Search
Asset 2

نمایندگان دموکرات مجلس با لایحه بررسی منشا کووید۱۹ مخالفت کردند

مجلس نور خورشید بهترین ضدعفونی‌کننده است و این دقیقاً همان چیزیست که امروز می‌توانیم ارائه دهیم. این لایحه بیان می‌کند یقیناً بیانات (ح‌ک‌چ)
(The Epoch Times/NTD)

نمایندگان دموکرات مجلس مانع از رسیدگی به قانونی شدند که رئیس اطلاعات ملی ایالات متحده را ملزم می‌کرد اطلاعات و داده‌های مرتبط با منشا همه‌گیری کووید۱۹ را که به بیان دقیق‌تر هدف آن نقش مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان در شیوع این بیماری بود، از حالت محرمانه خارج کند.

قانون منشا کووید۱۹ با حمایت جمهوری‌خواهان سنا، در ماه می به صورت یکپارچه در سنا به تصویب رسید. نماینده مایکل برگس (جمهوری‌خواه، تگزاس) سه‌شنبه شب این لایحه سنا را در صحن مجلس ارائه داد اما در نهایت با رای مخالف دموکرات‌ها همراه شد.

نماینده برد ونستراپ (جمهوری‌خواه، اوهایو) که به ارائه لایحه یادشده در صحن مجلس کمک کرده بود، در رابطه با این طرح گفت: «نور خورشید بهترین ضدعفونی‌کننده است و این دقیقاً همان چیزیست که امروز می‌توانیم ارائه دهیم. این لایحه بیان می‌کند ما ابتدا باید منشا دقیق کووید۱۹ را شناسایی کنیم چون در پیشگیری از همه‌گیری‌های مشابه در آینده نقش مهمی ایفا می‌کند».

ونستراپ گفت این اقدام «به هیچ‌وجه بحث‌برانگیز نیست» و خاطر نشان کرد که در زمان رسیدگی به این قانون در سنا در ماه می «هیچ یک از سناتورها به آن اعتراض نکرد».

طبق متن لایحه یادشده، شناسایی منشا کووید۱۹ که توسط ویروس ح‌ک‌چ (حزب کمونیست چین) پدید آمده است، در پیشگیری از همه‌گیری‌های مشابه در آینده نقش مهمی ایفا می‌کند. علاوه بر این، در لایحه مذکور آمده است که تدروس آدهانوم قبریسوس، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی نیز در ماه مارس اقرار کرده است که به تحقیقات بیشتری در رابطه با نظریه نشت ویروس از آزمایشگاهی در ووهان چین نیاز است.

نماینده دارین لاهود (جمهوری‌خواه، ایلینوی)، یکی دیگر از حامیان این طرح، روز سه‌شنبه گفت طبق هدف این لایحه دفتر رئیس اطلاعات ملی ملزم است «تمامی روابط احتمالی میان مؤسسه ویروس‌شناسی ووهان» و کووید۱۹ را از حالت محرمانه خارج سازد. لاهود در توییتر خود گفت دموکرات‌ها با درخواست آن‌ها ممانعت کرده‌اند.

رای‌گیری نهایی درباره رسیدگی به این اقدام با نتیجه ۲۱۶ رای مخالف و ۲۰۷ رای موافق به پایان رسید.

این اقدام نمایندگان دموکرات با بیانات مقامات ح‌ک‌چ همزمان شده است؛ مقامات ح‌ک‌چ اعلام کرده‌اند با تحقیقات مجدد سازمان بهداشت جهانی پیرامون منشا همه‌گیری کووید همکاری نخواهند کرد. رژیم چین اکنون به‌مدت چندین ماه است که می‌گوید این ویروس ابتدا در بازار غذاهای دریایی ووهان از یک حیوان به انسان سرایت پیدا کرده و نشات گرفتن این عامل بیماری‌زا از آزمایشگاه ووهان را انکار کرده‌ است. زنگ ئیشین، معاون کمیسیون سلامت ملی چین روز پنج‌شنبه گفت بیانات سازمان بهداشت جهانی «عقلانی نیست و خلاف علم است» و در ادامه خاطر نشان کرد که پکن «چنین برنامه‌ای برای یافتن منشا را نمی‌پذیرد».

جن ساکی، دبیر مطبوعات کاخ سفید روز پنج‌شنبه در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره بیانات مقامات ح‌ک‌چ گفت بیانات اخیر مقامات چین در باب رد تحقیقات سازمان بهداشت جهانی «خطرناک» و «سهل انگارانه» هستند.

ساکی گفت: «یقیناً بیانات (ح‌ک‌چ) مبنی بر مخالفت مجدد آنان با فاز دوم پژوهش سازمان بهداشت جهانی را دیده‌ایم. از این بابت عمیقاً ناراحت شده‌ایم. موضع آنان سهل‌انگارانه و حقیقتاً، خطرناک است. الان زمان چوب لای چرخ گذاشتن نیست».

اپک تایمز با دفتر استنی هویر (دموکرات، مریلند) رهبر اکثریت مجلس نمایندگان برای اظهار نظر درباره رای مخالف روز سه‌شنبه با اقدام مذکور تماس گرفته است.

مطالب دیگر:

دیدگاه: چگونه تضعیف ارتش ایالات متحده به رژیم چین کمک می‌کند

سیل در مرکز چین ۱.۲ میلیون نفر را آواره کرد

دیدگاه: حقیقت و کووید۱۹

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی