logo_eet

 مجادله دیپلمات‌های آمریکا و چین، در نخستین روز مذاکرات آلاسکا

مذاکرات میان چین و آمریكا در آلاسكا روز هجدهم مارس آغاز شد، زمانی كه دیپلمات‌های ارشد هر دو كشور در مقابل خبرنگاران انتقادات تندی علیه سیاس
حضور وزیر امور خارجه آمریکا و مشاور امنیت ملی این کشور در مذاکرات با چین در آلاسکا (Frederic J. Brown/AFP via Getty Images)

مذاکرات میان چین و آمریکا در آلاسکا روز هجدهم مارس آغاز شد، زمانی که دیپلمات‌های ارشد هر دو کشور در مقابل خبرنگاران انتقادات تندی علیه سیاست‌های یکدیگر مطرح کردند.

نشست دو روزه دو جانبه در انکورج واقع در آلاسکا، اولین گفتگوی حضوری سطح بالا بین پکن و واشنگتن از زمان روی کار آمدن جو بایدن در ژانویه بود. در راس هیأت آمریکایی، وزیر امور خارجه، آنتونی بلینکن و مشاور امنیت ملی سالیوان بودند، در حالی که طرف چینی با وزیر خارجه وانگ یی، و دیپلمات ارشد سیاست خارجی یانگ جیچی حضور داشتند.

بلینکن در سخنان آغازین خود گفت «ما در مورد نگرانی‌های عمیق خود در رابطه با اقدامات چین، از جمله در شین‌جیانگ، هنگ کنگ، تایوان، حملات سایبری به ایالات متحده و زورگویی اقتصادی چین به متحدان خود بحث خواهیم کرد. هر یک از این اقدامات نظم مبتنی بر قوانین را که ثبات جهانی را حفظ می‌کند را تهدید می‌کند.»

او افزود «به همین دلیل اینها صرفاً مسائل داخلی نیستند و ما امروز موظف هستیم این مسائل را مطرح کنیم.»

معمولاً پیش از شروع جلسات خصوصی، طرفین چند دقیقه به ایراد سخنرانی عمومی می‌پردازند.

اندکی بعد، یانگ از طریق یک مترجم گفت از وزیر امور خارجه آمریکا انتقاد کرد و گفت «وقتی وارد این اتاق شدم، باید به طرف ایالات متحده یادآوری می‌کردم که به لحن سخنان خود توجه کند، اما من این کار را نکردم.»

یانگ سپس از سخنان طرف آمریکایی دربارۀ موضوعات دموکراسی ایالات متحده، برخورد با اقلیت‌ها و انتقاد از سیاست‌های تجاری و خارجی، انتقاد کرد.

او گفت «ما معتقدیم که برای ایالات متحده مهم است که چهره خود را تغییر دهد و از بسط دادن دموکراسی خود در بقیه جهان دست بردارد. بسیاری از افراد در ایالات متحده در واقع اعتماد چندانی به دموکراسی ایالات متحده ندارند.» «چین اتهامات ناروا از طرف ایالات متحده را نخواهد پذیرفت.»

به دنبال این مجادله، یک مقام ارشد دولت با صدور بیانیه‌ای از طرف چینی به دلیل نقض پروتکل جلسه انتقاد کرد و گفت که توافق شده است که هر چهار دیپلمات بیانیه آغازین خود را به حدود دو دقیقه محدود کنند. یانگ در پایان بیش از ۱۵ دقیقه صحبت کرد.

این مقام مسئول افزود که به نظر می‌رسد هیأت چینی با هدف بزرگ نمایی‌ و نمایش و تظاهر آمده است.

گوردون چانگ، نویسنده کتاب «سقوط آینده چین»، در توییتر خود نوشت «در گذشته، دیپلمات‌های چینی حیله گر بودند، وانمود می‌کردند که دوستانه و مسئولیت پذیر هستند. با این حال، این بار آنها بیش از حد باور مغرور هستند. یانگ جیچی در آلاسکا ماسک را انداخت تا چهره زشت واقعی  پکن را نشان دهد.»

یکی از مواردی که یانگ در سخنان طولانی افتتاحیه خود گفت این بود که شین‌جیانگ، تبت و تایوان «بخش مسلمی از قلمرو چین» هستند و مسائل مربوط به این سه منطقه «امور داخلی» است.

این در حالی است که تایوان یک کشور عملاً مستقل است که دارای دولت، ارتش، قانون اساسی و ارز انتخاب شده و دموکراتیک است. با این حال، پکن تهدید کرده است که با اقدامات نظامی این جزیره را به زیر سلطه خود خواهد برد.

پکن از ابتدای سال جاری با ارسال مدام هواپیماهای نظامی به منطقه، اقدام به شناسایی پدافند هوایی تایوان کرده است، و فشار خود را علیه تایوان افزایش داده است. به گفته وزارت دفاع ملی تایوان، اخیراً در ۱۷ مارس، یک هواپیمای جنگی ضد زیردریایی چینی وارد حوزه جنوب غربی تایوان شد.

اشلی هینسون، از نمایندگان مجلس آمریکا در نامه مشترک خود در تاریخ ۱۷ مارس به بایدن، بلینکن و سالیوان، حضور گروهی از نمایندگان مجلس در گفتگوهای آلاسکا را خواستار شد تا نمایندگان ایالات متحده «تعهد قوی ملت به تایوان را در برابر تهدید حزب کمونیست چین تکرار کنند»

تیم بورشت، یکی از قانونگذارانی که نامه مشترک را امضا کرده است، از دولت بایدن خواست که در مذاکرات انکورج در مورد چین سخت گیری کند.

بورشت نوشت «تجاوز به متحد ما یعنی تایوان، سرکوب تظاهرات طرفدار دموکراسی در هنگ کنگ، نسل کشی اویغورها، سرقت اطلاعات شخصی آمریکایی‌ها، حزب کمونیست چین مسئول همه اینها است و باید پاسخگو باشد.»

او افزود «حزب کمونیست چین یک دشمن است، آنها مستقیماً با ما روبرو نمی‌شوند و می‌خواهند موقعیت ما را در منطقه هند و اقیانوس آرام تضعیف کنند.»

مطالب دیگر:

 ترامپ: نامزدی‌ام در انتخابات ۲۰۲۴ بستگی به عملکرد جمهوری‌خواهان در انتخابات ۲۰۲۲ دارد

ابزار نگرانی قاضی ارشد سابق چین پیرامون محاکمه دو شهروند کانادایی در چین

 ۴۱ سناتور می‌گویند دستور توقف ساخت دیوار مرزی توسط بایدن قانونی نیست

اخبار مرتبط