Search
Asset 2

مسیر سقوط جیانگ زمین، رهبر سابق چین چگونه است؟

جیانگ زمین
مسیر سقوط جیانگ زمین، رهبر سابق چین چگونه است؟
جیانگ زمین
(Feng Li/Getty Images)

در چهار سال گذشته، «شی جین پینگ»، رهبر چین، به طور پیوسته درحال مانور دادن به سمت موقعیتی برتر برای مقابله با «جیانگ زمین»، همتای پیشین خود و پایان دادن به فرهنگ فسادی که او در چین پرورش داد، بوده است.

در پی ارتقای قدرت شی در مقام «هسته رهبری»، در ششمین اجلاس مهم حزب کمونیست، به نظر می‌‌‌‏رسد که شکست دادن جیانگ و تصویب قوانینی سختگیرانه برای کنترل زندگی مقامات برجسته حزب، بیش‌‌‌‏از پیش نمایان شده است.

تصمیم شی جین پینگ مشخص است

شی اخیرا هدف نهایی خود را با تمرکز بر روی موضوع حضور کارکنان متمرد در رده‌‌‌‏های بالای حزب، شفاف‌‌‌‏تر ساخته شده است. در همین حال، سازمان ضد فساد اداری، به ریاست متحدش «وانگ کیشان»، در حال آغاز تحقیق درباره دستگاه‌‌‌‏های امنیتی رژیم و ارگان‌‌‌‏های کلیدی قضایی است.

براساس اظهارنظر یک مقام بازنشسته چینی مرتبط با مقامات ارشد میانه‌‌‌‏رو حزب، این حرکت احتمالا زمینه‌‌‌‏سازی برای پایین کشیدن جیانگ زمین به وسیله قانون تلقی می‌‌‌‏شود.

به بیان وی، تلاش شی جین پینگ برای حذف جیانگ زمین و جناح سیاسی قدرتمندش، جنگ قدرتی معمولی در حزب کمونیست نیست، بلکه تعهدی شخصی و حتی ملی و حیاتی است.

جیانگ نزدیک به دو دهه در راس حکومت چین قرار داشت. ده سال رهبر حزب بود و ده سال دیگر به نوعی پدرخوانده حزب محسوب می‌‌‌‏شد. در طی این دوره سرکوب وحشیانه و فساد گسترده اداری را به شکل بارزی در پرونده خود ثبت کرد.

جیانگ در سال ۱۹۸۹ پس از این که در دوران تظاهرات طرفداران دموکراسی در پکن و شانگهای، که با قتل عامی خونین پایان یافت، تندرو بودن خود را نشان داد، به قدرت رسید. بعد از به مسند قدرت نشستن، سیستمی مبتنی بر پارتی بازی و سرمایه داری رفاقتی را به راه انداخت و خود و دوستانش را تا حد زیادی با استفاده از منابع کشور ثروتمند ساخت.

جیانگ پس‌‌‌‏از پایان دوران حکومتش در مقام یک بازنشسته رسمی حزب تلاش کرد تا برای اجتناب از پاسخگویی در مورد هدایت موضوع آزار و شکنجه وحشیانه فالون گونگ که از سال ۱۹۹۹ رخ داد، بانفوذ باقی بماند. او مقامات را با وعده ارتقای رده و ثروت تشویق می‌‌‌‏کرد تا در دستگیری، شکنجه و به اصطلاح «ریشه کن» کردن روش معنوی فالون گونگ که تمرینی صلح‌‌‌‏آمیز است، شرکت کنند.

بسیاری از مقامات چینی، اکنون به گرفتن رشوه و ارتقای شغلی در دوران حکومت جیانگ عادت کرده‌‌‌‏ و به طور فعالانه‌‌‌‏ای مرتکب جنایت شده‌‌‌‏اند. متحدان جیانگ شاغل در رسانه‌‌‌‏ها و شرکت‌‌‌‏های دولتی، هر کدام به نحوی وارد سیستم حکومتی شدند تا در آزار و شکنجه نقشی داشته باشند.

«ژو یونگ کانگ»، فرمانده سابق اداره امنیت و «لی دونگ شنگ» رئیس سابق اداره‌‌‌‏ای موسوم به ۶۱۰ که به شکل نیرویی ضربتی در سطح بالایی از حزب، در جهت هدایت مبارزات ضد فالون گونگ راه اندازی شد، از جمله این افراد هستند.

جیانگ زمین نزدیک به دو دهه در راس حکومت چین قرار داشت. ده سال رهبر حزب بود و ده سال دیگر به نوعی پدرخوانده حزب محسوب می‌‌‌‏شد. در طی این دوره سرکوب وحشیانه و فساد گسترده اداری را به شکل بارزی در پرونده خود ثبت کرد.

تحت مبارزات ضد فساد شی جین پینگ، هرچند که بسیاری از متحدان جیانگ به تدریج دستگیر شده و به سبب سوء استفاده از مقامشان مجرم شناخته شده‌‌‌‏اند، رشوه‌‌‌‏خواری آنان گاه تا صدها میلیون یوان تخمین زده می‌‌‌‏شود.

در سخنرانی سال گذشته، شی اشاره کرد که جرائم سیاسی همدستان رده بالای جیانگ، مانند بو شیلای، عضو سابق کمیته سیاسی «ژو یونگ کانگ»، «گشو کایهائو» و «گوئو بوشیونگ»، معاونین پیشین ارتش بسیارشدیدتر از حرص و طمع شخصی بود.

شی گفت که افراد جیانگ متهم به تلاش برای «تخریب و ایجاد رخنه» در حزب و برنامه‌‌‌‏ریزی برای کودتا علیه حزب بوده‌‌‌‏اند.

«وانگ کیشان»، رئیس سازمان مبارزه با فساد هم به نظر می‌‌‌‏رسد توانسته زمینه را برای به دام انداختن عناصر کلیدی باقی مانده از جناح جیانگ به خوبی فراهم کند.

به گفته « لی تیان شیائو»، تحلیلگر سیاسی، در ماه اکتبر در شش استان و چهارسازمان حزب به منظور جداسازی بازرسان درستکار از سایرین، تغییرات سازمانی بسیاری اعمال شد.

اما در دوم نوامبر، ۶۹ مأمور داخلی متصل به دستگاه امنیت عمومی اقدام به گذراندن «کلاس‌‌‌‏های آموزش» به منظورجلوگیری از عملیات پاکسازی قریب الوقوع کردند.

در ماه گذشته، آژانس مبارزه با فساد از دستگاه امنیت عمومی انتقاد کرده و معتقد بود که رهبری ارشد آن فاقد «حساسیت سیاسی» است.

«گو شنگ کُن»، وزیر امنیت عمومی به نظر می‌‌‌‏رسد که همچون «ژو یونگ کانگ»، فرمانده سابق اداره امنیت که پاکسازی شد، نوچه جیانگ باشد که از یک شرکت وابسته به دولت به داخل دولت راه یافته باشد.

همچنین در دوم نوامبر، آژانس مبارزه با فساد اعلام کرد که پرونده‌‌‌‏های ۲۷ ارگان حزب و بخش‌‌‌‏هایی از جمله مدرسه مرکزی حزب، شبکه دولتی تلویزیون مرکزی چین و چند رسانه دولتی و نیز دادگاه عالی خلق و دادستانی عالی خلق مورد بررسی قرار گرفته‌‌‌‏اند.

در ماه ژوئن، دستگاه تبلیغاتی هم بازخورد خشنی از آژانس مبارزه با فساد دریافت کرد.

این ماجرا چگونه به پایان خواهد رسید؟

به اعتقاد «شین ژیلینگ»، مقام سابق وزارت دفاع، حجم انبوهی از شکایات قانونی از جانب شهروندان چینی که جیانگ آنان را از حقوق قانونی‌‌‌‏شان محروم ساخته و تحت آزار و شکنجه قرار داده، می‌‌‌‏تواند در نهایت به دلیلی رسمی و محکمه پسند برای محاکمه وی تبدیل شود.

او در یکم نوامبر در مصاحبه با رادیوی بین‌‌‌‏المللی صدای امید گفت: «وقتی مسئله جیانگ در آینده حل شود، این اتفاق از طریق قدرت شخصی شی جین پینگ که عنوان هسته رهبری را برای خود دارد، رخ نخواهد داد؛ بلکه از طریق قدرت و اختیار قانون اساسی حادث خواهد شد.»

شین همچنین پیشنهاد کرد که «دادگاهی ویژه» برای تحت پیگرد قانونی قرار دادن جیانگ راه اندازی شود تا با توجه به وسعت و بزرگی جنایات وی که شامل برداشت اجباری اعضای بدن تمرین‌‌‌‏کنندگان فالون دافا (فالون گونگ) نیز می‌‌‌‏شود، این جنایات مورد رسیدگی قرار گیرد.

شین گفت، جیانگ به احتمال زیاد قبل از نوزدهمین کنگره ملی حزب، یعنی اندکی پیش از انتقال مهم رهبری، به دادگاه می‌‌‌‏رود تا بدین صورت به هیچ وجه نتواند اجازه یابد تا در آینده سیاسی کشور دخالتی داشته باشد.

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی