Asset 2

ترامپ گفت در دوران ریاست جمهوری‌اش با پوتین بسیار سختگیر بوده است

مذاکره دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت که فکر نمی‌کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دستور حمله به اوکراین را بدهد و معتقد بود
(Jim Watson and Emmanuel Dunand/AFP via Getty Images)

دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور سابق آمریکا گفت که فکر نمی‌کرد ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه دستور حمله به اوکراین را بدهد و معتقد بود که تجمع نیروها در امتداد مرزهای اوکراین یک تاکتیک مذاکره است.

ترامپ این هفته به واشنگتن اگزمینر گفت: «من غافلگیر شدم – متعجبم. وقتی نیروهایش را به مرز فرستاد، فکر کردم در حال مذاکره است، فکر می‌کردم می‌خواهد مذاکره کند… فکر ‌می‌کردم که این یک روش سخت برای مذاکره است.»

ترامپ افزود که فکر می‌کرد پوتین «قرار است معامله خوبی انجام دهد، مانند هر معامله دیگری با ایالات متحده و سایر افرادی که تمایل دارند با آنها معامله کنند…»

ترامپ افزود: «و سپس وارد شد و به اوکراین حمله کرد…و من فکر می‌کنم او تغییر کرده است. فکر می‌کنم او تغییر کرده است … او خیلی تغییر کرده است.»

در همین حال، فرمانده سابق کل قوا قاطعانه ادعاهایی مبنی بر اینکه در دوران ریاست‌جمهوری‌اش به پوتین یا روسیه آسان گرفته است را رد کرد. از زمان انتخابات ۲۰۱۶، دموکرات‌ها و برخی از کارشناسان خبری بدون مدرک ادعا کرده‌اند که مسکو با کمپین ترامپ تبانی کرده است – که منشأ آن اکنون موضوع تحقیقات بازرس ویژه جان دورهام است.

ترامپ به این خبرگزاری گفت: «من با پوتین بسیار بسیار سختگیر بوده‌ام.» و اینکه اگر او رئیس جمهور بود روسیه به اوکراین حمله نمی‌کرد. «در عین حال، من با او خیلی خوب کنار آمدم. اما من با اکثر [رهبران جهان] خیلی خوب کنار آمدم.»

ترامپ سپس سوال کرد: «وقتی فکرش را بکنید، چه کسی در برابر روسیه از من سختگیرتر بوده؟» و افزود زمانی که او رئیس جمهور بود، خط لوله گاز نورد استریم ۲ که از روسیه به آلمان می‌رود مسدود شده بود.

اواخر سال گذشته، دولت بایدن از تحریم‌های ایالات متحده علیه شرکت سازنده خط لوله چشم پوشی کرد. چند روز پس از آغاز درگیری روسیه و اوکراین در ۲۴ فوریه، کاخ سفید اعلام کرد که این شرکت و مسئولان شرکتی آن را تحریم کرده است.

ترامپ گفت:  «از نقطه نظر خط لوله، از نقطه نظر جمع آوری میلیاردها و میلیاردها دلار در ناتو برای محافظت از اروپا در برابر روسیه، با پوتین بسیار سختگیر بوده‌ام. هیچ کس دیگری این کار را نکرد.»

در اجلاس هفتادمین سالگرد ناتو در لندن در سال ۲۰۱۹، ترامپ گفت که «ناتو باید همیشه با روسیه در گفتگو باشد… [و] می‌تواند روابط بسیار خوبی با روسیه داشته باشد.»

مطالب دیگر:

زلنسکی خواسته‌های خود را برای مذاکرات اوکراین و روسیه تشریح کرد

پیشرفت اوکراین و روسیه در مذاکرات آتش‌بس

در چین، برخی از کودکان پس از دریافت واکسن‌های چینی به سرطان خون مبتلا شده‌اند

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی