logo_eet

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

مذاکرات اولویت های من در مذاکرات کاملاً مشخص است: پایان جنگ، تضمین‌های امنیتی، حق حاکمیت، احیای تمامیت ارضی، تضمین‌های واقعی برای کشور ما،
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین (Sergei Supinsky/AFP via Getty Images)

ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین در سخنرانی روز پنجشنبه اولویت‌های کلیدی این کشور برای مذاکرات صلح با روسیه را تشریح کرد.

زلنسکی گفت: «مذاکرات ادامه دارد. مذاکرات به خاطر اوکراین.»

او گفت: «اولویت های من در مذاکرات کاملاً مشخص است: پایان جنگ، تضمین‌های امنیتی، حق حاکمیت، احیای تمامیت ارضی، تضمین‌های واقعی برای کشور ما، حفاظت واقعی از کشور ما.»

اظهارات او پس از آن بیان شد که میخائیلو پودولیاک، مشاور زلنسکی و یکی از نمایندگان اوکراین در مذاکرات آتش‌بس روسیه و اوکراین، نشان داد که به نظر می‌رسد دو کشور در میان گفتگوها نقطه مشترکی پیدا کرده‌اند.

او در یک پست توئیتری ضمن ابراز تمایل به گفتگوی مستقیم بین زلنسکی و ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، نوشت: «تنها چیزی که در این مرحله تایید می‌کنیم، آتش بس، خروج نیروهای روسیه و تضمین‌های امنیتی از تعدادی از کشورها است.»

وزارت دفاع بریتانیا در یک به‌روزرسانی اطلاعاتی گفت که حمله «تا حد زیادی در همه جبهه‌ها متوقف شده است.»

در این به روز رسانی آمده است که نیروهای روسیه در روزهای اخیر حداقل پیشرفت را در زمین، دریا یا هوا داشته‌اند و همچنان متحمل خسارات سنگینی می‌شوند، در حالی که مقاومت اوکراین پایدار و به‌خوبی هماهنگ بوده است.

این وزارتخانه گفت: «اکثریت قریب به اتفاق خاک اوکراین، از جمله تمام شهرهای بزرگ، در دست اوکراین باقی مانده است.»

پودولیاک صحت پیش‌نویس توافق آت‌‌بس گزارش شده توسط فایننشال تایمز را تأیید کرد، اما گفت که این توافق تنها بیانگر موضع طرف روسی است.

زلنسکی روز سه شنبه اعلام کرد که اوکراین انتظار ندارد به ناتو بپیوندد، نگرانی مهم روسیه که برای توجیه تهاجم مورد استفاده قرار گرفت.

«اوکراین عضو ناتو نیست. ما این را درک می کنیم. سال‌ها شنیده‌ایم که درها باز است، اما شنیده‌ایم که نمی‌توانیم بپیوندیم. این یک حقیقت است و باید به رسمیت شناخته شود.»

زلنسکی افزود: «خوشحالم که مردم ما شروع به درک این موضوع کرده‌اند و به خود و شرکای ما که به ما کمک می‌کنند تکیه می‌کنند.»

زلنسکی در سخنرانی خود در اوایل روز پنجشنبه همچنین از ایالات متحده برای ارائه «حمایت قوی» در بحبوحه این تهاجم تشکر کرد. جو بایدن روز چهارشنبه از کمک ۸۰۰ میلیون دلاری اضافی تسلیحات دفاعی به اوکراین خبر داد.

زلنسکی گفت: «من از رئیس جمهور بایدن به خاطر آن سپاسگزارم. من از رهبری که جهان دموکراتیک را متحد کرده است سپاسگزارم.»

مطالب دیگر:

پیشرفت اوکراین و روسیه در مذاکرات آتش‌بس

در چین، برخی از کودکان پس از دریافت واکسن‌های چینی به سرطان خون مبتلا شده‌اند

چین پس از مذاکرات فشرده با آمریکا، هیچ نشانه‌ای از پایان حمایت از روسیه نشان نمی‌دهد

اخبار مرتبط