهوی بایدن در خصوص مسائل اقلیمی، غوغایی برای هیچ است

کارشناسان: چین پس از المپیک زمستانی ۲۰۲۲ بزرگ‌ترین تهدید برای دموکراسی‌ها خواهد بود

اخبار مرتبط