Search
Asset 2

مصرف غلات بیشتر و گوشت کمتر، برای جلوگیری از سرطان روده

مصرف غلات بیشتر و گوشت کمتر، برای جلوگیری از سرطان روده
(wideonet:shutterstock)
مصرف غلات بیشتر و گوشت کمتر، برای جلوگیری از سرطان روده
(wideonet:shutterstock)

آیا ممکن است خوردن بعضی مواد غذایی، مثل جودوسر و کینوا بتوانند خطر ابتلا به سرطان روده‌ را کاهش دهند؟ خوشبختانه پاسخ مثبت است. طبق گزارشی جدید، مصرف غلات کامل و پرهیز از مصرف گوشت‌های فرآوری‌‏شده، احتمالا می‌توانند تاثیر زیادی در کاهش خطر ابتلا به سرطان داشته باشند .

طبق گزارش موسسه تحقیقات سرطان آمریکا و موسسه جهانی تحقیقات سرطان، مصرف روزانه غلات کامل، خطر ابتلا به سرطان روده را کاهش می‌دهد. در این گزارش، محققان ۹۹ مطالعه را بررسی کردند که اطلاعات مربوط به ۲۹ میلیون نفر را شامل می‌شد؛ که البته بیش از یک چهارم این افراد، مبتلا به سرطان روده بودند.

به‌‏گفته این گزارش، مصرف روزانه سه وعده غلات کامل «حدود نود گرم»، احتمال خطر بروز سرطان روده را تا هفده درصد کاهش می‌دهد. به‌‏علاوه نتایج حاکی از آن بود که مصرف شیر و محصولات لبنی، ماهی و مواد غذایی حاوی ویتامین ث، نیز باعث محافظت روده در برابر سرطان و کاهش خطر آن می‌شود.

هم‌‏چنین مشخص شد که مرتبا خوردن هات‌‏داگ، بیکن و سایر گوشت‌های فرآوری‌‏شده خطر بروز سرطان روده  را افزایش می‌‏دهد؛ درحالی‌‏که فعالیت بدنی باعث کاهش آن می‌شود. مصرف بیش‌ از پانصد گرم گوشت قرمز در هفته، خوردن دو یا تعداد بیشتری نوشیدنی الکلی در روز یعنی «سی گرم الکل در روز»، اضافه وزن و چاقی نیز از دیگر عوامل خطرساز هستند.

ادوارد جیوونوچی، نویسنده اصلی این گزارش و استاد تغذیه و اپیدمیولوژی در دانشکده سلامتی دانشگاه هاروارد است. او می‌‏گوید:« یافته‌‏های این گزارش جامع، قوی و روشن است: رژیم غذایی و شیوه زندگی نقش مهمی در ارتباط با سرطان روده دارند.»

آلیس بِندرمدیر برنامه‌های تغذیه‌ای در موسسه تحقیقات سرطان آمریکا گفت: « وقتی صحبت از سرطان می‌شود، هیچ تضمینی برای عدم ابتلا به آن وجود ندارد، ولی امروزه مشخص شده است که می‌توانید با اقداماتی مناسب و مفید، احتمال بروز سرطان روده و بقیه سرطان‌ها را کاهش دهید.»

سرطان روده درآمریکای شمالی شایع است. درواقع، این سومین نوع شایع سرطان در ایالات متحده، و دومین در کاناداست؛ به‌‏علاوه در هر دو کشور، سومین علت مرگ‌‏ومیرهای ناشی ازسرطان، در زنان و دومین عامل درمردان است. طبق نظر موسسه تحقیقات سرطان آمریکا، می‌توان با انتخاب سبک زندگی سالم، سالانه از بروز حدود نیمی از موارد ابتلا به این سرطان جلوگیری کرد.

اصل این مقاله درسایت زیر آمده است:

NaturallySavvy.com

مطالب دیگر:

برای پیوند عضو هرگز به چین سفر نکنید

خواص درمانی برگ اسفناج

نقاط طب فشاری برای کاهش کمر درد (ویدئو)

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی