logo_eet

مفهوم واقعی عشق چیست؟

مفهوم واقعی عشق چیست؟ (Shutterstock*)
مفهوم واقعی عشق چیست؟
(Shutterstock*)

عشق یکی از عواطف بسیار مهم انسانهاست. عشق می تواند منبع شادی و رضایت از زندگی باشد. اما به اشتباه عده ای تصور می کنند که هر جوشش علاقه و کشش و محبتی به طرف مقابل به معنای عشق ورزیدن است . این عده و بسیاری از افراد دیگر حتی با مفهوم واقعی عشق نیز آشنا نیستند. عشق دارای معنا و مفهوم خاصی است و شامل خصوصیات ارزشمندیست که معنی وکیفیت زیبایی به زندگی می بخشد.

مطالعات مهم واساسی روانشناسی که در زمینه عشق انجام شده نشان می دهد که این احساس و عاطفه مثبت دارای چهار ویژگی است:

توجه. اهمیت دادن، مراقب بودن و محافظت و حمایت از دیگری.

 • سپیده با وجود اینکه سختی های متعددی را در زندگی تجربه می کند ولی از زندگی خود راضی است . احساس میکند که در هر شرایطی همسرش در کنار اوست و به او اهمیت می دهد از این رو با داشتن مشکلات مختلف، به زندگی خود دلگرم است و از ازدواجش خشنود است.
 • مهستی از زندگی مشترکش ناراحت است. علیرغم اینکه با همسرش مشکل خاصی در زندگی ندارد. او می گوید شوهر من همه خصوصیات خوب را دارد ولی نمی تواند یا نمی خواهد که ابراز علاقه کند، شاید هم علاقه ای به من ندارد. بسیار سرد وخشک است.

 

برداشت غیر قانونی اعضای بدن چیست؟

کانادایی‌هایی که برای اولین بار برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کردند، گزارشی جدید دارند (قسمت اول)

کانادایی‌هایی که برای اولین بار برداشت اجباری اعضای بدن در چین را افشا کردند، گزارشی جدید دارند (قسمت دوم)

 

مسئولیت. آشنایی به وظایف متقابل و انجام آنها.

 • سعید احساس خستگی و دلسردی میکند. همسرش مسئولیتی در قبال خانواده و فرزندان به عهده نمی گیرد. اکثرا در مهمانی و سفر بسر می برد. سعید با وجود آنکه از تخصص و مدرک بالایی برخوردار است ولی اکثر کارهای مربوط به فرزندان و بعضی از کارهای منزل را او انجام می دهد. گاهی اوقات سعید احساس می کند که در زندگی تنها مانده است.

احترام. رعایت حقوق انسانی، احترام به عقاید، علایق، خواسته ها، تفاوت ها.

به نمونه ای از گفتگوی یک زن وشوهرتوجه کنید:

 • ای وای از دست تو، چند دفعه باید بگم دوست ندارم کسی از کارم سر در بیاره !
 • حالا مگه چی شده، گفتم که گفتم.
 • نباید می گفتی که می خواهیم مسافرت برویم. بازم برو جار بزن
 • تو هم که شورش رو در آوردی، خسته شدم از این اخلاق مزخرفت…

گاهی اوقات مردم تصور می کنند که صمیمی شدن یعنی کنار گذاشتن احترام و ادب. برخی از نشانه های بی احترامی عبارتند از: ناسزا گفتن، بی اعتنایی، تحقیر کردن، گوش نکردن به سخنان طرف مقابل، تشر زدن و …

احترام یعنی خواسته ها و تمایلات طرف مقابل را در نظر گرفته وسعی نکنیم که او را به دلخواه خود محدود و منزوی کنیم.

اعتماد. احساس امنیت و ایمنی که زوجین از یکدیگر می گیرند.

 • هادی نگران است که همسرش به او خیانت کند. از این رو دائما رفت و آمدها و حتی نگاه های همسرش را کنترل می کند. همسرش را محدود کرده که تنها جایی نرود، به مهمانی نرود و فقط در صورتی اجازه می دهد که او بیرون رود که همراه خودش یا خانواده اش باشد. به اندازه ای او نسبت به همسر خود بی اعتماد و بدبین است که حتی از اداره خود نیز به منزل تلفن می کند و اگر همسرش دیر گوشی تلفن را بردارد مرتبا از او سوال و جواب و استنطاق می کند. این مشکل تا جایی ادامه یافته که همسرش این مشکل را با خانواده اش مطرح کرده و به همین دلیل خانواده همسرش اصرار دارند که در صورت عدم تغییر رفتار هادی، تقاضای طلاق کنند.

زمانی که فرد عاشق فرد دیگری است باید اجزا چهار گانه بالا وجود داشته باشند. در بسیاری از موارد افراد کلمه عشق و دوست داشتن را مطرح می کنند ولی هنگامی که این احساس ها مورد مطالعه و بررسی قرار می گیرند مشاهده می شود که نه احترام، نه مسئولیت ، نه تعهد و نه توجهی در این روابط است. شاید بتوان از اصطلاح عشق ناسالم برای این روابط استفاده نمود. البته اگر بتوان کلمه عشق را در مورد این روابط بکار برد. این روابط انواع مختلفی دارند که به شرح زیر است.

 • کنترل و محدودکردن
 • ایثار و فداکاری بیش از حد
 • ایده آل سازی که در این نوع روابط فرد مورد نظر به عنوان سالم ترین، انسان ترین و پاک ترین و … موجود شناخته می شود.

عشق یعنی پیوند با فرد دیگر به گونه ای که استقلال و فردیت هر دو نفر باقی بماند. نه آنکه یکی دیگری را محدود سازد ، یا بیش از حد فداکاری کند به طوری که به خود صدمه بزند.

مطالب دیگر:

چرا خشمگین و پرخاشگر می‌‌‏شویم و چگونه می توانیم آن را کنترل کنیم

ایرانیان در دوران هخامنشی چه می‌‌‏خوردند؟

بانویی مصری، بیمارستان هند را با سیصد کیلوگرم کاهش وزن ترک کرد

اخبار مرتبط