logo_eet

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا در پی بروز موارد مشکوک هپاتیت در کودکان هشدار ملی صادر کرد

سویه‌های جدید پیشگیری از بیماری‌ها اکنون به هر دو درخواست پاسخ داده و گفته است که پس از تحقیق و جستجو، «هیچ مدرکی برای پاسخگویی» به آن
دفتر مرکزی مراکز کنترل بیماری (CDC) در آتلانتا، جورجیا (Tami Chappell/Getty Images)

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری آمریکا (CDC) در پی کشف آدنوویروس (ویروس تنفسی) و عفونت هپاتیت در کودکان در ایالت آلاباما ابلاغیه صادر کرده است.

براساس یک اطلاعیه که پزشکان بیمارستان بزرگی در آلاباما در نوامبر ۲۰۲۱ به مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ارسال کرده‌‏ بودند، «گروهی از کودکان» به هپاتیت و آدنوویروس مبتلا شده‌‏اند.

طبق گفته این مرکز، گزارش بیمارستان به آنها نشان می‌‏دهد که «پنج کودک بیمار با آسیب کبدی قابل توجه مراجعه کرده‌‏، و در سه بیمار نارسایی وخیم کبد و ابتلا به آدنوویروس مشاهده شد». این گزارش همچنین نشان می‌‏دهد که کودکان سابقه بیماری نداشته و هیچ یک از آنها به کووید ۱۹ مبتلا نشده بودند.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری در ادامه گزارش نوشته است: «تلاش‌‏ها برای یافتن موارد بیشتر در این بیمارستان منجر به تشخیص ابتلای چهار بیمار دیگر به عفونت آدنوویروس و هپاتیت شد، و در مجموع ۹ بیمار در بازه زمانی اکتبر ۲۰۲۱ تا فوریه ۲۰۲۲ شناسایی شدند». دو بیمار به پیوند کبد احتیاج پیدا کردند و بیماری هیچ یک از آنها منجر به مرگ نشد.

علاوه بر ۹ مورد ابتلا در ایالت آلاباما، مسئولان اداره بهداشت ایالت کارولینای شمالی نیز درباره شناسایی ۲ بیمار به رسانه‌‏های محلی اطلاع دادند.

مسئولان در حال بررسی ارتباط بین هپاتیت کودکان و موارد آدنوویروس هستند. مرکز پیشگیری و کنترل بیماری همچنین از پزشکان و مسئولان حوزه سلامت ایالتی درخواست کرده است تا موارد بیماری کودکان زیر ۱۰ سال با سطح بالای «آسپارتات ترانس‌آمیناز» یا « آلانین آمینوترانسفراز» را – که نشان دهنده مشکلات کبدی هستند – گزارش بدهند.

در گزارش این مرکز آمده است: «اوایل ماه جاری در بریتانیا مواردی از هپاتیت کودکان در بیمارانی گزارش شده است که نتیجه تست هپاتیت آ، ب، سی، دی، و ای آنها منفی بوده و برخی از آنها به عفونت آدنوویروس مبتلا بوده‌‏اند».

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری همچنین اشاره کرده است که این کودکان به آدنوویروس نوع ۴۱ مبتلا بوده‌‏اند؛ ویروسی که معمولا به شکل «استفراغ، اسهال، و تب» خود را نشان داده و «معمولا شامل علائم تنفسی نیز می‌‏شود».

طبق گفته مسئولان، حداقل ۱۰۰ کودک زیر ۱۰ سال در بریتانیا به دلایل ناشناخته به هپاتیت وخیم مبتلا شده‌‏اند. مقامات بریتانیایی گفته‌‏اند که «هیچ رابطه‌‏ای» بین این موارد و واکسن‌‏های کووید ۱۹ وجود ندارد.

براساس اطلاعیه مرکز پیشگیری و کنترل بیماری اروپا در روز سه شنبه، موارد مشابه در دانمارک، اسپانیا، و هلند نیز مشاهده شده است.

هپاتیت نوعی بیماری است که منجر به التهاب کبد شده و در نتیجه عفونت ویروسی، مصرف الکل، داروهای تجویز شده، خود درمانی با استامینوفن، استفاده از مقادیر بالای مکمل‌‏های گیاهی، سم، و سایر مشکلات پزشکی ایجاد می‌‏شود. ویروس هپاتیت نیز می‌‏تواند منجر به التهاب کبد شده و به وسیله مایعات بدن منتشر می‌‏شود.

علائم این بیماری شامل درد شکمی (از جمله درد در قسمت بالا و سمت راست شکم و زیر دنده‌‏ها)، ادرار تیره رنگ، مدفوع با رنگ روشن، و یرقان است که زردی پوست و سفیدی چشم‌‏ها را در پی دارد.

مطالب دیگر:

آزمایشگاه ووهان براساس توافق‌‌‏نامه همکاری با آزمایشگاه ملی ایالات متحده اجازه نابود کردن «اسناد سری» را دارد

الگوی شانگهای در مبارزه با همه‌گیری کرونا

بلینکن و آستین برای گفتگو با رهبر اوکراین به کی‌یف می‌روند

اخبار مرتبط