Asset 2

مدیرعامل پارلر: آماده اقدامات قانونی در مقابل مسدودسازی‌ها هستیم

مدیرعامل و بنیانگذار پیام‌رسان پارلر گفت که شرکت او پس از آنکه چندین شرکت بزرگ فناوری، این رسانه‌ اجتماعی را از خدمات‌دهی خود منع کردند، «
جان متز، مدیرعامل پارلر، در حال گفتگو با یکی از برنامه‌های اپک‌تایمز (Screenshot/The Epoch Times)

مدیرعامل و بنیانگذار پیام‌رسان پارلر گفت که شرکت او پس از آنکه چندین شرکت بزرگ فناوری، این رسانه‌ اجتماعی را از خدمات‌دهی خود منع کردند، «آماده انجام اقدامات قانونی کامل است».

جان ماتز، در ایمیل خود به اپک‌تایمز گفت که او معتقد است اپل، گوگل و آمازون بدجنسانه عمل کرده‌اند و اکنون تیم وی در حال بررسی اقدامات قانونی است.

ماتز در پاسخ به اتهاماتی که متوجه پارلر شده است از جمله «تحریک به خشونت و فعالیت غیرقانونی»، گفت که این شرکت‌ها از حوادث اخیر علیه پارلر سوءاستفاده می‌کنند، حتی اگر هیچ مدرکی برای هماهنگی وقایع اخیر توسط پارلر وجود نداشته باشد.

ماتز گفت «پارلر هیچ امکانی به سبک گروه‌ ندارد و فیس بوک ابزار شماره یک برای این نوع هماهنگی‌ها و جلسات بوده است.»

اقدامات هدفمند این شرکت‌ها علیه پارلر پس از ناآرامی‌های داخلی و اقدامات خشونت آمیز روز چهارشنبه در پایتخت ایالات متحده رخ داد. گروهی از آشوبگران و اقلیتی از معترضین که پرچم‌های آمریکا و ترامپ را به اهتزاز درآورده بودند به طور غیرقانونی به ساختمان کاپیتول حمله کردند، در حالی که همزمان نمایندگان مجلس در جلسه مشترک کنگره در حال بررسی نتایج آرا بودند، و در نتیجه این ناآرامی‌ها پنج کشته، و ده‌ها زخمی به جا گذاشته شد.

در پاسخ به تعدی به کاپیتول، تعدادی از شرکت‌های فناوری از جمله توئیتر، اقدام به مسدودسازی حساب‌های کاربری دونالد ترامپ به دلیل آنچه «سیاست تجلیل از خشونت» نام گرفته، کردند. ترامپ پس از حضور معترضین در ساختمان کنگره، در پیامی خواستار حفظ صلح و آرامش، و پرهیز از خشونت و بازگشت مردم به خانه‌هایشان شد.

پارلر، که تعداد زیادی از کاربران کلاسیک لیبرال و متمایل به محافظه کار را به خود جلب کرده است، به نظر می‌رسد به دلیل فقدان سیستمی برای «اجرای تعدیل قوی برای محتوای بد» هدف قرار گرفته است.

اپل روز شنبه در بیانیه‌ای به رسانه‌ها گفت که آنها معتقدند پارلر اقدامات کافی برای مقابله با گسترش تهدیدهای خشونت و فعالیت‌های غیرقانونی را انجام نداده است.

در بیانیه آمده است «ما حضور پارلر را در اپ استور به حالت تعلیق درآورده‌ایم تا آنها این مسائل را برطرف کنند.»

اپل به سوالات اپک‌تایمز در مورد ممنوعیت پاسخ نداد.

به همین ترتیب، آمازون به پارلر گفت که آنها سرورهای پارلر را نیمه شب یکشنبه ۱۰ ژانویه خاموش می‌کنند، و دلیل آن را رویکرد سست این پلتفرم نسبت به محتوای خشونت‌آمیز ارسال شده توسط کاربران آن دانسته است. پارلر با این ادعا مخالفت است.

آمازون نیز تاکنون به سوالات اپک‌تایمز در مورد تعلیق پاسخی نداد.

ماتز گفت معتقد است که این شرکت‌ها استانداردهای دوگانه و متناقض دارند. در همان روزی که توئیتر اجازه داد «مایک پنس را اعدام کنید»، ترند شود، حضور پارلر در گوگل منع شد. استاندارد دوگانه واضح است.

تعلیق پارلر پس از آن مطرح شد که روز شنبه این پیام‌رسان، پس از مسدود شدن حساب کاربری ترامپ در توئیتر، به رتبه یک در فروشگاه اپل تبدیل شد. ماتز گفت که پارلر در زمان تعلیق حدود ۲۰ میلیون حساب کاربری داشت.

یک شرکت تجزیه و تحلیل برنامه‌های تلفن همراه به نام سنسور تاور، گفته است که پارلر در ۸ ژانویه تقریباً ۱۸۲ هزار بار دانلود را برای اولین بار در ایالات متحده تجربه کرده است، که نسبت به ۷ ژانویه ۳۵۵ درصد افزایش داشته است.

ماتز اواخر شنبه در حساب پارلر خود گفت که او معتقد است آمازون، گوگل و اپل هماهنگ عمل کرده‌اند. وی گفت «آنها پیروز نخواهند شد! ما آخرین امید جهانیان برای آزادی بیان و اطلاعات آزاد هستیم.»

«این نبرد علیه همه ما است. لیبرال‌ها، محافظه کاران، لائیک‌ها، مسیحیان، سیاه، سفید و… آنها می‌خواهند انحصار خود را بر گفتار حفظ کنند. آنها می‌خواهند ما با هم بجنگیم. آنها نمی‌خواهند ما با هم کار کنیم. آنها نمی‌خواهند ما با یکدیگر کار کنیم، آنها می‌خواهند که از یکدیگر متنفر باشیم.»

در طول سال گذشته، بحث زیادی در مورد محدود کردن قانون «حمایت از مسئولیت تحت بخش ۲۳۰ قانون شایستگی ارتباطات» مصوب سال ۱۹۹۶ برای شرکت‌های فناوری که به سانسور اقدام می‌کنند و یا رفتار سیاسی دارند مطرح شده است. این قانون، این شرکت‌ها را از مسئول بودن نسبت به اینگونه اقدامات خود مصون می‌کند.

اقدام توییتر برای حذف حساب ترامپ مورد انتقاد گسترده قرار گرفته است. وزیر امور مسکن و شهرسازی ایالات متحده، وزیر امور خارجه و سفیر پیشین سازمان ملل متحد، نیکی هیلی، اقدام توئیتر را به آنچه که توسط حزب کمونیست حاکم بر چین انجام می‌شود تشبیه کردند.

هیلی در توئیتی نوشت «ساکت کردن مردم، از جمله رئیس جمهور آمریکا، همان چیزی است که در چین اتفاق می‌افتد و نه در کشور ما».

مطالب دیگر:

هشدار اتحادیه آزادی‌‌‌‏های مدنی آمریکا درباره قدرت بدون کنترل شبکه‌‏های اجتماعی

درو همیل، سخنگوی نانسی پلوسی تأیید می‌کند که لپ تاپ به سرقت رفته است

حال و هوای آمریکا، تداعی‌کننده رمان‌های «۱۹۸۴» و «مزرعه حیوانات»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی