مدیتیشن لحظه‌ای وقت بگذارید و ذهن خود را پاک کنید. افکار پر از تردید و وسواس‌گونه را کنار بگذارید و فقط سکوت کنید. مدیتیشن یک ایده ساده

با فالون گونگ، یکی از محبوب‌ترین تمرین‌های مدیتیشن در جهان آشنا شوید

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۱/۱۸

نویسنده: اپک تایمز

تاریخ انتشار: ۱۴۰۱/۰۱/۱۸

نویسنده: اپک تایمز

اشتراک‌گذاری مطلب:

لحظه‌ای وقت بگذارید و ذهن خود را پاک کنید. افکار پر از تردید و وسواس‌گونه را کنار بگذارید و فقط سکوت کنید. مدیتیشن یک ایده ساده است، اما در عین حال در عمل چالش‌‌‌‏برانگیز است.

 در جهانی پر از گیجی و توهم، ایجاد توانایی حفظ یک ذهن روشن برای زمانی طولانی نیاز به تلاشی سخت و خاص دارد. اما کسانی که این شیوه رمزآلود را تمرین می‌کنند، می‌‌‌‏گویند ارزش تلاش را دارد.

در ادوار گذشته رسیدن به روشن‌بینی هدف انجام مدیتیشن بوده است، اما امروزه مدیتیشن اغلب به عنوان راهی برای رسیدن به آرامش، کاهش استرس و بهبود تمرکز ذهنی، و بدون مصرف دارو ترویج می‌شود. تعدادی از مطالعات مزایای سلامتی مدیتیشن را تایید می‌کنند و برخی از پزشکان آن را توصیه می‌کنند.

اما انگیزه و قلمرو مدیتیشن بسیار فراتر از محدوده علم مدرن است. نیکول فاین، نماینده فروش یک شرکت در شهر نیویورک، مدیتیشن را پر کننده خلاء عمیقی در روح خود می‌داند که پیش از آن هرگز نتوانسته بود آن را بر‌‌‌‏طرف کند.

فاین می‌گوید «من در یک چرخۀ تکراری و ظاهراً بی پایان بودم که با وجود هر کاری که انجام می‌دادم باز هم احساس کاستی می‌کردم … یک زندگی زیبا و پر از ماجراهای سرگرم کننده داشتم، روابط دوستانه خاصی داشتم، و همیشه در حال سفر به مکان‌های جدید، و ملاقات با افراد جدید و امتحان کردن چیزهای مختلف بودم. اما اینها دروناً برایم کافی نبود. من همیشه بیشتر می‌خواستم.»

فاین می‌گوید که به جای اینکه احساس آرامش کند، جست‌وجوی مداوم، احساس تهی شدن را در او ایجاد کرد. در نهایت وقتی همه‌گیری کووید۱۹ شیوع پیدا کرد، فاین مجبور شد روال زندگی خود را تغییر دهد. در حالت تعطیلی، تمام فعالیت و دلمشغولی‌هایی که او به آنها عادت کرده بود دیگر در دسترس نبودند.  در نتیجه، دیگر نمی‌توانست از احساسات دردناکی که قبلاً به طرق مختلف آنها را پنهان کرده بود، خلاصی یابد.

فاین نمی‌دانست از کجا باید شروع کند، اما یک روز یا چند روز بعد مسیر را پیدا کرد. فاین در گفتگوی تلفنی با یکی از همکارانش، از شکاف عاطفی و روحی خود در دوران قرنطینه و جستجوی برای یافتن راهی چیزی برای مقابله با آن گفت.

همکار او به فاین توصیه کرد که یک تمرین مدیتیشن به نام فالون گونگ را امتحان کند. فاین آموزش این تمرین را در اینترنت پیدا کرد و آن را امتحان کرد و به زودی احساس بهتری پیدا کرد.

فاین گفت «من یک گردش انرژی را در تمام بازوهایم احساس کردم، و برای اولین بار در این مدت طولانی، حس بی‌نظیر آرامش و امنیت به من دست داد. من چیزی در مورد این تمرین نمی‌دانستم، اما در قلبم می دانستم که این چیزی است که مرا از تاریکی ذهنم که آن را تجربه می کردم بیرون می‌آورد.»

ریشه در چین

فالون گونگ، که به عنوان فالون دافا نیز شناخته می‌شود، یک تمرین مدیتیشن است که در بودیسم ریشه دارد. این روش علاوه بر مدیتیشن کلاسیک نشسته، چهار تمرین ایستاده آرام و مراقبه‌ای نیز دارد. یادگیری این تمرینات ساده است، اما کسانی که آنها را تمرین می کنند می‌گویند که آرامش عمیقی را برای آنها به ارمغان می‌آورد.

فاین می‌گوید «بعضی اوقات پس از مدیتیشن، گذر انرژی آرامش‌بخش را در سراسر بدن و ذهنم احساس می‌کنم، و این انرژی توام با مهربانی و آرامش است.»

امروزه فالون گونگ در بیش از ۸۰ کشور جهان تمرین می‌شود، اما مبدأ آن کشور چین است، مکانی با پیشینه طولانی مدیتیشن و تمرین‌های آرام که به نام چی‌گونگ (تمرین انرژی) شناخته می‌شود.

مردم چین صدها سال است که انواع مختلف چی گونگ را در اماکن عمومی در گروه‌‌‌‏های بزرگ و یا در خانه تمرین می‌کنند. تای چی شاید شناخته شده‌ترین نوع آنها باشد. فالون گونگ تا اوایل دهه ۱۹۹۰ تقریبا ناشناخته بود، اما گفته می‌شود که از زمان‌های قدیم وجود داشته است. به گفته آقای لی هنگجی، بنیانگذار فالون گونگ، قبل از اینکه این روش را به عموم مردم در چین معرفی کند، این تمرین از نوعی بود که از استاد به شاگرد بصورت فرد به فرد منتقل می‌شد.

لی هنگجی، برای چند سال در تعداد معدودی از شهرهای چین درباره فالون گونگ سخنرانی کرد و علاقه به این تمرین بیشتر به صورت شفاهی گسترش یافت.

فالون گونگ خیلی سریع محبوب شد و تا سال ۱۹۹۹، به بزرگ‌ترین و جامع‌ترین تمرین چی‌گونگ در چین تبدیل شد. رژیم چین در آن زمان تخمین زد که ۷۰ میلیون نفر از جمله برخی از اعضای عالی‌رتبه حکومت چین، فالون گونگ را تمرین می‌کردند. دلیل جذابیت آن واضح بود: حضور در کلاس‌ها برای همه آسان و رایگان بود و تجربیات مثبت تمرین این روش، علاقه مردم را افزایش داد. بسیاری از آنها بهبودهای قابل توجهی را در سلامتی جسمی و وضعیت ذهنی خود از تمرین فالون گونگ گزارش کردند.

جین پانگ یادگیری فالون گونگ را در ۲۵ سال پیش در چین به یاد می‌آورد. امروز، او مدیر مدرسه ۴۵ ساله‌‌‌‏ای است که در تورنتو زندگی می‌‌‌‏کند. در آن زمان، او در یکی از دانشگاه‌های چین تحصیل می‌کرد، جایی که در اوقات فراغت خود با گروهی از هم‌دانشجویانش چی‌گونگ تمرین می‌کرد. وقتی یکی از دوستان چی‌گونگ او در سال ۱۹۹۶ او را با فالون گونگ آشنا کرد، پانگ می‌دانست که چیزی که به دست آورده خیلی خاص است.

پانگ گفت «من چی‌گونگ تمرین می‌کردم، اما آن چیزی شبیه فالون دافا نبود. فالون‌‌‌‏دافا بلافاصله آرامش درونی زیادی به من داد.»

بزرگ‌‌‌‏ترین تغییری که پانگ برای اولین بار بعد از تمرین متوجه شد این بود که او را آرام کرد. او یک دانش‌‌‌‏آموز بسیار سختکوش بود، اما استرس زیادی داشت و پر از اضطراب بود. مدیتیشن فالون گونگ به او کمک کرد تا اضطراب خود را کنترل کند.

او گفت مدیتیشن از نظر جسمی به من کمک می‌کند. من کنترل بیشتری بر بدن فیزیکی خود دارم. می توانم خودم را آرام کنم. نگران نتایج کار‌‌‌‏ها نیستم. فکر می کنم این یک تغییر بزرگ برای من است.

در ابتدا، رژیم چین از نتایج سودمندی که افرادی مانند پانگ با تمرین فالون گونگ تجربه کردند راضی بود. برخی از مقامات حتی خاطرنشان کردند که چگونه می‌توان از این طریق در هزینه‌های مراقبت‌های بهداشتی صرفه جویی کرد. یکی از مقامات کمیسیون ملی ورزش چین به نشریه «یواس‌‌‌‏نیوز اند ورد» گفت که گسترش فالون گونگ می‌تواند سالانه ۱۰۰۰ یوان در هزینه‌های پزشکی برای هر فرد صرفه‌جویی کند، و این مزایا می‌تواند افزایش یابد.

این مقام گفت اگر ۱۰۰ میلیون نفر آن را تمرین کنند، ۱۰۰ میلیارد یوان در سال در هزینه‌‌‌‏های پزشکی صرفه جویی می‌شود.

اما در سال ۱۹۹۹، حزب کمونیست چین رویه خود را تغییر داد. مقامات ارشد رژیم چین ناگهان نگران شدند که فالون گونگ بیش از حد محبوب شده است و از حضور چنین بخش بزرگی از جمعیت که در فعالیتی خارج از کنترل کمونیستی درگیر هستند ترسیدند. شاید جدی‌تر از همه، فالون گونگ عمیقاً در فرهنگ سنتی چین ریشه داشت، چیزی که حزب کمونیست چین از زمان تأسیس رژیم در سال ۱۹۴۹ برای نابود کردن آن تلاش کرده بود. سوسیالیسم و ​​بی‌خدایی عملاً به دین دولتی تبدیل شده بود.

دستور سوزاندن کتاب‌های فالون گونگ داده شد، تمرین‌ها ممنوع شد، و یک کمپین تبلیغاتی بزرگ برای شیطانی جلوه دادن این عمل تقریباً توسط همه رسانه‌های کشور انجام شد. رسانه‌هایی که همگی تحت کنترل شدید دولتی فعالیت می‌کنند.

هزاران تمرین‌کننده فالون گونگ به پایتخت چین رفتند تا در خصوص تصمیم نادرست حزب کمونیست چین درخواست تجدیدنظر کنند. در سال ۱۹۹۹، پانگ راهی پکن شد تا مقامات را متقاعد کند که فالون گونگ خوب است، و بگوید تهدیدی سیاسی یا هیچ نوع تهدیدی برای رژیم نیست. مانند بسیاری دیگر از تمرین‌کنندگان در چین در آن زمان، پانگ فکر می‌کرد که اگر افراد صاحب قدرت بتوانند تجربه مثبت او را بشنوند، نظر آنها تغییر خواهد کرد.

پانگ گفت ما می‌‌‌‏خواستیم آنها بدانند که نباید هیچ نگرانی وجود داشته باشد. فکر می‌کردم اگر به آنجا بروم و ماجرایم را به اشتراک بگذارم، به آنها کمک می‌کند تا بفهمند فالون گونگ چیست.

با این حال، به نظر می‌رسید که این نوع درخواست‌ها تنها عزم رژیم را برای حمله به فالون‌گونگ تشدید می‌کرد. پانگ و سایر تمرین‌کنندگان پس از ورود به پکن برای درخواست تجدیدنظر، خود را در زندان یافتند. پانگ می‌گوید که آنها را در خیابان ربودند، سوار اتوبوس کردند و برای چند روز به چندین مرکز بازداشت منتقل کردند. او که نمی دانست کجاست در آن مکان شکنجه شد، گرسنگی کشید و از دسترسی به دستشویی محروم شد.

پانگ گفت: «من خیلی ترسیده بودم. می‌خواستم با اعضای خانواده‌ام خداحافظی کنم. احساس می‌‌‌‏کردم هر لحظه ممکن است بمیرم و اگر مرا بکشند، خانواده‌ام هرگز نمی‌دانند چگونه مرده‌ام.»

پانگ پس از حبس در پنج یا شش مرکز بازداشت مختلف، سرانجام به اردوگاه کار اجباری برده شد و دو سال را در آنجا گذراند. این کار برای شکستن اراده و زندانیانی مانند پانگ، و مجبور کردن آنها به رها کردن فالون گونگ انجام می‌شد. اما این کار، فقط ایمان و اراده او را عمیق‌تر کرد.

«حتی اگر فقط یک یا دو دقیقه برای خودم وقت بگذارم، چشمانم را می‌بندم و مدیتیشن را انجام می‌دهم. من سعی کردم آرامش درونی‌‌‌‏ام را به دست بیاورم.» پانگ گفت «وضعیت بدن فیزیکی من بر اثر شکنجه رو به وخامت بود، اما از نظر روحی از هم نپاشیدم. مدیتیشن در چنین شرایط سختی به من کمک زیادی کرد.»

سلامتی بهتر، چشم انداز روشن‌تر

فالون گونگ عناصر مشابهی با بودیسم و ​​تائوئیسم دارد، اما ویژگی‌های منحصر به فردی نیز دارد. فالون گونگ علاوه بر ارائه روش‌هایی برای پاکسازی ذهن و حرکت انرژی در بدن، به تمرین کنندگان نیز می‌آموزد که شخصیت خود را ارتقا دهند. این به این معنی است که تمام تلاش خود را به کار می‌برند تا در هر موقعیتی از زندگی، انسان خوبی باشند. سه اصل راهنمای فالون گونگ عبارتند از حقیقت، نیکخواهی، و بردباری.

کسانی که بر اساس این اصول زندگی می‌کنند می‌گویند که قدرت غلبه بر هر چیزی را دارند. پانگ می‌گوید که حتی امروز هم احساس محافظت عمیقی دارد.

«هر اتفاقی در زندگی شما بیفتد، قلب شما را تحت تاثیر قرار نمی‌‌‌‏دهد. حتی در یک موقعیت شدید، شما احساس آرامش می‌کنید زیرا احساس محافظت می‌کنید. من به دلیل تمرین مدیتیشن فالون گونگ توانسته‌ام از بسیاری از موقعیت‌های دشوار عبور کنم. من از روز اول از آن منفعت بردم.»

فالون‌گونگ از چین می‌آید، اما افرادی که امروز آن را تمرین می کنند در سراسر جهان هستند یکی از آنها تابیتا اسمایل ۴۵ ساله است. در سال ۲۰۱۴، اسمایل مادر دو نوجوان بود و زمانی که تصمیم گرفت تمرین مدیتیشنی را شروع کند، در یک شغل شرکتی کار می‌کرد.

اسمایل که به شیوه‌های دیگر مدیتیشن که در شرق آسیا تمرین می‌شد آشنایی داشت، فالون گونگ را در اتاقی بالای یک فروشگاه در پورتلند، اورگان در آمریکا کشف کرد، جایی که با یک گروه محلی کوچک ملاقات کرد تا تمرینات را یاد بگیرد. او می گوید که این یک فضای معمولی بود که در آن احساس راحتی می‌کرد. اما فوراً مزایای عمیقی را دید.

اولین باری که تمرینات فالون دافا را در گروه انجام دادم، می‌توانستم گرما و ارتعاشات ملایم را در سراسر بدنم احساس کنم. احساس بسیار سبک و شگفت انگیزی می‌‌‌‏کردم و می‌‌‌‏دانستم که تمرینی واقعی پیدا کرده‌ام. او گفت «برای هفته‌ها پس از تمرین، نوعی لرزش چرخشی را در سراسر بدنم احساس می‌کردم.»

در عرض چند ماه، کمردرد مزمن اسمایل ناپدید شد و یک مشکل پوستی مداوم که سال‌ها او را آزار می‌داد بالاخره از بین رفت. او گفت «من همچنین افزایش انرژی را احساس کردم.»

اگر با فرهنگ چینی ناآشنا هستید، فلسفه فالون گونگ ممکن است در ابتدا ناآشنا به نظر برسد. صحبت‌های عرفانی در مورد کانال‌های انرژی، قدرت سکوت درونی، و جمع کردن تقوا به عنوان یک ماده فیزیکی واقعی، همه بخشی از فرهنگ سنتی آسیا هستند. اما غربی‌های علاقه‌مند نیز می‌توانند با این ایده‌ها ارتباط پیدا کنند.

کسانی که فالون گونگ را در آغوش می‌گیرند، اغلب در مورد یافتن آن در نقطه‌ای مهم در زندگی خود صحبت می‌کنند. جوزف جیگلیوتی، پزشک ۲۹ ساله کایروپرکتیک، اولین بار تقریباً هفت سال پیش زمانی که در کالج کایروپرکتیک بود با فالون گونگ آشنا شد.

«زمانی بود که می‌دانستم که باید به طور جدی روی شخصیتم کار کنم. من به دنبال نظم و انضباط معنوی معتبری بودم که بتواند به من کمک کند تا به بلوغ و شخصیت بهتری برسم … وقتی یکی از دوستانم در مورد این تمرین به من گفت، بلافاصله فهمیدم که این روش منحصر به فرد، معتبر و بسیار قدرتمند است.»

جیگلیوتی قبلاً با اضطراب و افسردگی دست و پنجه نرم کرده بود، اما او می‌گوید از طریق فالون گونگ، این مسائل به سادگی از بین رفتند.

او گفت من هرگز نمی‌توانستم تصور کنم که تغییراتی که در من رخ می‌دهد. فالون دافا اثری دائمی بر شخصیت من گذاشته است و همه روابط من را متحول کرده است.

جیگلیوتی می گوید مدیتیشن به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی او تبدیل شده است. به او آموخته است که ابتدا به دیگران فکر کند و هر زمان که با هر مصیبت سختی روبرو می‌‌‌‏شود به درون خود نگاه کند.

جیگلیوتی گفت «از بسیاری جهات، این تمرین زندگی من را نجات داد. من بدون فالون دافا، چیزی که هستم نمی‌شوم. خیلی خوب است که بتوانم بنشینم و ذهنم را آرام کنم … مدیتیشن مانند یک دوش برای ذهن و بدن من است. واقعا می‌تواند خوشایند باشد. همچنین گاهی اوقات می‌تواند چالش‌برانگیز باشد و به من کمک می‌کند خودم را آرام کنم.»

کشفی ارزشمند

بسیاری از تمرین‌کنندگان فالون گونگ می‌گویند که در جستجوی روشی معنوی، این تمرین را ارزشمند یافتند؛ اما گاهی اوقات تمرین آنها را پیدا می‌کند.

این اتفاقی است که برای یک معلم موسیقی و عکاس ۶۳ ساله به نام سیل لبار افتاد. در سال ۲۰۰۴، لبار در حال تحقیق درباره سبک تای چی به نام «وو» بود، اما بنا به دلایلی، نتایج جستجوی او همچنان او را به سمت فالون گونگ سوق داد.

او می‌گوید هر بار که جستجو می کردم، گوگل فقط صفحات فالون دافا را به من نشان می‌‌‌‏داد. قبلاً در مورد آن شنیده بودم، اما این چیزی نبود که در آن زمان به دنبال آن بودم. برای بار دوم امتحان کردم و همین اتفاق افتاد. لبار گفت سومین بار هم نتایج یکسان بود.

در ابتدا او عصبانی شد، اما تصمیم گرفت ببیند فالون دافا درباره چیست. او کتاب اصلی این روش یعنی «جوان فالون» را به صورت آنلاین پیدا کرد. پس از خواندن فقط چند صفحه، شیفته آن شد.

«قبل از اینکه بفهمم، در فصل سوم بودم. نمی‌توانستم آن را نخوانم. وقتی به رختخواب رفتم، ناگهان به ذهنم خطور کرد که زمانی که من به دنبال تای‌چی به سبک وو بودم، پیدا کردن این نتایج تصادفی نبود. یک نفر مرا به آنجا راهنمایی می‌کرد. وقتی فهمیدم چه اتفاقی افتاده لبخند زدم. دافا همان چیزی است که من در تمام عمر به دنبالش بودم.

با گذشت زمان، لبار مزایای بسیاری را از انجام تمرین فالون گونگ تجربه کرد. سلامتیش رو به بهبود بود. او نگرش مثبت‌تری پیدا کرد و راحت‌‌‌‏تر از پس همه چالش‌های کوچک زندگی برآمد.

او گفت «به نظر می‌رسید که همه چیز در زندگی روزمره من مسیری ناشناخته به سمت بهتر شدن دارد. این مدیتیشن و آموزش‌های آن، من را در یک آرامش درونی قرار داده است که قبلاً آن را احساس نکرده بودم، حتی با سایر سیستم‌های تزکیه. همچنین روابط با خانواده نزدیک و بزرگ من نیز در حال بهبود است.»

«از سایر سیستم‌های مدیتیشن که در گذشته امتحان کرده بود، بهره‌های زیادی برده بودم؛ اما با آنچه از فالون گونگ به دست آوردم، قابل مقایسه نیستند. من نمی‌‌‌‏توانم زندگی را بدون آن تصور کنم.»

مطالب دیگر:

فالون دافا، مدیتیشنی که بیش از صد میلیون نفر آن را تمرین می‌کنند

فالون دافا، تمرینی معجزه‌‏آسا برای سلامتی جسم و ذهن

طرح لایحه‌ای در آمریکا با هدف پایان شکنجه پیروان فالون گونگ به‌دست رژیم چین