Search
Asset 2

مطالعه جدید نشان می‌‌‏دهد که برای افزایش طول عمر محدودیت وجود دارد

مطالعه جدید نشان می‏دهد که برای افزایش طول عمر محدودیت وجود دارد
مطالعه جدید نشان می‌‏دهد که برای افزایش طول عمر محدودیت وجود دارد
(Nicolas Lambert/AFP/Getty Images)

تحقیقات جدید نشان می‌‌‏دهد که محدودیتی برای افزایش طول عمر وجود دارد و شخص امکان دارد قادر به عبور از موانع برای افزایش سن خود نباشد.

بر اساس تحقیقات منتشر شده در مجله نیچر، مسن‌‌‏ترین فرد جهان که تا کنون نامش ثبت شده، ۱۲۲ ساله است و احتمال شکستن این رکورد خیلی بعید به نظر می‌‌‏رسد.

محققی به نام «ژان ویج»، متخصص ژنتیک در کالج پزشکی آلبرت انشتین در نیویورک، گفت: «با توجه به پیچیدگی روند پیری به نظر می‌‌‏رسد عبور از این رکورد بسیار دشوار باشد؛ اگر چه غیر ممکن نیست.»

امید به زندگی در بسیاری از کشورها به دلیل پیشرفت در بخش بهداشت و درمان طی قرن گذشته به طور چشمگیری افزایش یافته است. همچنین سن مرگ و میر نیز افزایش یافته است که منجر به این باور شده است که مردم بدون محدودیت می‌‌‏توانند زندگی کنند.

در مطالعه‌‌‏ای جدید محققان بر اساس تجزیه و تحلیل اطلاعات مرگ و میری که از یک پایگاه داده جهانی بدست آورند، دریافتند که درحالی که گام‌‌‏های بلندی برای کاهش و مرگ و میر در میان برخی گروه‌‌‏ها مانند کودکان، زنان در هنگام زایمان و افراد سالمند برداشته شده است؛ اما نرخ پیشرفت برای افراد خیلی مسنی که بیش از ۱۰۰ سال سن داشتند، بسیار کند بوده است.

ارزیابی بعدی در مورد چگونگی مرگ افراد صد ساله انجام شد. دارنده بالاترین رکورد «ژان کالمان» از فرانسه است که تا سن ۱۲۲ سالگی زندگی کرده و بعد از مرگ وی در سال ۱۹۹۷ هیچ رکورد جدیدی ثبت نشده است.

محققان محاسبه کرده‌‌‏اند که احتمال اینکه کسی به ۱۲۵ سالگی برسد کمتر از یک در ده هزار نفر است. آن‌‌‏ها فکر می‌‌‏کنند که طول عمر انسان به احتمال زیاد در بیشترین حالت ۱۱۵ سال است.

برخی از متخصصان در زمینه پیری می‌‌‏گویند که این مطالعه پیشرفت‌‌‏های علمی را در بخش افزایش طول عمر حیوانات آزمایشگاهی خاص شامل موش‌‌‏ها، کرم‌‌‏ها و مگس‌‌‏ها که از طریق دستکاری ژنتیکی و روش‌‌‏های دیگر ایجاد شده است به حساب نمی‌‌‏آورد. هدف کلیه تحقیقات این است که در نهایت روند پیری در انسان آهسته تر و سلامتی طولانی‌‌‏تر شود.

«دیوید سینکلر»، متخصص ژنتیک دانشکده پزشکی هاروارد و سخنگوی فدراسیون تحقیقات پیری آمریکا، گفت: «ما می‌‌‏توانیم طول عمر انواع مختلفی از حیوانات را افزایش دهیم و فکر نمی‌‌‏کنم انسان‌‌‏ها یک استثنا در نظر گرفته شوند.»

اس. جی اولشانسکی محقق طول عمر در دانشگاه ایلینوی شیکاگو گفت: «باید دید که به کمک تکنولوژی چقدر می‌‌‏توان طول عمر افراد را افزایش داد. اگر ما موفق شویم محدودیت‌‌‏های کنونی به احتمال زیاد شکسته می‌‌‏شوند. چگونگی شکستن محدودیت بستگی به میزان موفقیت دارد.»

مطالعه افراد با سن صد سال و یا افرادی که بیشتر از ۱۱۰ سال زندگی کردند، نشان می‌‌‏دهد که انتخاب شیوه زندگی نقش بیشتری نسبت به ژنتیک در افزایش طول عمر و به تاخیر انداختن بیماری و ناتوانی تا آخر عمر دارد.

دکتر توماس پرلز پروفسور طب سالمندان در دانشگاه بوستون گفت: «به جای جستجو برای قرص ضد پیری مردم باید تمرکز خود را بر روی ورزش و بهتر غذا خوردن بگذارند تا در دوران پیری سالم‌‌‏تر زندگی کنند.»

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی