logo_eet

بابی پاول: اف‌بی‌آی رهبری حمله به ساختمان کنگره در ۶ ژانویه را بر عهده داشته است

مشکوک این کارمند باتجربه رادیو و تفنگ‌دار بازنشسته طبق آنچه روز ششم ژانویه شاهد بوده، معتقد است افرادی که در این ویدیو حضور دارند، مأمورا
یک بازیگر مشکوک در 6 ژانویه 2021 پنجره کنگره را خراب کرد و دیگران را تشویق کرد که آن را بیشتر باز کنند. (Bobby Powell/Screenshot by The Epoch Times)

بابی پاول فکر می‌کرد شاید کسی به شواهد ویدئوی‌ او علاقه‌مند باشد که نشان می‌دهند دو «فرد مشکوک» در اقدامات سمت شرقی ساختمان کنگره ایالات‌متحده در ششم ژانویه ۲۰۲۱ نقش داشته‌اند.

اما با بزرگ‌ترین غافل‌گیری زندگیش مواجه شد.

خبر‌نگار نیمه‌بازنشسته رادیوی میشیگان که پادکست نیز تولید می‌کند، در ۱۶ ماه گذشته تلاش کرد تا سیاستمداران، شخصیت‌های رسانه‌ای، کارشناسان و اف‌بی‌آی را مجاب کند که ویدیوهایش را ببینند و آن دو «فرد مشکوک» را شناسایی کنند.

به دنبال آن است که آن افراد محکوم به تهاجم و تخریب اموال دولت شوند.

به نظر می‌رسد تقریباً هیچ‌کس نمی‌خواهد به او گوش کند.

پاول متوجه شد ویدیوی او در خیلی جاها مورد استقبال قرار نمی‌گیرد؛ برخی افراد آن را نوعی تهدید تلقی می‌کنند. گفت یکی از دوستان سیاستمدارش در میشیگان به او پیشنهاد رشوه شش رقمی داده که ساکت بماند و زمانی‌که قاطعانه امتناع کرده، گفته جانش در خطر است.

۲۹ دقیقه ویدیوی واضح زندگی پاول را زیر و رو کرده است.

در جست‌وجوی مخاطب

هنگامی‌که ناآرامی‌های ششم ژانویه ساختمان کنگره آرام گرفت، پاول تلاش طولانی خود را آغاز کرد تا مخاطبی برای شواهد ویدیویی خود پیدا کند. در آن روز، او به عنوان گزارشگری مجوزدار به نمایندگی از پادکست خبری خود به نام «حقیقت ویروسی است» و ایستگاه رادیویی دبلیوسی‌اچ‌وای در چبویگان میشیگان، در واشنگتن بود.

پس از آن‌که ۱۵ام ژانویه ۲۰۲۱ با اف‌بی‌آی تماس گرفت، یکی از مأمورین گروه عملیات مشترک ضدترورسیم با او تماس گرفت و اطلاعاتش را دریافت کرد. او با سرویس مخفی ایالات‌متحده و سرویس تحقیقات جنایی نیروی دریایی نیز تماس گرفت.

پاول آدرس وب‌سایت خود را در اختیار مأموران قرار داد تا ویدیوهای او درباره ششم ژانویه را ببینند و پیشنهاد کرد برای مصاحبه مراجعه کنند. پس از پیگیری  مکرر از اف‌بی‌آی و سایر سازمان‌ها، هیچ پاسخی از هیچ مقام قانونی دریافت نکرد.

علاوه بر آن، فکر می‌کرد عکس‌های این افراد را در میان ۱۵۵۸ نفر متهم تحت تعقیب ششم ژانویه در صفحه اف‌بی‌آی ببیند. چنین چیزی هرگز اتفاق نیفتاد و آنان دستگیر یا متهم نشدند.

بابی پاول در ۶ ژانویه ۲۰۲۱ از دو مرد نقابدار در ساختمان کنگره ایالات متحده فیلمبرداری کرد. هیچکدام دستگیر یا متهم نشده‌اند. (Bobby Powell and Ford Fischer/Screenshots by The Epoch Times)

پاول به اپک‌تایمز گفت: «دو مرد بودند که یک شیشه‌های پنجره‌های کنگره را بیرون می‌کشید دیگری مردم را به داخل ساختمان هل می‌داد. خب پس چرا اف‌بی‌آی توجهی نشان نمی‌دهد؟ این سؤال بسیار مهمی است.»

دفتر مطبوعاتی ملی این نهاد در پاسخ به ایمیل اپک‌تایمز درباره این ویدیو و ادعاهای پاول، گفت: «اف‌بی‌آی هیچ نظری درباره تحقیقات جاری مربوط به ششم ژانویه ندارد».

در همین حین، پاول لینک ویدیویی را به صفحه توییتر پلیس کنگره ایالات‌متحده ارسال کرد و پرسید: «این‌ها چه کسانی هستند؟»

حدود پنج دقیقه بعد، حساب توییترش برای همیشه معلق شد. توییتر در نشست مطبوعاتی خود به درخواست اظهارنظر در این باره پاسخی نداد.

در عین حال، گوگل اعتبار صفحه یوتیوب او را پایین آورد که «حقیقت ویروسی است» نام داشت و فیس‌بوک ویدیوهای زنده‌اش را حذف کرد و دسترسی ویدیوهای او را به شدت کاهش داد. پاول از سال ۲۰۰۸ در اینترنت برنامه پخش می‌کرد.

این کارمند باتجربه رادیو و تفنگ‌دار بازنشسته طبق آنچه روز ششم ژانویه شاهد بوده، معتقد است افرادی که در این ویدیو حضور دارند، مأموران اف‌بی‌آی یا دیگر نهادهای دولتی هستند که مأمور شده بودند حامیان دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا را به ساختمان کنگره بکشانند تا بتوانند دستگیرشان کنند.

در صورت اثبات ادعای پاول، می‌تواند جدیدترین شاهد برای این مدعی باشد که نهادهای فدرال در اعتراضات کنگره نقش داشته‌اند.

پاول ‌می‌گوید: «در نیویورک، کارولینای شمالی و فلوریدا برای متهمان ششم ژانویه سخنرانی کرده‌ام و مستقیم گفتم اف‌بی‌آی رهبری اعتراضات کنگره را بر عهده داشته است. شواهدی دارم که اف‌بی‌آی نمی‌خواست چیزی در موردش بشنود.»

برد گیر، وکیل مدافع، معتقد است ویدیوی پاول ارزش زیادی دارد و به‌طور بالقوه قادر است متهمانی را که به‌خاطر حضور در کنگره محکوم شده‌اند، تبرئه کند.

بردگیر به اپک‌تایمز گفت: «بابی پاول شواهد تصویری مهمی دارد که حقایق و محتواهایی را بیان می‌کنند که با روایت پذیرفته‌شده متفاوت است، روایتی که ظاهراً همه حوزه‌های انتخابیه واشنگتن‌دی‌سی نسبت به آن متفق‌القول هستند، این‌که ۱۰۰% تقصیر بر عهده شرکت‌کنندگان در تجمع است که با ورود به کنگره دست به اقدامی مجرمانه زده‌اند.»

بردگیر که مدافع کن هارلسون است، ششم می درخواستی ارائه کرد که دادستان‌ها کمکش کنند ۸۰ «فرد مشکوک» و «شاهد» را شناسایی کند. اکثر کسانی که در فهرست بردگیر هستند، حوالی درهای کلمب در سمت شرقی کاپیتول بوده‌اند.

این اقدام بردگیر رفتار مجرمانه برخی از این افراد مشکوک را مستند می‌کند؛ مانند برداشتن حصارها و علائم امنیتی، رد شدن از مرزهای تعیین‌شده توسط پلیس، حمله به افسران، و تحریک جمعیت برای هجوم به ساختمان کنگره. او می‌گوید ویدیوی پاول شواهد بیشتری فراهم می‌کند که به تأیید بیشتر این بحث کمک می‌کند.

بردگیر می‌‌گوید: «بیایید فراموش کنیم که افرادی که در بهترین حالت شبیه تظاهرکنندگان جعلی هستند و به نظر می‌رسد از نظر نهادهایی تحقیقاتی نامرئی هستند، تظاهرات را از مسیرش منحرف کردند.»

روزی که همه‌چیز را تغییر داد

قرار بود پاول پس از مأموریتش در ششم ژانویه بازنشسته شود. او برای پوشش خبری تجمع هواداران رئیس‌جمهور وقت، دونالد ترامپ به واشنگتن رفت و در نهایت به ساختمان کنگره رسید و ناآرامی‌ها و اعتراضات را مستند کرد.

او در تراس شرقی کنگره بود که یک مرد ۲۰ ساله کالیفرنیایی وارد میدان دیدش شد. هانتر آلن امکه که بیشتر لباس‌‌هایش مشکی بودند، روی لبه یک پنجره پرید و شروع به لگد زدن به شیشه چندتایی پنجره کرد.

امکه پس از شکستن چندین شیشه پایینی، شروع به کوبیدن شیشه‌های بالایی کرد. مقامات پلیس به سرعت حاضر شدند و امکه را از آن بالا روی زمین پرتاب کردند. هنگامی‌که به امکه دستبند زدند، جمعیت خشمگین جمع شدند.

هشت افسر پلیسی که امکه را دستگیر کردند، به همان سرعتی که حاضر شده بودند آن‌جا را ترک کردند. پاول از این‌که خود را در حال نگهبانی از پنجره شکسته دید، شگفت‌زده شد. آن صحنه برای برخی از تماشاچیان خوشایند نبود.

مردی با ریش قرمز از اطرافیان پرسید: «به نظرتون منطقیه؟» با اشاره به پنجره اضافه کرد: «من می‌گم، تله است.»

مردی در خارج از میدان دوربین گفت: «حتماً تله است.»

وقتی پاول تکه‌های شیشه‌ای را که لبه پنجره ریخته بودند، برداشت، صدایی از پشت سر شنید: «شماها چرا بقیه‌اش رو باز نمی‌کنید؟»

پاول پاسخ داد: « چون فکر کنم غیرقانونیه.»

لباس و رفتار مرد غریبه که در میان معترضانی ایستانده بود که از پنجره عبور می‌کردند، جلب توجه می‌کرد. یک کلاه نقاب‌دار مشکی با پرچم آمریکا به سر داشت. صورتش با یک دستمال گردن راه‌راه سیاه و خاکستری پوشانده بود. در حالی‌که چوب سفید بزرگی در دست داشت، به سمت تراس شرقی رفت. معلوم نیست آن چوب چه شد.

رادیویی داشت که به یک بند در وسط سمت چپ سینه‌اش وصل بود. سمت چپ قفسه سینه‌اش دهانه بلند قمقمه‌اش قرار داشت که مانند یک کوله روی دوشش انداخته بود.

همان‌طور که پاول داشت فکر می‌کرد آن مرد چه می‌کند، بازی با شیشه خرده‌ها را تمام کرد.

گفت: «فقط دارم آشغالا رو جمع می‌کنم.»

از نظر پاول، آن مرد عادی نبود.

می‌گوید: «می‌دانستم مأمور است. معترض نبود. برای انجام کاری آن‌جا بود.»

پاول چند قدم به سمت چپ او برداشت و با دوربینش چرخید، درست به موقع بود و توانست ببیند آن مرد یکی از شیشه‌های پایین را درآورد و روی زمین انداخت. پس از شل شدن شیشه، ظاهراً متوجه شد از او فیلم‌برداری می‌شود. در این ویدیو دیده می‌شود که بدون اقدام اضافه‌ای شیشه را رها کرد و دور شد.

گاوین کرول آن‌جا آمد و مرد سیاهپوش را از پنجره دور کرد. پاول به کرول هشدار جدی داد که از پنجره دور بماند: «نرو اون‌جا!»

هنگامی‌که کراول سعی داشت از آنجا دور شود، مرد سیاهپوش تعقیبش کرد و به او تنه‌ای زد که نزدیک بود او را نقش زمین کند. در ویدیو شنیده نمی‌شود اما کرول بعداً گفت مرد سرش فریاد زد: «چرا شیشه را می‌شکنی؟ فکر میکنی کی هستی؟ از اینجا برو بیرون!»

کراول مبهوت ماند که به کاری متهم شده که همان موقع مرد سیاه‌پوش انجامش داده بود. مرد دوباره کراول را هل داد، سپس مشتش را بالا آورد که او را بزند. کراول دستانش را به نشانه تسلیم بالا آورد و رفت.

پاول می‌گوید: «بدیهی است که مرد سیاه‌پوش سعی می‌کرد خود را بپوشاند، زیرا کلاه مطبوعاتیم را دیده و متوجه شده بود که دوربین را دقیقاً به سمتش گرفته بودم.»

پاول گفت: «بنابراین او نمی‌دانست چه مدت ضبط کرده‌ام. فقط سعی می‌کرد خود را بپوشاند. سپس آن مرد رفت. فقط رفت و دیگر دیده نشد.»

«من فیلم‌های نظارتی را دیده‌ام. در میان جمعیت گم شد و دیگر نتوانستم ببینمش.»

دومین مرد مشکوکی که نقش دربان را بازی می‌کرد

پاول به سمت درهای کلمب که در همان حوالی بودند حرکت کرد. در آن‌جا جمعیت ملتهب سعی داشتند وارد ساختمان گنبددار کنگره شوند. حدود ۱۲ مرد را دید که در حال دویدن بیرون آمدند یا توسط پلیس از ورودی بیرون رانده شدند.

بعضی از آن مردها با باتوم کتک خورده بودند. ابرهای گاز اشک‌آور از ورودی خارج شد.

هنگامی‌که پاول در حال حرکت به سمت خط اول بود، مردی که درها را باز نگه داشته بود، با دست راستش پاول را به سمت ورودی هل داد.

مرد فریاد زد: «صف را نگه دارد!» دیگری فریاد زد: «صف را نگه دارد!»

پاول معتقد است این مرد هم مانند مرد مشکوک اول، نوعی رفتار آرام و منش نظامی داشت. یک ژاکت زیپ‌دار سبز رنگ، گتری قهوه‌ای با لبه شطرنجی، کلاهی طرح‌دار و عینک آفتابی تیره داشت. روی دستکش‌هایش نوار سبز-لیمویی بود. از نظر پاول عادی نبود.

ظاهراً پاول متوجه نشد، اما اولین مرد مشکوک که شیشه را شکسته بود دقیقاً جلوی او، خود رو پشت مردی دیگر پنهان کرده بود. در سمت راست او متیو پرنا از شارون در پنسیلوانیا قرار داشت که به دلیل اضطراب ناشی از تهدید به حبس طولانی به خاطر ورود به کنگره در ششم ژانویه، تقریباً ۱۴ ماه بعد خودکشی کرد.

نبردی سخت

پاول تخمین می‌زند که در طی این ۱۶ ماه، بیش از ۲۰۰۰۰ دلار صرف تلاش برای روایت داستان خود کرده است. با تهیه‌کنندگان برخی از بزرگ‌ترین برنامه‌های خبری صحبت کرده است، یکی از آن‌ها گفته بود علاقه‌ای به داستان حمله مأموران دولتی به ساختمان کنگره ندارند.

پاول یک پادکست دارد و اخبار را در ساب‌استک منتشر می‌کند، اما از دست دادن درآمدش از یوتیوب ضربه سنگینی به او وارد کرد. چند روز پس از حضورش در یکی از برنامه‌های نیوزمکس، پی‌پال حساب کمک‌های مالی او را بست. از آن زمان، برای دریافت کمک‌های پشتیبان از گیوسِندگو استفاده می‌کند.

می‌گوید: «با پی‌پال تماس گرفتم و با یکی از مسئولین صحبت کردم که گفت هیچ کدام از خط‌مشی‌ها را نقض نکرده‌ام، فقط علامت گذاشته بودند که حسابم «برگردانده نشود.»

پاول که درآمد خود را از دست داده بود، مجبور شد خانه‌اش را بفروشد تا توقیفش نکنند.

می‌گوید: «به جز کمک‌هزینه‌ معلولیت تأمین اجتماعی، همه منابع درآمدیم را گرفته‌اند. به همین دلیل، مجبور شدم خانه‌ام را بفروشم.»

او فشار و استرس ششم ژانویه را حس می‌کند.

پاول می‌گوید: «می‌خواستم میکروفونم را جمع کنم و برم ماهیگیری. اما الان بعد از ۱۶ ماه این‌جا هستم و هنوز دارم می‌روم. در ۱۶ ماه چهار حمله قلبی داشتم، آخرین بار مرا تا دم مرگ برد. اگه اون موقع تو اورژانس نبودم، منو می‌کشت.»

در اوایل ماه مه، پاول حافظه‌ای را که ویدیویش در آن قرار داشت، به پیتر تیکتین، وکیل ترامپ داد. این وکیل دادگستری بیانیه‌ای منتشر کرده و از مردم خواسته بود ویدیوهای ششم ژانویه را ارسال کنند.

«خواهم دید، فکر کنم قرار است کل کشور آن را ببینند. حالا که من یک ویدیو به رئیس‌جمهور [سابق] ترامپ داده‌ام، چقدر خوب می‌توانند آن را نادیده بگیرند.»

مطالب دیگر:

ترامپ ادعای ارتباط او با روسیه را «یکی از بزرگ‌ترین تهمت‌های سیاسی تاریخ» خواند

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها: هیچ مدرکی نداریم که ثابت کند واکسن‌ها باعث ایجاد سویه‌های جدید نمی‌شوند

ایلان ماسک: دولت بایدن باید برای تورم کاری کند وگرنه آمریکا به ونزوئلای سوسیالست تبدیل خواهد شد

اخبار مرتبط