Search
Asset 2

مخدر چینی فنتانیل، عامل مرگ هنرپیشه ۱۶ ساله کانادایی

(LOGAN WILLIAMS/IMDB)
(LOGAN WILLIAMS/IMDB)

در هفته‌های اخیر، خبرهای مربوط به مرگ ناگهانی لوگان ویلیامز، هنرپیشه ۱۶ ساله کانادایی سریال تلویزیونی «فلش» سرخط بسیاری از رسانه‌ها بوده است. مرگی که هواداران این سریال و هنرپیشه را شوکه کرد. مادر این نوجوان، مارلیس ویلیامز در گفتگو با رسانه‌ها گفته است که درگذشت فرزندش به علت استعمال ماده مخدر فنتانیل بوده است.

پیش از این اِپُک تایمز، در گزارش‌های متعدد در خصوص رواج این مخدر مرگبار و خطرناک در میان جوانان کانادایی و آمریکایی، و نقشی که کشور چین در تولید و صدور آن به این کشورها دارد، اشاره کرده است.

فنتانیل مخدری بسیار قوی است که در اصل، کاربرد پزشکی‌ دارد. به طوری که یک مسکن بسیار قوی برای دردهای شدید، در شرایطی مانند سرطان در مراحل پیشرفته است. این ماده ۵۰ برابر از هروئین، و ۱۰۰ برابر از مرفین قوی‌تر است. کاربرد پزشکی این فنتانیل باعث شده است که تولید، توزیع و سوءمصرف آن آسان‌تر شود.

کارشناسان می‌گویند که در پشت رواج ویرانگر این ماده افیونی در آمریکای شمالی، یک استراتژی دقیق و از قبل برنامه‌ریزی شده توسط یک قدرت خارجی وجود دارد که آن را می توان «نوعی جنگ شیمیایی» توصیف کرد که تا کنون باعث مرگ ده‌ها هزار نفر شده است.

پلیس ایالت متحده، در آگوست ۲۰۱۹، در یک عملیات گسترده، یک محموله عظیم مواد مخدر شامل ۳۰ کیلوگرم فنتانیل را در ویرجینیا، کارولینای شمالی و تگزاس کشف و ضبط کرد.

زاکاری ترویلیجر، دادستان ایالات متحده در شرق در این خصوص گفت که مقادیر کشف شده ماده مخدر فنتانیل در این محموله برای کشتن بیش از ۱۴ میلیون انسان کافی است! وی در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که بخش عمده‌ای از ماده مخدر فنتانیل از چین وارد آمریکا می‌شود و بخش اعظمی از آن از طریق پُست به آمریکا ارسال می‌شود.

در کیفرخواست مربوط به مورد کشف شدۀ اخیر، ذکر شد که فرد مظنون در ویرجینیا، اقدام به سفارش مواد مخدر از یک فروشنده در شانگهای چین کرده است، و مواد را از طریق پُست ایالات متحد دریافت کرده است.

آمار گمرک آمریکا می‌گوید، که توقیف فنتانیل غیرقانونی از سال ۲۰۱۳ تا کنون، روندی افزایشی و چند صد درصدی داشته است. در ماه آگوست نیز نیروی دریایی مکزیک اقدام به توقیف محموله عظیمی از پودر فنتانیل از یک کشتی که از شانگهای می‌آمد کرد.

دکتر «رابرت جی بانکر»، استادیار پژوهش دانشکده جنگ ارتش ایالات متحده می‌گوید که چین در نقش تسهیل کننده فعالیت‌‌‌‏های جرایم سازمان‌‌‌‏یافته در مکزیک و آمریکای لاتین عمل می‌‌‌‏کند.

دکتر اندرو کولدنی، مدیر تحقیقات در مورد مواد افیونی، از دانشگاه هلر، به اپک تایمز گفت: «شواهد روشنی وجود دارد که نشان می‌دهد مواد شیمیایی اولیه سازنده فنتانیل، از چین می‌آید.»

تحقیقات یک روزنامه‌نگار به نام «بن وستهوف» نشان داده است که تعداد زیادی شرکت وجود دارند که در اینترنت تبلیغاتی برای فروش مواد اولیه شیمیایی سازنده فنتانیل انجام می‌دهند، و عمدۀ این شرکت‌ها، زیر مجموعۀ یک شرکت شیمیایی چینی به نام یوآن‌چنگ هستند. بخشی از تحقیقات وی در قالب کتابی به نام «فنتانیل آی‌ان‌سی» منتشر شده است.

در سال‌های گذشته پلیس فدرال کانادا، اپلیکیشنی درباره مواد مخدر بر روی گوشی‌‌‌‏های هوشمند به صورت رایگان در دسترس قرار داده که می‌‌‌‏تواند به والدین اطلاعاتی درباره مواد مخدری همچون فنتانیل، نحوه تشخیص علائم در افرادی که ممکن است از آن استفاده کرده باشند و نیز آنچه که در هنگام مصرف بیش از حد بایستی انجام دهند، بدهد.

سال گذشته ترامپ، رهبر چین را به کوتاهی در متوقف کردن جریان فنتانیل که بیشتر از طریق محموله‌های پُستی بین المللی وارد ایالات متحده می‌‏شود، متهم کرد.

یکی دیگر از نگرانی‌ها در این خصوص، مربوط به تولید شبه‌ فنتانیل یا آنالوگ‌های فنتانیل است. محصولاتی که شبیه به فنتانیل هستند، تهیه آن ساده است، و می‌تواند حتی به مراتب مرگبار‌‏تر و قوی‌تر از خود فنتانیل باشد. دکتر اندرو کولدنی، از دانشگاه هلر می‌گوید «به راحتی می‌توانید این مواد را دستکاری کنید و یک محصول جدید مانند فنتانیل ایجاد کنید که دیگر ممنوع و غیرقانونی نیست.»

مشاور کاخ سفید، کلین کانوی، در یک کنفرانس تلفنی با خبرنگاران ضمن اشاره به میزان فنتانیل مصادره شد توسط پلیس و مقامات امنیتی آمریکا گفت که اگر بخواهیم آن را به صورت دوزهای کُشنده برای انسان‌ها تقسیم کنیم، در مجموع معادل ۱ میلیارد و ۲۰۰ میلیون دوز بوده است.  این میزان می‏تواند بیش از یک میلیارد نفر را از بین ببرد.

مطالب دیگر:

نماینده مجلس کانادا: حزب کمونیست چین و سازمان بهداشت جهانی باید درباره این پاندمی پاسخگو باشند

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

هزاران ربات‌ چینی در توئیتر، تبلیغات دروغ حزب کمونیست را پخش می‌کنند

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما: فصل ۱۱: هتک حرمت هنر

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی