Search
Asset 2

مطرح شدن جنایت برداشت اعضای بدن در چین، در شورای حقوق بشر سازمان ملل

تصویری از یکی از جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (ALAIN GROSCLAUDE/AFP/Getty Images )
تصویری از یکی از جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (ALAIN GROSCLAUDE/AFP/Getty Images )
تصویری از یکی از جلسات شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد (ALAIN GROSCLAUDE/AFP/Getty Images )

در جلسه اخیر شورای حقوق بشر سازمان ملل در ۲۴ سپتامبر، یک وکیل، به اعضای این شورا گوشزد کرد که به وظیفه قانونی‌ خود در خصوص مقابله با جنایت سازمان یافته حکومت کمونیستی چین که اقدام به برداشت اعضای بدن تمرین کنندگان فالون گونگ می‌کنند، متعهد باشند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، حمید صبی، وکیل مستقر در لندن، طی این جلسه نتایج و یافته‌های مربوط به یک دادگاه در لندن در این خصوص و سایر شواهد موجود را ارائه داد.

در ماه ژوئن سال جاری، مقامات یک دادگاه مردمی در لندن پس از بررسی و تحقیقی یک ساله، به اتفاق آرا به این نتیجه رسیدند که در چین زندانیان عقیدتی در مقیاسی وسیع، با هدف برداشت اندام‌های حیاتی‌شان به قتل می‌رسند. آقای جئو نایس، رئیس این دادگاه، روز ۱۷ ژوئن برابر با ۲۷ خرداد، ضمن قرائت رأی صادره گفت برداشت اجباری اعضای بدن، سال‌ها است که در سراسر چین در مقیاس قابل توجهی صورت گرفته است.

اعضای تیم حقوقی این دادگاه همچنین نتیجه گرفت که کسانی که در چین به تمرین روش معنوی فالون گونگ گرایش دارند، یکی از منابع اصلی تامین اعضای بدن بوده‌اند. ( بیشتر بخوانید : رأی دادگاهی در لندن : جنایت چین علیه بشریت / برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان )

فالون گونگ یک روش مدیتیشن، مراقبه و تزکیه چینی بر مبنای سه اصل حقیقت، نیکخواهی و بردباری است که از سال ١٩٩٢ به دلیل فواید چشمگیر در بهبود سلامت روحی و جسمی، در چین محبوبیت زیادی پیدا کرد. اما حزب کمونیست چین نگران شد که گسترش آن، باعث حذف باورها و ایده‌های کمونیستی از جامعه شود، بنابراین از سال ١٩٩٩ راه آزار و سرکوب شدید آن را در پیش گرفت.

به طوری که تمرین کنندگان این روش به زندان‌ها، اردوگاه‌های کار اجباری و مراکز شستشوی مغزی روانه شدند تا از طریق آزار و شکنجه دست از عقاید خود بردارند. برداشت اعضای حیاتی بدن آنان که منجر به قتل‌شان‌ می‌شود بخشی از این آزار و سرکوب است.

در جلسه شورای حقوق بشر سازمان ملل، حمید صبی گفت که با توجه به شواهد و مدارک، شورا و کشورهای عضو اکنون یک « وظیفه قانونی » برای رسیدگی به رفتار مجرمانه چین دارند.

وی افزود « برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی، از جمله اقلیت‌های مذهبی و قومی مانند مسلمانان اویغور، تمرین کنندگان روش معنوی فالون گونگ ، سال‌ها است که در سراسر چین در مقیاس قابل توجهی انجام می شود و امروز نیز ادامه دارد. صدها هزار نفر در نتیجه این جنایات قربانی شده‌اند. »

این وکیل خاطر نشان کرد که دادگاه لندن، تأکید کرده است که بدون شک، رژیم چین در مورد تمرین کنندگان فالون گونگ، مرتکب جنایت علیه بشریت شده است.

آقای جئو نایس رئیس دادگاه لندن، که پیش‌تر قاضی پرونده اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهور سابق یوگسلاوی در دادگاه جنایی بود، در جریان جلسات این دادگاه گفت که برداشت اجباری اعضای بدن شرارتی بی حد و حصر و جنایتی عظیم است.

گزارشاتی تکان‌دهنده درباره برداشت اعضای بدن در چین

نخستین بار در سال ۲۰۰۶، گزارشاتی در خصوص این جنایات منتشر شد. محققان نتیجه گرفتند که گسترش عجیب مراکز پیوند عضو در چین از سال ۲۰۰۰، می‌تواند با برداشت اجباری اعضای بدن زندانیان عقیدتی، از جمله تمرین‌کنندگان فالون گونگ قابل توجیه باشد.

جئو نایس رئیس دادگاه فوق‌الذکر، طی این دادگاه گفت که شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد زمان انتظار برای اعضای بدن درخواستی توسط بیماران در چین، به طور عجیبی کوتاه است. به طوری که در دیگر کشورها چنین زمان کوتاهی ممکن نیست. از جمله این شواهد تماس‌های تلفنی مخفی به پزشکان چینی و همچنین شهادت یک پزشک اهل خاورمیانه بود که گفت چطور بیمار او توانست در مدت دو هفته یک قلب برای پیوند بیابد.

آقای نایس همچنین افزود، تعداد عمل پیوند عضو در چین با آمار ارائه شده توسط حکومت چین مطابقت ندارد.

به گفته وی، براساس بررسی و تحلیل فعالیت ۱۴۶ بیمارستان چین، برآورد محافظه کارانه این است که هر ساله دستکم ۶۰ هزار الی ۹۰ هزار عمل پیوند عضو انجام می‌شود و این بسیار بیشتر از رقم ۱۰ هزار الی ۲۰ هزار موردی است که در آمار رسمی چین اعلام شده است.

این دادگاه همچنین شواهدی از افرادی دریافت کرد که توانسته‌ بودند از زندان‌ها و اردوگاه‌های کار اجباری جان سالم به در برند. آنها همگی در مورد آزمایشات پزشکی در طی بازداشت صحبت می‌کردند.

خانم مهری‌گل توریسون، از مسلمانان اویغور چینی، یکی از شاهدان در این دادگاه بود که به طور ویدئویی شهادت می‌داد. وی به مقامات این دادگاه گفت که در سال ۲۰۱۷، زندانیان اردوگاهی که در آن بازداشت بوده است از جمله خود وی، تحت معاینات و آزمایشات دقیق پزشکی، از جمله آزمایش خون و اولتراساند قرار می‌گرفتند.

آقای نایس رئیس دادگاه همچنین از اظهارات شاهدانی عینی سخن گفت که مستقیماً در این اعمال دست داشتند. از جمله جراح سابقی که در چین از سوی رئیسانش دستور داشت اقدام به برداشت اعضای بدن زندانیان کند.

این جراح که انور توهتی نام داشت، طی جلسه ماه دسامبر دادگاه، به تفصیل در مورد اینکه اقدام به برداشت دو کلیه و کبد از یک زندانی در حالی که زنده بود و نفس می‌کشید کرده بود.

وی از عذاب وجدانش گفت و تشریح کرد که چطور درحالی که قربانی هنوز زنده بود اقدام به شکافتن بدنش کرد. قربانی سعی می‌کرد مقاومت کند، اما ضعیف بود و نمی‌توانست.

این جراح روز ۱۷ژوئن به اپُک تایمز گفت « من به کلیسا می‌روم، به مسجد می‌روم، به معابد می‌روم تا برای او دعا کنم، بدون توجه به این که او مسلمان بود، مسیحی بود با بودایی »

مطالب دیگر:

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۸ : کمونیسم چگونه بذر هرج و مرج را در سیاست می‌کارد (قسمت دوم)

ده‌ها سال پیش‌بینی‌های غلط اقلیمی و آب و هوایی

سخنرانی ترامپ، درباره خطری که کمونیسم و سوسیالیسم برای دنیا دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی