Search
Asset 2

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین درخصوص فاجعه‌ای پس از فاجعه دیگر طبق گزارش‌های خبری و ارائه اطلاعات نادرست فقط بخشی از تصویر سانسور و دستکاری اطلاعات در چین است.
(STR/AFP via Getty Images)

گائو فو، رئیس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های چین (سی‌دی‌سی)، در ژوئن۲۰۱۹ در یک همایش بزرگ گفت: «درخصوص شیوع هر بیماری عفونی در چین، اعم از جدید یا عفونتی که عود کرده باشد، کمیسیون بهداشت ملی چین طی شش ساعت از آن آگاه می‌شود. زیرا ما یک سیستم ارسال اطلاعات مؤثر و سراسری را راه‌اندازی کرده‌ایم.»

گائو دروغ نگفت. پس از آنکه حزب کمونیست چین اپیدمی سارس را در سال ۲۰۰۳ مخفی کرد، سازمان جهانی بهداشت، چین را مجبور کرد یک سیستم گزارش‌دهی را درباره بیماری‌های عفونی راه‌اندازی کند. این سیستم گزارش‌دهی بعداً در گزارش موثق سال ۲۰۱۷ دفتر اطلاعات شورای دولت در چین، به‌عنوان یکی از دستاوردها فهرست شد، آن هم تحت نام «توسعه سلامت عمومی چین به‌عنوان یک عنصر ضروریِ حقوق بشر». این سیستم در ژوئیه۲۰۱۹ با حضور بیش از ۸،۲۰۰ شرکت‌کننده از ۳۱ استان و شهر مهم مورد آزمایش قرار گرفت. سناریوی این آزمایش درباره نحوه واکنش به شیوع یک ویروس در سال ۲۰۲۰ بود.

اما ویروسی شیوع یافت و معلوم شد که این سیستم گزارش‌دهی یک مکانیزم بسیار مستحکم برای مسدودکردن اطلاعات، سرکوب افشاگران و گمراه‌کردن مردم است.

ناکارآمدی یک سیستم

طبق گزارش‌های خبری و تحقیقات علمی، عفونت‌های ویروس کرونا از ۱دسامبر۲۰۱۹ رخ داد. تا اواسط دسامبر سال گذشته، چند مورد از انتقال انسان به انسان وجود داشت. در تاریخ ۳۰دسامبر، بیمارستان مرکزی ووهان نتایج آزمایش‌های ویروس کرونا را دریافت کرد. پزشکان به مقامات بالاتر گزارش دادند و اطلاعات را ازطریق رسانه های اجتماعی منتشر کردند.

اما هیچ یک از این کانال‌های ارتباطی مؤثر نبودند. ازآنجاکه آنها درباره شیوع این بیماری هشدار می‌دادند، پلیسِ ووهان آی فِن، لی ونلیانگ و سایر پزشکان را به‌دلیل «انتشار شایعات» مجازات کرد. آنها به «اقدامات غیرقانونیِ جعل و انتشار شایعات و اخلال در نظم اجتماعی» متهم شدند.

کمیسیون بهداشت ملی و سی‌دی‌سیِ چین هر دو در هر سطح از دولت شعبه‌هایی دارند، درحالی‌که کمیسیون سلامت بر سی‌دی‌سی نظارت دارد. پس از شیوع ویروس کرونا، کمیسیون سلامت ملی در ۲۹دسامبر مسئولانی را برای بررسی وضعیتِ ووهان اعزام کرد. در آن زمان چند بیمارستان در حال گزارش مواردی از ویروس کرونا بودند.

در تاریخ ۳۰دسامبر، کمیسیون سلامت ووهان با ارسال اطلاعیه‌ای به کارکنان در بخش مراقبت‌های سلامت و بهداشت، درباره یک ذات‌الریه ناشناخته هشدار داد، بدون اینکه اشاره‌ای به ویروس کرونا داشته باشد. آن اطلاعیه کارکنان پزشکی را از بحث درباره این اطلاعات نیز منع می‌کرد.

در ۳ژانویه۲۰۲۰، کمیسیون سلامت ملی سیاستی (سند شماره ۳ سال ۲۰۲۰) را با دستورالعمل های زیر صادر کرد:

(۱) کلیه دولت‌های منطقه‌ای و کمیسیون‌های سلامت باید نمونه‌های ویروس کرونا را که منجر به ذات‌الریه ووهان شد، بر طبق مقررات مربوط به «میکروارگانیسم‌های به‌شدت بیماری‌زا (نوع ۲)» مدیریت کنند.

(۲) هیچ‌یک از سازمان‌های ذیربط نباید بدون اجازه، نتایج آزمایش‌ها را به سازمان‌ها یا افراد دیگر ارائه دهند یا آنها را منتشر کنند.

(۳) کلیه مراکز پزشکی باید هرگونه آزمایش ویروسیِ در‌حال‌انجام را فوراً متوقف کنند.

(۴) همه مراکز پزشکی باید همه نمونه‌های بیماران را از بین ببرند.

(۵) پزشکان خط مقدم در ووهان نباید هیچ‌گونه اطلاعاتی را درباره ذات‌الریه ووهان افشا کنند.

این سلسله‌ رویدادها نشان می‌دهد که عموم مردم از شیوع ویروس کرونا اطلاع نداشتند، چراکه مسئولان در هر سطح به‌منظور دنبال‌کردن روایت حزب، اطلاعات را مخفی کردند و هر کسی را که جرئت کرد این پروتکل را نقض کند، مجازات کردند.

ارتش سایبری چین

ارائه اطلاعات نادرست فقط بخشی از تصویر سانسور و دستکاری اطلاعات در چین است. حزب کمونیست چین در خارج از سرزمین اصلی چین، به‌شدت بر افکار عمومی، به‌ویژه در بسترهای رسانه اجتماعی، نفوذ دارد.

مقاله‌ای از رادیو آزاد آسیا در تاریخ ۲۸آوریل۲۰۲۰، سه حساب توئیتر را طی ۱۰۰ روز گذشته بررسی کرد، شامل هوآ چونیینگ (@SpokespersonCHN)، ژائو لیجیان (@ zlj517) و وزارت امور خارجه چین (MFA_China)هوآ مدیر بخش اطلاعات وزارت امور خارجه چین است و ژائو معاون او است.

درمجموع بین ۱ژانویه و ۱۰آوریل، ۴،۵۷۴ توئیت از این سه حساب منتشر شده است. در ژانویه و فوریه، این توئیت‌ها عمدتاً موفقیت حزب کمونیست چین را در مبارزه با ویروس کرونا و ساطع‌کردن «انرژی مثبت» (شعاری که رهبری حزب کمونیست چین از سال ۲۰۱۴ مطرحش کرد) تحسین می‌کردند، اما هیچ‌گونه اطلاعاتی درباره موارد تأییدشده روزافزون در دست نبود.

از ۲۰فوریه، این توئیت‌ها از به‌تصویرکشیدن چین به‌عنوان یک منطقه شیوع به لاف‌زدن درباره چین به‌عنوان ناجی جهان تغییر کردند. در ۱۲مارس، یک روز پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت پاندمی ویروس کرونا را اعلام کرد، ژائو توئیت کرد: «احتمالاً ارتش ایالات متحده این اپیدمی را به ووهان آورده است.»

در حقیقت، تقریباً ۸۰درصد توئیت‌های ارسالیِ این سه حسابِ توئیتری منتقد ایالات متحده بودند. شایان ذکر است که توئیتر در چین ممنوع است. درحالی‌که شهروندان عادی چین به‌دلیل دسترسی به چنین بسترهایی ممکن بود با محکومیت زندان روبرو شوند، مقامات حزب کمونیست چین از آنها برای ترویج تبلیغات حزب کمونیست چین و حمله به غرب سوء‌استفاده می‌کردند.

رژیم کمونیست چین یک ارتش گسترده اینترنتی دارد که وظیفه‌اش گمراه‌کردن مردم، چه در داخل و چه در خارج از چین، است. طبق اخبار بی‌بی‌سی در تاریخ ۷آوریل۲۰۱۵، علاوه بر کارمندانی که به آنها حقوق پرداخت می‌شود، حدود ۱۰میلیون داوطلب برای نظارت بر اینترنت، استخدام شده‌اند. سندی [۲۰۱۵-۹] از لیگ جوانان، یک سازمان جوانان حزب کمونیست چین، آشکار کرد که حدود ۴میلیون تن از این داوطلبان دانشجوی دانشگاه بودند.

زمینلرزه تانگشان

مخفی‌کاری حزب کمونیست چین و اداره نادرست پاندمی ویروس کرونا نخستین مواردی نیست که در آنها رژیم به نام حفظ ثبات، فجایع را کم‌اهمیت جلوه داده است.

نمونه دیگر زمین‌لرزه تانگشان در هبیِ چین در تاریخ ۲۸ژوئیه۱۹۷۶ است. به گفته مقامات چینی این زمین‌لرزۀ ۷.۶ریشتری سبب مرگ حدود ۲۴۰هزار نفر شد. کارشناسان معتقدند این امکان وجود داشت که از بخش عمده این مرگ‌ها جلوگیری کرد.

دو هفته قبل از این فاجعه، اداره زمین‌لرزۀ پکن سیگنال‌های غیرمعمولی را کشف کرد و برای اقدامات فوری با اداره ملی زمین‌لرزه تماس گرفت، اما تا ۲۴ژوئیه پاسخی دریافت نکرد. در این تاریخ این پاسخ را از سوی یکی از مسئولان دریافت کرد: «هشدار زمین‌لرزه در استان سیچوان در حال حاضر در هرج‌ومرج است. تانگشان نزدیکِ پکن است، بنابراین قبل از اینکه چیزها به هم بریزد، بیشتر بیندیشید!»

گنگ چینگ‌گوئو از اداره زمین‌لرزه پکن گفت که پیش‌بینی زمین‌لرزه‌های بزرگ‌تر از ۵ ریشتر، حتی با فناوری‌های آن زمان، بسیار آسان بود، چه رسد به زلزله تانگشان که ۷.۶ ریشتر بود. او گفت: «علاوه بر این، ۶ ساعت قبل از زمین‌لرزه، صدای غیرطبیعی و نور از زمین دیده شد. اگر به ساکنان محلی هشدار داده می‌شد، تلفات مرگ به میزان قابل‌توجهی کمتر می‌شد.»

تداوم فجایع

بسیاری از مناطق در چین از ماه ژوئن گرفتار سیل شده‌اند. با افزایش سطح آب در رودخانه چو، یکی از شاخه‌های رودخانه یانگ‌تسه، مقامات اجازه دادند که در ۱۹ژوئیه دو مکان را برای تخلیه آب منفجر کنند. اگرچه هدف از این کار حفاظت از استان جیانگسو بود، اما بسیاری از مناطق در استان آنهویی بلافاصله غرق شدند.

اتفاقات مشابهی در بسیاری از مناطق رخ داده است. سیلی در تاریخ ۲۷ژوئن در ییچانگ، دومین شهر بزرگ در استان هوبی، رخ داد. ساکنان محلی گمان می‌کنند مقامات برای محافظت از سد سه‌دره عمداً آب را تخلیه کردند.

یک کاربر اینترنت نوشت: «اگر از قبل، از این تخلیه مطلع می‌شدیم، تلفات بسیار کمتر می‌شد.» کاربر دیگری افزود: «حزب با ما مانند خاک رفتار می‌کند. مادامی که حزب وجود دارد، زندگی مردم هیچ ارزش و معنایی ندارد.»

وزیر امور خارجه آمریکا، مایکل پمپئو ، در ۲۳ژوئیه در سخنرانی‌اش در کتابخانه و موزه ریاست‌جمهوری ریچارد نیکسون اظهار داشت که در دوران جنگ سرد بزرگ شده و در ارتش خدمت کرده است. او گفت: «و اگر یک چیز آموخته باشم، این است که کمونیست‌ها تقریباً همیشه دروغ می‌گویند. بزرگ‌ترین دروغی که می‌گویند این است که تصور می‌کنند ازطرف ۱.۴میلیارد نفر صحبت می‌کنند که تحت‌نظر هستند، سرکوب می‌شوند و از صحبت‌کردن می‌ترسند.»

«کاملاً برعکس. حزب کمونیست چین بیش از هر دشمنی از عقاید صادقانه مردم چین می‌ترسد، آنها دلیل دارند، آنها به‌جز از‌دست‌دادن چنگال خود بر قدرت هیچ دلیل دیگری برای این کار ندارند.» او توضیح داد: «فقط به این فکر کنید که دنیا، چه رسد به مردم داخل چین، چقدر بهتر می‌شد، اگر می‌توانستیم صحبت‌های پزشکان ووهان را بشنویم و آنها اجازه داشتند درباره شیوع ویروسی جدید و تازه هشدار دهند.»

اما برای دهه‌های زیادی، رهبران غرب این مسئله را نادیده گرفته‌اند. «دیگر نمی‌توانیم آن را نادیده بگیریم. آنها و نیز هر کسی می‌داند که دیگر هرگز نمی‌توانیم به وضع موجود برگردیم.»

نوشته: مینگهویی

نظرات بیان شده در این مقاله، نظرات نویسنده است و لزوماً منعکس کننده نظرات اپک تایمز نیست.

مطالب دیگر:

پمپئو: زمان آن است که جهان آزاد در برابر تهدید چین کمونیست بایستد

تجارت کمونیست‌های چینی، با فروش موهای سر هزاران زن مسلمان در بند  

اینفوگرافیک آزار و شکنجه فالون گونگ در چین

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی