Search
Asset 2

مدیتیشن به کاهش وزن کمک می‌‏کند

مدیتیشن به کاهش وزن کمک می‌‏کند
مدیتیشن به کاهش وزن کمک می‌‏کند
(Jeff Nenarella/Epoch Times)
(Jeff Nenarella/Epoch Times)

اکثر رژیم‌‏های غذایی با تمرکز بر استفاده ازغذاهای سالم و ورزش است و اغلب به ندرت مدیریت احساسات بخشی از رژیم محسوب می‌‏شود. اما تحقیقات نشان می‌‏دهد که توجه به تنفس و تمرکز داشتن و اجتناب از خوردن هنگامی که در بحران عاطفی به سر می‌‏برید، می‌‏تواند به حفظ ثبات وزن بدنتان کمک کند.

دراینجا نگاهی به برخی از مطالعات علمی اخیر می‌‏اندازیم که چگونه مدیتیشن به کاهش و ثبات وزن بدنتان کمک می‌‏کند.

توجه آگاهانه برای پیشگیری و درمان چاقی در دوران کودکی

محققان دانشکده پزشکی وندربیل، به تازگی دریافتند که مدیتیشن به دلیل افزایش تمرکز حواس به پیشگیری و درمان چاقی در کودکان کمک می‌‏کند. مراقبه موجب کاهش تحریک بخشی از مغز می‌‏شود که با انجام کار از روی هوس مرتبط است.

مدیتیشن خطر ابتلا به چاقی را نصف می‌‏کند

یک مطالعه در دسامبر ۲۰۱۵ نشان داد که مدیتیشن به طور منظم می‎تواند خطر ابتلا به چاقی را تا ۵۰ درصد کاهش دهد. تمرین حداقل یک فعالیت که بر ذهن و بدن تمرکز دارد به کاهش خطر ابتلا به اضافه وزن کمک می‌‏کند. این افراد در مقایسه با افرادی که هرگز چنین تمریناتی نکرده‌‏اند، وزن کمتری دارند.

سلامت روانی، کلید کاهش وزن

یک پژوهش با آزمایش بر روی هزار شرکت کننده در دسامبر ۲۰۱۵ نشان داد که کاهش وزن موفق، وابسته به مدیریت احساسات و سلامت روانی است. بااین حال، ۹۰ درصد از افراد مورد بررسی هنوز پرداختن به مسائل عاطفی را جزئی اساسی در کاهش وزن نمی‌‏دانستند، به همین دلیل در پایان رژیم غذایی دوباره به وزن سابق خود برمی‌‏گشتند.

اسرار لاغر شدن

محققان آمریکایی از دانشگاه کرنل بررسی کردند که چرا برخی از افراد می‌‏توانند در تمام زندگی خود بدون استفاده از رژیم غذایی و صرف تلاش زیاد لاغر بمانند. این مطالعه که در فوریه ۲۰۱۶ منتشرشد، نشان داد که معیار کلیدی این افراد در تواناییشان به گوش دادن راهنمایی‌‏های بدن (ندای درون) است. آن‌‏ها در حالی که ازغذا لذت می‌‏برند و هنگام غذاخوردن احساس گناه ندارند، لاغر می‌‏مانند.

تمرکز بر کاهش وزن

مطالعات دیگری نشان می‌‏دهد که افرادی که توجه بیشتری به افکار و احساسات خود دارند و می‌‏توانند آن را مدیریت کنند، اضافه وزن کمتری دارند. گروهی از محققان دانشگاه براوننیز کشف کردند که مشغول بودن ذهن و حضور نداشتن در لحظه حال می‌‏تواند اثرمنفی بر روی بدن، به ویژه در سطوح چربی شکم داشته باشد. درمیان ۳۹۴ نفر از افراد مورد مطالعه، کسانی که با سطح پایین تمرکز حواس بودند، ۳۴ درصد بیشتر از کسانی که در حال حاضر آگاه‌‏تربودند، به چاقی مبتلا بودند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی