logo_eet

مخفیگاه سابق نازی‌‌‌‏ها در دانمارک به موزه تبدیل شد

مخفیگاه نازی ها در دانمارک
(video Screenshot)
مخفیگاه نازی  ها در دانمارک
(video Screenshot)

معمار معروف «بارک انگلز»، موزه‌‌‏ای در پناهگاهی مربوط به جنگ جهانی دوم طراحی کرده که ۲۹ ژوئن پرنس «فردریک»، پادشاه دانمارک آن را افتتاح کرد.

پناهگاهی از بتن‌های ماسه‌ای، بین تپه‌های سفید و سبزه‌های دریایی در بلاوند دانمارک مانند غولی آرمیده است. این پناهگاه بقایای دیوار دفاعی آتلانتیک هیتلر است که از نروژ به پیرنه بین فرانسه و اسپانیا کشیده شد.

موزه «تیرپیتز» که بخشی از آن زیر زمین قرار گرفته، از دل تپه های شنی بیرون آمده، بطوریکه به نظر بخشی از طبیعت دیده می‌شود. این موزه چهار نمایشگاه زیرزمینی دارد که سه بخش آن دائمی است.

نمایشگاه‌های دائمی توسط «تینکر»، گروه طراحی هلندی ایجاد شده و بازدید کنندگان را همزمان به دو سفر تاریخ طبیعی و مدرن می‌‌‏برد.

یکی از نمایشگاه‌ها که «طلای کرانه غربی» نام دارد، دارای بزرگترین مجموعه کهربای اروپایی است. نمایشگاه دوم به نام «ارتش بتنی»، داستان‌‌‏های شخصی هفت شخصیت را در طی جنگ جهانی دوم روایت می‌کند. در نمایشگاه سوم که «داستان‌های ساحل» نامیده شده، تاریخ طبیعی منطقه را در ۱۰۰ هزار سال گذشته بیان می‌کند.

این موزه از طریق تونلی زیرزمینی به پناهگاه تیرپیتز که بزرگ‌‌‏ترین بنای ساخته شده توسط نازی‌‌‏هاست، متصل می‌شود. این پناهگاه در سال ۱۹۴۴ زمانی که جنگ جهانی دوم دراوپا رو به پایان بود ساخته شد.

انگلز، معمار هلندی به دلیل طراحی آسمان‌خراشی در نیویورک و طراحی دفاتر مرکزی گوگل در کالیفرنیا و لندن مشهور است.

انتظار می‌رود این موزه سالیانه حدود ۱۰۰ هزار بازدید کننده داشته باشد.

مطالب دیگر:

مروری بر کشتار سرخ و مرگ میلیون‌‏ها تن در روسیه

وقتی پلاک ماشین‌‌‏ همسر آینده را انتخاب می‌‌‏کند

علایم ازحال‌‌‏رفتن و گرمازدگی در تابستان و راه‌‌‏های جلوگیری از آن

اخبار مرتبط