Search
Asset 2

مجازات نخبگان علمی چینی به دلیل انتقاد از حزب کمونیست و رهبر آن

(Feng Li/Getty Images)
(Feng Li/Getty Images)

یک استاد بازنشسته چینی که در جریان سخنرانی انتقادی خود در ماه ژوئن، شی جین‌پینگ، رهبر حزب کمونیست چین را «رئیس مافیا» خوانده و از حزب حاکم کمونیست چین به عنوان «زامبی سیاسی» نام برده بود، از حزب کمونیست اخراج شد و مزایای بازنشستگی‌اش قطع شد.

این استاد بازنشسته که کای شیا نام دارد، به دلیل آنچه که «مشکلات جدی سیاسی و آسیب به شهرت کشور» نامیده شد مورد مجازات قرار گرفته است. کای در حال حاضر در ایالات متحده زندگی می کند. او نوه یک مقام بلند پایه  حزب کمونیست چین است.

در متن اطلاعیه‌ای که در این خصوص منتشر شده است، به طور مشخص به اظهارات خانم کای شیا اشاره نشده است.

با این حال گفته می‌شود در ماه ژوئن، صدای ضبط شده وی در یک گردهمایی خصوصی نخبگان حزب به صورت آنلاین منتشر شد که در آن رهبر فعلی حزب را «رئیس مافیایی» نامید.

خانم کای در سخنان خود گفته بود که حزب در حال اعمال کنترل با استفاده از چاقو و تفنگ (اعمال زور) است، و رهبر چین، ۹۰ میلیون عضو حزب را در حد ابزار تنزل داده و آنها را به عنوان برده استفاده می‌کند.

 در صدای ضبط شدۀ ۲۰ دقیقه‌ای، کای همچنین به انتقاد از خود حزب پرداخت و آن را «زامبی سیاسی» نامید. وی گفت سیستم کمونیستی حزب به انتهای راه رسیده است و این سیستم باید اساساً رها شود.

بعداً در روز دوشنبه، کای در واکنش به اخراج خود در فایل صوتی دیگری گفت که او به خاطر اخراج از حزب خوشحال است و اکنون می‌تواند واقعاً در کنار مردم باشد. وی گفت «من فکر می‌کنم ما باید به عنوان انسان به اصول عمل کنیم و من مانند سگ برای بهره از آن مزایای بازنشستگی زندگی نمی‌کنم.»

مقامات چین در ماه‌های اخیر سرکوب مخالفین را ادامه داده‌اند. خانم کای سومین چهره برجسته‌ای است که طی ماه‌های اخیر، در پی انتقاد از حزب حاکم و رهبرش، با توبیخ جدی روبه‌رو می‌شود.

 ماه گذشته یک استاد حقوق از دانشگاه تسینگ‌هوآ در پکن، پس از انتقاد از حزب کمونیست و رهبر آن، توسط پلیس بازداشت شد و سپس اخراج شد.

همچنین پیش‌تر، رن ژیجیانگ، که رئیس تأثیرگذار یک شرکت املاک دولتی بود پس از اینکه وی شی‌جینگ پینگ را «دلقک» نامید، از حزب کمونیست برکنار شد.

مطالب دیگر:

تهیه چهار قلب فقط در ۱۰ روز! افزایش نگرانی‌ها از برداشت اجباری اعضای بدن در چین

واقعیت کمونیسم در چین: معجونی از فقر، نابرابری و فساد

توقیف کالاهای تولید شده در اردوگاه‌های کار اجباری چین، در گمرک آمریکا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی