Search
Asset 2

مصرف شکلات ذهن را هوشیارتر می‌‏کند

گزارش‌‏ها نشان می‌‏دهد که به دلیل تقاضای رو به رشد بازارها و آب و هوای نامناسب قیمت شکلات در کشورهای تولید کننده کاکائو بالا رفته است. (Joe Raedle/Getty Images)
گزارش‌‏ها نشان می‌‏دهد که به دلیل تقاضای رو به رشد بازارها و آب و هوای نامناسب قیمت شکلات در کشورهای تولید کننده کاکائو بالا رفته است. (Joe Raedle/Getty Images)

توصیه‌‏های زیادی برای سلامت ذهن وجود دارد و در حال حاضر می‌‏توانید خوردن شکلات را به این لیست اضافه کنید.

یک تیم تحقیقاتی از دانشگاه استرالیای جنوبی، طی یک مطالعه دریافتند که مصرف منظم شکلات به دلیل تأثیر فلاوانول موجود در آن از ذهن در برابر زوال شناختی که به دلیل بالارفتن سن صورت می‌‏گیرد، محافظت می‌‏کند.

مصرف شکلات با عملکرد شناختی مغز مرتبط است. فلاوانول‌‏ها دارای اثرات قوی آنتی اکسیدانی هستند که سبب کند شدن فرآیند کاهش توانایی مغز در اثر افزایش سن می‌شوند.

ارتباط بین مصرف شکلات و سلامت ذهن با وجود عواملی چون LDL کلسترول، سطح گلوکز و فشار خون بالا هنوز هم قابل توجه است. البته تأثیر شکلات بر سلامت قلب و عروق بر ۹۶۸ نفر در سیراکوز، نیویورک بررسی شده است. در مطالعه‌‏ای مشخص شده که شکلات برای بازکردن عروق مفید است و حملات قلبی را در فرد کاهش می‌‏دهد.

آزمون آمادگی ذهن با مصرف شکلات طیف گسترده‌‏ای از کارکردهای شناختی ذهن را در برمی‌‏گیرد، از جمله این آزمایشات اندازه‌‏گیری حافظه بصری و بخش اسکن و ردیابی مغز و حافظه کلامی را می‌‏توان نام برد. البته این مطالعه برای اولین بار به ارتباط بین خوردن شکلات و آمادگی و هوشیاری ذهن نیست و پیش از این مطالعات دیگری نیز انجام شده است.

بر اساس یک مطالعه در سال ۲۰۰۷ در دانشگاه ناتینگهام، مشخص شد که برای داوطلبان پس از دو یا سه ساعت مصرف یک نوشیدنی که حاوی شکلات یا کاکائو است، جریان خون در مناطقی از مغزشان افزایش داشته است. یک مطالعه از دانشکده پزشکی هاروارد در ۲۰۱۳ نیز نشان داد که مصرف شکلات داغ به بهبود اختلال جریان خون مغز در افراد مسن که به زوال عقل مبتلا بودند، کمک می‌‏کند. در واقع مشخص شده است که فلاوانول‌‏ها در شکلات سبب بهبود خون رسانی به مغز شده و در افزایش حافظه و توان یادگیری نقش مهمی دارند.

اخبار مرتبط

دیدگاه‌ خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی