logo_eet

بلینکن: اگر چین به تایوان حمله کند، آمریکا قاطعانه متعهد به تایوان است

متعهد آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در حالی که به رهبران چین هشدار داد که «بحرانی را تسریع نکنند» که «عواقب وحشتناکی»
(Al Drago/Getty Images)

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در حالی که به رهبران چین هشدار داد که «بحرانی را تسریع نکنند» که «عواقب وحشتناکی» خواهد داشت، گفت: «در صورت حمله چین، ایالات متحده قاطعانه به تایوان متعهد است».

بلینکن، که در کنفرانس بعدی رویترز در ۲ دسامبر صحبت می‌کرد، از فشار فزاینده چین بر تایوان که پکن مدعی است بخشی از قلمرو آن است، صحبت کرد.

او تلاش‌های چین برای تغییر وضعیت موجود را «خطرناک» توصیف کرد، زیرا فشار بر تایوان را افزایش داده، این جزیره خودگردان را از بقیه جهان منزوی کرده و درگیر مانورهای نظامی تحریک‌آمیز شده است.

در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده در صورت حمله چین به تایوان، متعهد به اعزام نیروهای نظامی به تایوان است، بلینکن موضع این کشور مبنی بر «اطمینان از اینکه تایوان ابزاری برای دفاع از خود دارد» را  تکرار کرد.

او گفت: «ما قاطعانه به تایوان متعهد هستیم تا مطمئن شویم که ابزاری برای دفاع از خود دارد، اما در اینجا مجدداً، امیدوارم که رهبران چین با دقت در مورد این موضوع فکر کنند و در مورد عدم ایجاد بحرانی که به نظر من پیامدهای وحشتناکی برای بسیاری خواهد داشت، فکر کنند. چیزی که به نفع هیچ کس از جمله چین نیست.»

بلینکن در پاسخ به این سوال که آیا ایالات متحده می‌تواند به متحدان خود اطمینان دهد که در صورت اقدام نظامی چین علیه تایوان، با توجه به اینکه ایالات متحده قبلا نیروهای خود را از افغانستان خارج کرده بود که منجر به کنترل این کشور توسط طالبان شد، مداخله خواهد کرد؟ بلینکن پاسخ داد: «آنچه که متحدان و شرکا از این دولت دیده‌اند، یک تعامل مجدد، تقویت مجدد، تأیید مجدد اتحادها و مشارکت‌های اصلی ما است که از آسیا و اروپا شروع می‌شود.»

چین نیروی هوایی نظامی خود را در نزدیکی تایوان افزایش داده است. در ۱ اکتبر، زمانی که چین سالگرد حکومت رژیم کمونیستی را جشن گرفت، تایوان گزارش داد که نزدیک به ۱۵۰ هواپیمای نظامی چینی چهار روز متوالی وارد منطقه دفاع هوایی این کشور شدند.

در ماه نوامبر، تایوان گزارش داد که ۲۷ هواپیمای چینی وارد منطقه دفاع هوایی این کشور شدند که شامل ۱۸ جت جنگنده و پنج بمب افکن H-6 و همچنین یک هواپیمای سوخت‌گیری هوایی Y-20 بود که تایوان را بر آن داشت تا برای دورکردن آنها هواپیماهای جنگی خود را به سمت هواپیماهای چین روانه کند.

وزیر امور خارجه تایوان جوزف وو از تعرض اخیر چین به تنگه تایوان با عنوان یک «اقدام تحمیلی» نام برد که «به طور واضح به منظور به زانو درآوردن تایوان» و دور نگهداشتن آن از شرکای دموکراتیک انجام شده است.

وو در بیانیه‌ای که در حساب توییتر وزارت امور خارجه تایوان به اشتراک گذاشته شد، گفت که دولت تایوان «هرگز» در برابر فشارهای چین تسلیم نخواهد شد.

مطالب دیگر:

آلمان اعلام کرد افراد واکسینه نشده را قرنطینه خواهد کرد

افزایش شدید قیمت لیتیوم برنامه‌های تولیدکنندگان خودروهای الکتریکی را مختل می‌کند

قانونگذاران اروپایی: جنایات برداشت اعضای بدن در پکن باید پایان یابد

اخبار مرتبط