Asset 2

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، بایدن را به «بازیچه سیاسی» قرار دادن بحران مرزی متهم می‌کنند

مرز آمریکا-مکزیک نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره، بایدن را به «بازیچه سیاسی» قرار دادن بحران مرزی متهم می‌کنند و درباره «بحران» رو به گسترش مه
(Stefani Reynolds-Pool/Getty Images)

گروهی شامل بیش از ۵۰ نماینده جمهوری‌خواه کنگره پس از امضای فرمان‌های اجرایی متعدد توسط رئیس جمهور بایدن که منجر به لغو اقدامات امنیتی دولت ترامپ در مرز آمریکا-مکزیک شده است وی را به «بازیچه سیاسی» قرار دادن وضعیت مرز آمریکا-مکزیک متهم کرده‌اند.

روز سه‌شنبه گروهی شامل ۵۱ نماینده جمهوری‌خواه به رهبری چیپ روی (نماینده جمهوری‌خواه – ‌تگزاس) در نامه‌ای به رئیس‌جمهور گفتند که «ایدئولوژی حزبی» سیاست­های رئیس‌جمهور را تحت تاثیر قرار داده و درباره «بحران» رو به گسترش مهاجرت غیرقانونی در مرزهای جنوبی کشور به وی هشدار دادند.

بایدن در اولین روز از دوران ریاست جمهوری‌اش در زمینه تعلیق موقت اخراج مهاجران غیرقانونی، لغو قانون وضع‌شده توسط رئیس جمهور سابق، دونالد ترامپ، در رابطه با منع سفر شهروندان کشوران حامی تروریسم، توقف ساخت دیوار مرزی، توقف افزودن مردم به برنامه «در مکزیک بمانید»، حفظ و حمایت از برنامه تعویق اقدام درباره مهاجران خردسال (داکا) و ارسال بسته حمایتی برای عفو میلیون‌ها پناهجو و مهاجر غیرقانونی فرمان‌های اجرایی و دستورات متعددی را امضا نمود.

دادستان کل ایالت‌های آریزونا و ‌تگزاس در رابطه با دستور دولت مبنی بر توقف اخراج اکثر مهاجران به مدت ۱۰۰ روز، بایدن را تحت پیگرد قضایی قرار داده­اند. اجرای این دستور از روز ۲۶ ژانویه به دستور یکی از قضات فدرال، به طور موقت به تعلیق درآمده است.

دولت بایدن همچنین در پی وعده‌های کارزار انتخاباتی‌اش، برنامه‌ای را برای قانونی کردن وضعیت مهاجرت ۱۱ میلیون مهاجر غیرقانونی ارائه کرده است.

در این نامه آمده است: «مشاهده رفتار دولت شما و بازیچه سیاسی قرار دادن وضعیت امنیتی مرزهای ما به جای جدی گرفتن تهدید گشودن مرزها و تاثیر آن بر شهروندان آمریکا و مهاجرانی که قصد ورود به کشور را دارند بسیار نگران‌کننده است».

در این نامه به گزارشی از اداره گمرک و حفاظت مرزی ایالات متحده (CPB) مبنی بر گسترش تلاش برای عبور غیرقانونی از مرزهای جنوبی کشور، به خصوص در ایالت‌هایی مانند آریزونا، اشاره شده است که در دولت ترامپ «به طور کامل متوقف شده بود».

قانون‌گذاران  می‌گویند: «اداره گمرک و حفاظت مرزی از زمان بحران مهاجرت در تابستان ۲۰۱۹ تاکنون شاهد چنین آماری نبوده است. اداره گمرک و حفاظت مرزی از ماه اکتبر تا کنون با بیش از ۲۰۰،۰۰ مورد مهاجرت غیرقانونی برخورد داشته و آمار همچنان رو به افزایش است. برای مقایسه می‌توان به وضعیت سه ماه اول سال مالی ۲۰۲۰ اشاره کرد که در آن اداره گمرک و حفاظت مرزی تنها با ۱۲۸،۳۴۷ مورد مهاجرت غیرقانونی برخورد داشت».

هفته گذشته، رئیس پلیس شهر پاینال در ایالت آریزونا – که ۹۰ دقیقه تا مرز مکزیک فاصله دارد – در مصاحبه با وبسایت تاون‌هال گفت پس از روی کار آمدن دولت جدید و سیاست‌های آن، وضعیت مرزهای جنوبی ایالات متحده در حال وخیم‌تر شدن است.

متیو توماس، رئیس پلیس شهرپاینال، می‌گوید وضعیت بحران مرزی از اواخر سال ۲۰۲۰ آغاز گردید زیرا کارتل‌های قاچاق انسان و مواد مخدر انتظار داشتند دولت بایدن اقدامات امنیتی مرزی را به حالت «تعلیق» درآورد.

نمایندگان جمهوری‌خواه کنگره در نامه می‌گویند: «شما در اولین روز ریاست جمهوری خود، علی‌رغم آمار رو به افزایش، فرمان‌های اجرایی متعددی را امضا نمودید که اقدامات امنیتی مرزهای ما را به تعلیق درآورده و سیاست‌های کارآمد دولت ترامپ در زمینه کاهش مهاجرت‌های غیرقانونی را لغو کرده است.

ما امروز یک بار دیگر در شرف یک بحران انسانی گسترده قرار داریم که باعث به خطر افتادن جان مهاجران و افسران پلیس توسط کارتل‌های جنایت‌کار شده و دولت شما این وضعیت را بیش از پیش وخیم‌تر کرده است».

نمایندگان جمهوری‌خواه در این نامه از آلهاندرو مایورکاس، وزیر امنیت داخلی ایالات متحده (DHS) می‌خواهند درباره وضعیت «بحران رو به گسترش مهاجرت غیرقانونی» گزارشی را در اختیار قانون‌گذاران  کنگره قرار دهد.

قانون‌گذاران  همچنین از بایدن می‌خواهند بند ۴۲ قانون سلامت عمومی را لغو نکند – قانونی که دولت ترامپ از آن برای بازگشت سریع مهاجران به کشورشان استفاده می‌کرد. قانون‌گذاران  به بایدن هشدار دادند که در صورت انجام این کار، «آمار روزانه مهاجرت‌های غیرقانونی، یک شبه، به یک فاجعه تبدیل خواهد شد».

قانون‌گذاران  در ادامه می‌گویند: «این یک بازی سیاسی نیست – از شما خواهشندیم نگذارید ایدوئولوژی حزبی بر سیاست دولت شما در رابطه با تامین امنیت مرزهای کشور، دفاع از شهروندان آمریکا و جلوگیری از گسترش بحران‌های انسانی توسط کارتل‌ها سایه افکند».

مطالب دیگر:

وکیل ترامپ: دموکرات‌ها موفق نشدند تجاوز به کنگره را به ترامپ نسبت دهند

 نگرانی خانواده قربانیان جرایم مهاجران غیرقانونی، از سیاست‌های مرزی بایدن

 چراغ سبز دولت بایدن به فعالیت مؤسسات چینی کنفسیوس در آمریکا

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی