logo_eet

مدیتیشن می‌‌‏تواند مغز را در مدت ۸ هفته بازسازی کند

مدیتیشن می‌‌‏تواند مغز را در مدت ۸ هفته بازسازی کند
مدیتیشن می‌‌‏تواند مغز را در مدت ۸ هفته بازسازی کند
مدیتیشن درمان مغز
(The Epoch Times)

اپک تایمز در بخش ماورای دانش، در جستجوی تحقیقات و گزارش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‏هایی است که به تصورات ما بال و پر دهد و راه را برای مسائل امکان‌پذیر جدید باز کند. در بخش نظرات، لطفاً افکار و عقاید خودتان را درباره این موضوعات بحث‌برانگیز با ما به اشتراک بگذارید.

تصویربرداری عصبی از مغز نشان می‌‌‏دهد که مدیتیشن با تغییرات مغز در بخش حافظه و احساساتی چون همدلی و استرس در ارتباط است.

برای این مطالعه، محققان از بیمارستان عمومی ماساچوست، دانشگاه ماساچوست و دانشگاه گیسن آلمان، ۱۶ شرکت کننده انتخاب کردند تا در دوره‌‌‏های MBSR یا «کاهش استرس به کمک مدیتیشن با ذهنی آگاه» ثبت نام کنند.

فالون دافا مدیتیشنی آرامش بخش

MBSR، شامل هشت جلسه هفتگی و آموزش یک روز کامل برای یادگیری تمریناتی است که باعث افزایش تمرکز حواس می‌‌‏گردد. همچنین شامل اسکن ذهنی بدن، یوگای فکر و مدیتیشن نشسته و تمرکز ذهن برای کاهش استرس است.

عکس (MR) تصاویر تشریحی مغز این افراد قبل و بعد از برنامه گرفته شد و تغییرات با یک گروهی دیگر متشکل از ۱۷ غیر مراقبه کننده مقایسه گردید.

در طول هشت هفته، غلظت ماده خاکستری شرکت کنندگان دوره MBSR در مناطقی از مغزشان که در ارتباط با یادگیری و حافظه، احساسات، پردازش و دیگاه بود، تغییر کرد.

دکتر «سارا لازار» در یک مصاحبه مطبوعاتی گفت که مطالعه نشان می‌‌‏دهد تغییرات در ساختار مغز با پیشرفت شرکت‌‌‏کنندگان و «حس آرامش» همراه بوده است.

«بریتا هولزل»، پزشک دانشگاه گیسن در این باره گفت: «دیدن انعطاف پذیری مغز به دلیل تمرین مدیتیشن جالب است. بنابراین ما می‌‌‏توانیم نقش فعالی در تغییر مغز و بالا بردن رفاه و کیفیت زندگی ایجاد کنیم. مطالعات دیگر در جوامع مختلف روی بیماران نشان داده است که مدیتیشن می‌‌‏تواند به پیشرفت‌‌‏های قابل توجهی با انواع علائم بیانجامد و ما در حال حاضر درحال بررسی مکانیسم‌‌‏های زیر بنایی در مغز هستیم که این تغییر را آسان می‌‌‏کند.»

دکتر «آمیشی جها»، عصب شناس در دانشگاه میامی، گفت که این یافته می‌‌‏تواند به تحقیقات آینده برای استفاده از مدیتیشن و روش MBSR در درمان شرایطی مانند اختلال استرس پس از سانحه کمک کند.

تفاوت بین تمرکز ذهن و مدیتیشن چیست؟

چرا باید مدیتیشن را به بچه ها آموزش دهیم ؟ (همراه با آموزش یک تکنیک ساده آرامش بخشی)

چهار فایده فوق‌‌‌‏العاده مدیتیشن برای سلامت

اخبار مرتبط