Search
Asset 2

پمپئو محدودیت‌های تماس ایالات متحده با مقامات تایوانی را برمی‌دارد

مقامات تایوانی رژیم چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند که در صورت لزوم می‌خواهد آن را با زور تحت کنترل خود درآورد و با هرگونه تماس رسمی
(Nicholas Kamm/AFP via Getty Images)

مایک پمپئو، وزیر امور خارجه ایالات متحده، در ۹ ژانویه اعلام کرد ایالات متحده تمام «محدودیت‌های خودخواسته» در تماس با مقامات تایوانی را برخواهد داشت.

این اقدامی مهم برای عمیق کردن روابط با این جزیره خودگردان است. رژیم چین، تایوان را بخشی از قلمرو خود می‌داند که در صورت لزوم می‌خواهد آن را با زور تحت کنترل خود درآورد و با هرگونه تماس رسمی ایالات متحده با این جزیره مخالف است.

وزیر امور خارجه بر اساس بیانیه‌ای «محدودیت‌های پیچیده داخلی» را که تنظیم‌کننده تعاملات دیپلمات‌ها، اعضای خدمات و سایر مقامات با همتایان تایوانی آنها بود، لغو کرد.

پمپئو گفت: «دولت ایالات متحده قبلا این اقدامات را به صورت یک‌جانبه و در تلاش برای جلب رضایت رژیم کمونیست در پکن انجام داده بود» اما «دیگر نیازی نیست.»

او به آژانس‌های اجرایی دستور داد که این به‌اصطلاح «دستورالعمل‌های تماس» در مورد تایوان را که قبلا توسط وزارت امور خارجه صادر شده بود، لغو و بی‌اعتبار بدانند.

ایالات متحده رابطه رسمی دیپلماتیک با تایوان ندارد، اما طبق قانون روابط تایوان TRA) 1979) روابط غیررسمی خود را با جزیره خودگردان حفظ می‌کند.

TRA به ایالات متحده اجازه می‌دهد تجهیزات نظامی را برای دفاع از خود در اختیار این جزیره قرار دهد و یک شرکت غیرانتفاعی به‌نام موسسه آمریکایی در تایوان  (AIT) تأسیس شده است که اکنون به طور واقعی سفارت آمریکا در این جزیره است.

پمپئو همچنین دستور داد که روابط قوه مجریه با تایوان به طور انحصاری توسط AIT انجام شود.

مطالب دیگر:

آمازون اعلام کرد دیگر حاضر به میزبانی پارلر در سرورهای خود نیست

واکنش کروز و هالی پس از آنکه بایدن ایشان را به تبلیغاتچی‌های رژیم نازی تشبیه کرد

فعال چپ‌گرا متجاوزان را به یورش به داخل ساختمان تشویق، و پلیس را به ترک پست دعوت کرد

ویدئو: کوبا، درس عبرت برای آمریکای امروز

ویدئو: شش دلیل که نشان می دهد برداشت اجباری اعضای بدن در چین حقیقت دارد

اخبار مرتبط

عضویت در خبرنامه اپک تایمز فارسی