logo_eet

معترضان مکزیک، گذر از مرز را مسدود کرده و به آمریکایی‌‌‌ها می‌‌‌گویند «در خانه بمانید»

(Guillermo Arias/AFP via Getty Images)
(Guillermo Arias/AFP via Getty Images)

در نگاهی ظاهرا متناقض از رخدادها، معترضان مکزیکی ۲۵ مارس عبور و مرور از مرز جنوبی ایالات متحده به داخل خاک مکزیک را مسدود کرده و از دولت خود خواستند تا برای محدود کردن سفرهای آمریکایی‌‌‌‏ها به کشورشان اقدامات بیشتری انجام دهند.

بنابر گزارش آریزونا ریپابلیک، در حدود ده معترض با گرفتن پلاکاردهایی در دست و پوشیدن ماسک و با استفاده از دو وسیله نقلیه، از عبور و مرور خودروها در مرز جنوبی ایالات متحده به مکزیک در نزدیکی نوگالس جلوگیری کردند.

معترضین گفتند که اقدام آنان به منظور برجسته کردن خطرات ناشی از ورود ساکنان ایالات متحده به خاک مکزیک درحالی که ممکن است حامل ویروس کرونا باشند، صورت گرفته است.

معترضین همچنین نارضایتی خود را از رئیس جمهور «آندرس مانوئل لوپز اوبرادور» ابراز کرده و گفتند که او برای محافظت از مکزیکی‌‌‌‏ها از ویروس کشنده کرونا به اندازه کافی فعالیت نمی‌‌‌‏کند.

خوزه لوئیس هرناندز، عضو این گروه به آریزونا ریپابلیک گفت: «هیچ برنامه درمانی از طرف دولت فدرال برای مقابله با این بیماری وجود ندارد. به همین دلیل است که اینجا در نوگالس هستیم. این اقدام را انجام داده‌‌‌‏ایم تا از رئیس جمهور مکزیک، آندرس مانوئل لوپز اوبرادور بخواهیم هم اکنون اقدام کند.»

معترضین  که خود را «سونوران‌‌‌‏هایی برای سلامتی و زندگی» نامیده‌‌‌‏اند، رفت و آمد را برای ساعاتی مسدود کرده و نگرانی خود را از ورود آمریکایی ها ابراز داشتند. برخی از پلاکاردهای آنها به صراحت به شهروندان آمریکا می‌‌‌‏گوید که «در خانه بمانند.»

هرناندز گفت که این مسدودی نخستین هشدار بود و دولت باید انتظار تکرار آن را داشته باشد، مگر اینکه لوپز اوبرادور برای محافظت از مکزیکی‌‌‌‏ها از گسترش ویروس کرونا بیشتر تلاش کند.

او گفت: «این اقدام برای سلامتی شما است. برای خانواده شما است. می‌‌‌‏خواهید چه اتفاقی بیفتد؟ این که با توجه به بی مسئولیتی دولت مکزیک اوضاع بدتر شود؟ البته که نه. به همین دلیل ما اینجا هستیم. »

ایالات متحده به مراتب بیشتر از مکزیک از ویروس کرونا آسیب دیده است.تاکنون ۱۴۰هزار نفر در سراسر ایالات متحده آزمایش کرونای مثبت داشته‌‌‌‏اند و دست کم  ۲۴۰۰ نفر بر اثر ابتلا به این ویروس درگذشته‌‌‌‏اند. در مقابل مکزیک تنها ۸۴۸ نفر مورد ابتلا به بیماری کرونا داشته و تنها شانزده نفر تاکنون جان باخته‌‌‌‏اند.

دولت ترامپ از مسدود شدن همه سفرهای غیر ضروری از طریق مرزهای شمالی و جنوبی خود خبر داد. در حالی که لوپز اوبادور با دولت ترامپ در مورد تداوم بسته شدن راه در مرز ایالات متحده و مکزیک همکاری کرده، وی از پذیرش همان نوع دستورات مسدودیت که در سراسر ایالات متحده دیده می‌‌‌‏شود، خودداری کرده است.

لوپز اوبرادور از ترس صدمه دیدن اقتصاد شکننده مکزیک، هیچگونه تعطیلی گسترده‌‌‌‏ای در امور تجاری این کشور انجام نداده و همچنان برگزاری گردهمایی‌‌‌‏های بزرگ ادامه یافته است.

وی گفت: «هنوز در مرحله نخست هستیم. به شما خواهم گفت چه وقت دیگر نباید بیرون بروید.»

مطالب دیگر:

سه روش رایج درمانی برای معالجه بیماری‌ها و بهبود سلامتی

کمپین اطلاعات دروغ حزب کمونیست چین ازطریق وی‌چت

آیا ویروس کرونا حزب کمونیست چین را از بین خواهد برد؟

شبح کمونیسم در حال حکمرانی بر جهان ما : فصل ۱۰ : استفاده از قانون برای شرارت

اخبار مرتبط