logo_eet

مدیتیشن باعث آرامش می‌گردد، حتی اگر حضور ذهن نداشته باشید

مدیتیشن باعث آرامش می‌گردد، حتی اگر حضور ذهن نداشته باشید
مدیتیشن باعث آرامش می‌گردد، حتی اگر حضور ذهن نداشته باشید
(Faluninfo.net)
(Faluninfo.net)

حتی اگر فردی هستید که همیشه حضور ذهن ندارید و خیلی مواقع حواستان پرت است، هنوز هم وقتی مدیتیشن کنید به طور طبیعی مزایای کنترل احساس حاصل از مراقبه را کسب می‌کنید.

محققان در مطالعه‌‌‏ای تصاویر دلخراشی را به افرادی که برای اولین بار مدیتیشن کردند نشان داده و فعالیت‌های مغزی آنان را ثبت کردند. افرادی که تمرکز حواس نداشتند، قادرند به همان اندازه نسبت به کسانی که افکار آنها در حالت طبیعی بود، افکار منفی خود را کنترل کنند.

«یانلی لین»، دانشجوی کارشناسی ارشد دانشگاه ایالتی میشیگان و محقق ارشد این مطالعه گفت: «یافته‌های ما نشان می‌دهد که مدیتیشن نه تنها باعث بهبود سلامت احساسی می‌گردد، بلکه افرادی که به طور طبیعی حضور ذهن ندارند نیزاز این مزایا بهره‌مند می‌شوند.»

در سراسر جهان حضور ذهن، آگاهی به لحظه‌‌‏لحظه افکار، احساسات روحی و فیزیکی به عنوان راهی برای ارتقای سطح سلامت و شادمانی شناخته شده است. اما افرادی به طور طبیعی قادر به داشتن این حالت نیستد چه؟  آیا قادرند با تلاش به تمرکز حواس برسند؟ یا می‌توانند از طریق مدیتیشن به سادگی به این حالت دست‌یابند؟

محققان برای تحقیق در این زمینه، بررسی علمی معتبری بر روی ۶۸ شرکت کننده انجام دادند. در این مطالعه شرکت کنندگان به صورت تصادفی قبل از اینکه تصاویر منفی (مانند تصویر جسدی خونین) به آنها نشان داده شود، ابتدا ۱۸ دقیقه به موسیقی مدیتیشن یا به معرفی یادگیری زبان جدیدی گوش کردند. در طول این مدت فعالیت مغزی آن‌ها ثبت می‌گردید.

شرکت کنندگانی که مدیتیشن انجام دادند، فعالیت مغزی آن‌ها سطح حضور ذهنی متفاوتی شبیه افرادی که دارای سطح بالایی از حضور ذهن هستند را نشان داد. به عبارت دیگر پس از مشاهده تصاویر مغز آنها احساسات منفی را کنترل می‌کند.

علاوه بر این از برخی شرکت کنندگان خواسته شده بود که آگاهانه به تصاوبر دلخراش نگاه کنند، در حالی‌که به گروهی دیگر گفته شد که فقط تصاویر را نگاه کنند. جالب توجه است که گروه دوم هیچ توانایی برای حفظ احساسات منفی نداشتند.

به گفته «جیسون موزر»، استادیار روانشناسی بالینی و نویسنده این مطالعه، نتایج نشان می‌دهد افرادی که مراقبه کننده نیستند، با انجام مدیتیشن قادرند مزایای بیشتری از حضور ذهن در زمانی که سعی در کنترل احساس خود دارند،  بدست ‌آورند.

وی گفت: «اگر به طور طبیعی دارای ذهنی آگاه هستید، و به اطراف خود آگاهی دارید، خوب است. شما به سرعت به احساسات خود مسلط می‌‌‏شوید. ولی اگر به طور طبیعی حضور ذهن ندارید، مراقبه می‌تواند باعث شود تمرکز حواس بیشتری به دست آورید. اما افرادی که حضور ذهن ندارند و هرگز مدیتیشن نکرده‌اند، اگر بخواهند خود را مجبور کنند که حضور ذهن داشته باشند، امکان پذیر نخواهد بود، مگر اینکه به مدت ۲۰ دقیقه مدیتیشن کنند.»

این مقاله ابتدا توسط دانشگاه ایالتی میشیگان و سپس در سایتFuturity.org منتشر گردید.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *