Asset 2

سند تأیید واکسن مدرنا توسط سازمان غذا و دارو از وب‌سایت این نهاد برداشته شد

مدرنا افرادی که واکسن‌های پیام‌رسان آر‌ان‌آ (ام‌آر‌ان‌آ) را تزریق کرده‌اند، با نرخ بالاتری از حد انتظار دچار نوعی التهاب عضله قلب می‌شوند
(Michael Ciaglo/Getty Images)

یکی از اسناد سازمان غذا و دارو که نشان می‌داد چرا این سازمان واکسن کووید۱۹ مدرنا را تأیید کرده است، یک‌شبه از وب‌سایت این نهاد حذف شد.

«خلاصه مبنای اقدام قانونی» می‌تواند جزئیات بیشتری درمورد تصمیمات تأیید این نهاد در اختیارمان قرار دهد. علاوه بر آن، به یک تحلیل منتشرنشده ارجاع می‌دهد که نشان می‌دهد تعداد التهابات قلبی پس از تزریق واکسن بالاتر از چیزی است که نهادهای آمریکایی یافته بودند.

پس از آن‌که اپک‌تایمز این سند را بررسی کرد و در این مورد، سؤالاتی از سخنگویان سازمان غذاودارو پرسید، این سند از سایت این نهاد حذف شد.

یکی از سخنگویان این نهاد سوم فوریه در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت‌: «از این موضوع آگاهیم و امیدواریم که سند در اسرع وقت بازنشر شود.»

این سخنگو در تماس تلفنی و در پاسخ به درخواست جزئیات بیشتر در مورد این موضوع گفت: «با مسئولین وب‌سایت تماس گرفتم. واقعاً اطلاعات بیشتری ندارم که در اختیارتان قرار دهم.»

اپک‌تایمز درخواست‌هایی را در راستای قانون آزادی اطلاعات ارسال کرد تا این سند و چند تحلیل منتشرنشده‌ای که به عنوان مرجع این سند استفاده شده بودند، منتشر شوند که شامل تحلیل‌های ثانویه سازمان غذاودارو هم می‌شوند.

باربارا لو فیشر، رئیس مرکز ملی اطلاعات واکسن که یک سازمان غیرانتفاعی در حمایت از رضایت آگاهانه است، در ایمیلی به اپک‌تایمز گفت: «مردم حق دارند شواهدی را ببینند که سازمان غذاودارو برای مجوز واکسن‌های جدید ام‌آر‌ان‌آ استفاده کرده‌ و آن‌ها را مؤثر و ایمن دانسته است.»

او نوشت: «عدم شفافیت فقط باعث بی‌اعتمادی به سازمان‌های دولتی می‌شود که وظیفه حفاظت از سلامت عمومی را بر عهده دارند. سازمان غذاودارو باید فوراً تمام اطلاعات مربوط به بروز التهاب عضله قلب و سایر عوارض جانبی جدی پس از تزریق واکسن‌های ام‌آر‌ان‌آ کووید۱۹ را منتشر کنند، فرقی نمی‌کند خود سازندگان [واکسن] این اطلاعات را اختیار این نهاد قرار داده‌اند یا این اطلاعات را از طریق تحلیل‌های داخلی داده‌هایی که مقامات فدرال جمع‌آوری کرده‌اند، به دست آورده است.»

سازمان غذاودارو با بررسی و تحلیل‌ ثانویه داده‌های چهار پایگاه داده مراکز مراقبت‌های بهداشتی و درمانی، تخمین زده است که از هر یک میلیون مرد ۱۸ تا ۲۵ ساله، ۱۴۸ مورد ابتلا به التهاب عضله قلب پس از تزریق واکسن مشاهده می‌شود.

این رقم بالاتر از سایر تخمین‌های دولت است. برای مثال بالاتر از تخمین مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها است که بر اساس گزارش‌های ارسالی به سیستم گزارش عوارض جانبی واکسن به دست آمده است. این تحلیل نشان می‌دهد به ازای هر یک میلیون مرد ۱۸ تا ۲۴ ساله که اولین دوز واکسن مدرنا را دریافت کرده‌اند، حدود ۱۰.۷ نفر و از بین هر یک میلیون نفری که دوز دوم را دریافت کرده‌اند، حدود ۵۶ نفر به التهاب قلبی مبتلا شده‌اند.

افرادی که واکسن‌های پیام‌رسان آر‌ان‌آ (ام‌آر‌ان‌آ) را تزریق کرده‌اند، با نرخ بالاتری از حد انتظار دچار نوعی التهاب عضله قلب می‌شوند که میوکاردیت نام دارد. این بیماری در میان افرادی که به ویروس حزب کمونیست چین مبتلا می‌شوند نیز مشاهده می‌شود. این ویروس منجر به بیماری کووید۱۹ می‌شود.

واکسن مدرنا، نوعی واکسن ام‌آر‌ان‌آ است که ابتدا باید در دو دوز و با فاصله ۱ ماه تزریق شود.

سازمان غذا و دارو واکسن مدرنا را در ۳۱ام ژانویه و بدون تشکیل هیئت مشاوره تخصصی واکسن تأیید کرد. این روند در این نهاد رو به افزایش است.

قرار بود روز چهارم فوریه کمیته مشاوره تخصصی واکسن مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها برگزار شود و داده‌های این واکسن را بررسی کنید.

براساس دستورکار این جلسه، قرار است محققان مرکز کنترل و پیشگری از بیماری‌ها در مورد داده‌های جدید التهاب قلب پس از واکسیناسیون بحث کند و با توجه به جدیدترین اطلاعات تحلیل‌شده، چارچوب فایده و خطر این واکسن را مورد بررسی قرار دهند و پس از آن، یکی از دانشمندان مدرنا داده‌های ایمنی و اثربخشی واکسن این شرکت را ارائه دهد.

در دسامبر ۲۰۲۱، محققان بریتانیا دریافتند مردان زیر ۴۰ سال و زنان زیر ۴۰ سال بیشتر احتمال دارد که در اثر تزریق دوز دوم مدرنا به التهاب قلبی مبتلا شوند تا خود کووید۱۹.

مطالب دیگر:

سناتورهای دموکرات از تغییراتی در قانون انتخابات رونمایی کردند

ترامپ در مصاحبه اختصاصی‌اش با  اپک تایمز: «درباره تحقیقات دورهام چیزهای زیادی در راه است.»

مصاحبه اختصاصی اپک تایمز با دونالد ترامپ

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی